GÜNCEL YAZI
recent

GÖYNÜK KANYONU - KEMER ANTALYA GEZİ REHBERİ

Yemyeşil doğası, eşsiz manzarası ve tertemiz havasıyla mükemmel kanyon yürüyüşümüz başlıyor... 
Bir iş için gittiğimiz Kemer'de, görevin ardından arta kalan zamanda Göynük Kanyonunu gezme kararı aldık. Fuat ve Hüseyin abiyle birlikte yola çıktık.  Kemer'de minibüsle Göynük Kanyonu yakınlarında indik. 


Göynük Kanyonu, Kemer, Antalya
Göynük Kanyonu, Kemer, Antalya

Otobüsün geçtiği noktadan Kanyon girişine kadar yaklaşık 3 kilometre yürüdük. Kanyonda giriş ücreti olarak 6 TL alınıyor. Girişten sonra kanyona kadar yemyeşil manzara ve su sesiyle yolumuza devam ettik. Kuvvetli yağışlardan dolayı bazı yollar erezyona uğramış. Bakanlık tarafından düzenleme çalışmaları yapılıyordu. 1 km kadar yukarı çıktıktan sonra teras şeklinde manzarayı seyredebileceğiniz bir alan var. 

Göynük Kanyonu

Orada dinlenip yanıbaşınızdaki kaynaktan suyunuzu yudumlayabilirsiniz. Terastan da yaklaşık 1 km yürüdükten sonra kanyona doğru yokuş aşağı bir yolda ilerliyorsunuz. Yol boyunca acaba nasıl birşey bizi bekliyor diye düşünürken kanyonun eşsiz manzarasını görünce onca yolu yürüdüğünüze asla pişman olmayacaksınız...

Göynük Kanyonu
Göynük Kanyanu tepeden bakış
Göynük'ün 3–4 km uzağında bulunan ve turizme yeni açıldığından dolayı fazla bilinmeyen bu kanyona ulaşım için çeşitli seçenekler mevcuttur. Mahalleden yaklaşık 45 dakika sürecek bir yürüyüş ile veya Göynük'ten jip, dört tekerlekli safari motorsikleti gibi araçlar kiralanarak gidilebileceği gibi yine Göynük Belediyesi'nin bir hizmeti olarak saat başı hareket eden kanyon otobüsüne binilerek de gidilebilmektedir. Bu ulaşım vasıtalarıyla ancak vadinin başına kadar gelinebilmektedir. Bundan sonra doğa manzaraları eşliğinde yaklaşık 2–3 km'lik bir dağ yolu yürünmelidir. Yol bouyunca serinlemek isteyenlerin girebilecekleri doğal havuzlar göletler bulunmaktadır. Ulaşılan son noktada ise kanyonun buz gibi suları ve asıl göynük kanyonunun başlangıcı bulunmaktadır. Bu noktada bazen suda yüzerek, bazen ise kayalardan yürüyerek kanyonun daha yukarılarına gidilebilir şelaleler fotoğraflanabilir. Kanyon 2009 Nisan ayı itibarı ile tesisleştirilmiş ve turizme profesyonel hizmet vermeye başlamıştır. Tesiste Kanyona girişler için güvenlik ekipmanları sağlanmakta ve rehberli turlar düzenlenmektedir. Ayrıca kanyona girmeyenler için çeşitli büfe noktalartı harika bir restoran ve tüm temel ihtiyaçların karşılandığı tesisler mevcuttur. Dünyanın en iyi 10 trekking parkurlarından biri olarak kabul edilen Likya yolunun önemli bir bölümü (Hisarçandır - 18 km, gedelme - 8 km) Kanyonun içerisinden geçmektedir ve bu konudada rehberli turlar düzenlenmektedir. Göynük Kanyonu tüm Likya yolu boyunca mevcut olan en uygun kamp ve ihtiyaç giderme mola noktasıdır.

15 Mayıs 2016
Göynük Kanyonu
Göynük Kanyonu
Göynük Kanyonu
Göynük Kanyonu


Göynük Kanyonu

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×