GÜNCEL YAZI
recent

ANKARA TUZGÖLÜ ŞEREFLİKOÇHİSAR GEZİ

Tuz Gölü, İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği yerde yerde Şereflikoçhisar'da alıyor. 
ankara tuzgölü
Tuzgölü, Şereflikoçhisar, Ankara
Ankara'da uzun yılalr yaşamamıza rağmen Tuz Gölü'nü hiç ziyaret etmemişizdir. Eminim ki Ankara'da yaşayan binlerce insanında buraya yolu düşmemiş, Türkiye'nin en büyük ikinci gölünü görmemiştir. 

Ankara-Nevşehir otobüleri Şereflikoçhisar yakınlarında bir dinlenme istasyonunda yarım saatlik mola veriyor. Tuz Gölü mola yerlerine 2 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor ve girişi de ücretsiz. İlk ziyaretim böyle bir mola arasında gerçekleşiyor. Sonrasında aracımla geçerken birkaç kez daha ziyaret ediyorum.
Tuz gölü deyince haritada ki resmedilme şekliyle herkesin aklına su dolu bir göl gelir. Fakat bu gölde genelde su hiç görünmez. Sadece yılın belli ayında yüzeyde bir miktar su görebilirsiniz. Göl yüzeyi bembeyaz tuzla kaplı. Tam fotoğraflık bir görüntü oluşturuyor. Burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz...
Tuz Gölü Nerede Nasıl Gidilir?
Ankara'dan Aksaray ili istikametine giderseniz yaklaşık 130 kilometre sonra Şereflikoçhisar ilçesine varırsınız. Tuz Gölü, İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği yerde yerde Şereflikoçhisar'da alıyor. Şereflikoçhisar yolu üzerinde tabelaları takip ederek ilk tabeladan sağa dönüş yaparsanız göle ulaşabilirsiniz.
Türkiye'nin tuz ihtiyacının %40'ı bu gölden sağlanıyormuş. Tuz Gölü'nde tuz, meteorolojik suların yeraltına süzülerek daha önce oluşmuş tuz domlarını eritmesi ve tektonik hatlar boyunca yüzeye taşımasıyla oluşuyormuş.
Tuz Gölü, Şereflikoçhisar,Ankara
Tuz Gölü, Şereflikoçhisar,Ankara

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×