GÜNCEL YAZI
recent

DÜNYANIN EN ESKİ ÜNİVERSİTESİ HARRAN GEZİ

Dünyanın en eski üniversitesinin bulunduğu kubbeli evleriyle ünlü Harran'a gezimiz başlıyor...
Şanlıurfa turumuzun ertesi günü aracımızla Harran'a doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık 50 km yol aldıktan sonra Harran'a varıyoruz. Suriye sınırına yakın olan bir ilçe dünyanın ilk bilim merkezlerinden (Atina, Mardin, Şanlıurfa gibi) birisiymiş.
Kubbeli Harran Evleri
Kubbeli Harran Evleri, Şanlıurfa
Dünyanın ilk üniversitesinin burada olduğu söyleniyor. İlk ziyaretimizi Dünyanın ilk üniversitesine gerçekleştiriyoruz. İlk üniversiteden geriye sadece temel yapı taşları kalmış. Şu anda eğitime devam eden Harran Üniversitesi'de adını buradan almış.
en eski üniversite harran
Dünyanın en eski üniversitesi Harran, Şanlıurfa
Üniversite kalıntılarının ardından meşhur Harran'ın kubbeli evlerine gidiyoruz. Bizleri ev sahibi Ali abi karşılıyor. Ali bey ve ailesi bu evde yaşıyor. Ali beyin birde ilginç bir hikayesi var. Ali beyin tüm kızları bölgeyi gelen turistlerle evlenerek dünyanın dört bir yanına gelin gitmişler. Şimdi sadece bir bekar kızı kalmış. Onun nereye gelin gideceğini bilemiyorum diyor ve ekliyor "Yer önemli değil, sevdiğine veririm" diyor.
Harran Kubbeli Evler
Harran'ın Kubbeli Evleri
Kubbeli evlerin tarihi, M.Ö. VI. bine kadar uzanıyor. Kubbeli ev geleneği, Mezopotamya, Transkafkasya ve Ege’de M.Ö. III. bine kadar devam etmiş. Anadolu’da kubbeli evler Urfa-Birecik ile Urfa-Akçakale arasındaki bölgede yoğun olarak görülüyor. Harran evlerinin kubbelerinde tuğla ile örülmüş. 1979 yılında arkeolojik ve kentsel sit alanı olarak kabul edilen Harran’da kubbe evler korumaya alınmışr. Sit alanı olarak ilan edilen evlerden 5 tanesi de Kültür bakanlığı tarafından satın alınarak restore edilmiş.

Kubbeli Harran evlerinde aile ile ikram edilen çay eşliğinde sohbet ettikten sonra mezopotamya turumuza Batman Hasankeyf ile devam ediyoruz... 

Harran Kubbeli Evler
Harran Kubbeli Evler
harran şanlıurfa
Harran, Şanlıurfa
Harran Kubbeli Evler
Harran, Şanlıurfa

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×