GÜNCEL YAZI
recent

GAKKOŞLAR DİYARI ELAZIĞ HARPUT GEZİ

Gakkoş coşkun bir aşık, yani sevgiden sarhoş.Nezaketle asaletle birleşip olmuş Gakkoş...
Elazığlı olmama rağmen gurbette büyüdüğüm için memleketimi pek bilmezdim. Sadece tatil dönemlerinde köyümüzü Malatya üzerinden feribotla geçerek ziyaret eder geri dönerdik. Kısacası Elazığ'a bağlı köyümüze geldiğimzde bile yolumuz Elazığ'a hiç uğramazdı.
Elazığ Harput Kalesi
Harput Kalesi, Elazığ
20 yaşımda ilk kez memleketimi görme isteği uyandı. Malatya'da Birlik Minibüsleriyle Elazığ otogarına geçtim. Otogardan Harput'a geçmek için şehir merkezine, oradanda minübüs duraklarından harput minibüslerine bindim.
HARPUT KALESİ


Elazığ Merkeze yaklaşık 7 km uzaklıkta bulnan Harput mahallesine yokuşları tırmanarak varıyoruz. Harput, Elazığ'ı kuşbaşı gören yüksekçe tepeye kurulu antik bir kent.
Harput'ta ilk önce Kaleyi ziyaret ediyorum. Harput Kalesinin tadilat dönemine rastlıyoruz.
Bir rivayete göre yapımında kullanılan harca su yerine süt eklenmiş, bu yüzden Harput Kalesi "Süt Kalesi" olarakta adlandırılıyormuş.
Harput Kalesi M.Ö. 8. yüzyılda Urartu Krallığı tarafından inşa edilmiş. Pers, Roma, Sasani, Bizans,Selçuklular Abbasiler bu şehre belli zamanlar hakimiyet kurmuş. Kale, Artuklu Beyi Belek Gazi'nin ve Selçuklu Beyi Alaeddin Keykubad'ın hükumet merkezi olarakta kullanılmış.
Kısa bir yürüyüşün ardından kalenin zirvesine ulaşıyorum. Eşsiz Elazığ manzarasını seyrediyor ve fotoğraflıyorum. 

Şefik Gül Kültür Evi
 Şefik Gül Kültür Evi, Harput

ŞEFİK GÜL KÜLTÜR EVİ 
Harput'ta sıradaki istikametimiz Şefik Gül Kültür Evi. Burada Elazığın yöresel kıyafetleri ve ev kültürü yaşatılıyor. Kültür evinin oda kapısınında;"Gakkoş coşkun bir aşık, yani sevgiden sarhoş.Nezaketle asaletle birleşip olmuş Gakkoş" yazısı karşıma çıkıyor. Elazığ insanının güleryüzü ve hoşgörüsünü, ahlakını düşünerek bu söze hak veriyorum.
Harput Arap Baba Türbesi
Harput Arap Baba Türbesi
ARAP BABA TÜRBESİ
Kültür evinin ardından yörenin meşhur türbesine Arap Baba Türbesine yöneliyorum. Yazıda belirttiğim noktalar birbirine çok yakın, en fazla 500 metre mesafede yer alıyor. 1-2 saatte tüm Harputu araçsız kolaylık gezebilirsiniz.
Arapbaba türbesi içinde bulunan Arapbabanın kafası kesik cenazesinin mumyalanmadığı halde yaklaşık 700 yıldır bozulmadığı öne sürülüyor. Arap Baba türbesinin dar kapısında girerek naaşını ve kesik başı örtülü bir camın arkasından görebilirsiniz.

Arap Baba Efsanesi
Çok eski yıllarda Harput'ta büyük bir kuraklık başlamış, yağmurlar yağmaz, otlar yeşermez olmuş. İnsanların yağmur duasına çıkmaları, yalvarıp yakarmaları fayda etmemiş. 
Harput Arap Baba Türbesi
Harput Arap Baba Türbesi
Bir gece Harput'ta Arap Baba türbesine yakın evlerden birinde oturan Selvi adlı yaşlı bir kadın rüyasında, Arap Baba'nın türbedeki naaşının başını kesip bir dereye atarsa yağmur yağacağını görmüş. Komşularına anlattığı rüyası bütün Harput'a yayılmış. Günler geçmiş Harput'a bir damla yağmur düşmemiş. Kıtlık kapıda. Çaresiz kalan insanlar Selvi Nine'yi Arap Baba'nın başını kesme konusunda ikna etmeye çabalamış. Ancak yaşlı kadın buna cesaret edemeyince, bir gece evinin etrafında toplanıp evi taşlamaya başlamışlar. Ertesi sabah yaşlı kadın çaresiz, yüreğindeki korkuları bastırmaya çalışarak, Arap Baba'nın türbesine gitmiş ve cesedin başını keserek dereye atmış. Bunun üzerine yağmurlar haşlamış başlamasına ama kıtlıktan daha büyük bir felaket yaşanmış. Seller coşmuş, dereler taşmış. Yağmurlar bir rahmet olmaktan çıkmış, felakete dönüşmüş. Yine bir gece Selvi Nine rüyasında bu defa Arap Baba'yı görmüş. Arap Baba, "Eğer başımı attığın yerden alıp yerine koymaz isen yağmurlar dinmez, senin de halin haraptır" diye öfkeyle bağırmış. Yaşlı kadın, sabah korkuyla uyanıp dereye indiğiunde, kesik başın dere kenarında durduğunu görmüş, hemen alıp getirip sandukada yerine koymuş. Ardından yağmurlar dinmiş ve her şey eski haline dönmüş.
harput ulucamii
Harput Ulu Camii, Elazığ
HARPUT ULU CAMİİ
Arap Baba Türbesi'nde bir fatiha okuduktan sonra yönümü Ulu Camiye çeviriyorum. Cami türbeye çok yakın mesafede. Caminin Harputlu hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırıldığı rivayet ediliyor.Duvarları moloz taştan, kubbe kemerler ve minare tuğladan yapılan caminin iki kapısı var.  Kitabesinde; "Besmeleden sonra, Allah'ın rızasını tahsil ve Allah'a yakınlaşmak kasdiyle bu binayı yaptıran ol bir kişidir ki,büyük Baş Buğ ve Emirdir. Alimlerin Efendisi, Cenab-ı Hak tarafından yardım görmüş, kuvvetlenmiş, dünyadaki bütün mücahitlerin muzafferi, Dinin medar-ı iftiharı Müslümanların en güzeli, İmamların zahiri, halkın ve devletin yardımcısı, halk arasında şan şeref sahibi, Ümmetin tacı, mülk sahiplerinin güneşi, Sultanların aziz ve şerifi, İslam askerlerinin şerefi, mücahitlerin yardımcısı, Allah'ı tanımayan ve şirk koşanların katili, şerefi göklerden alıcı, sultanların kılıcı, Emirlerin Efendisi, Çiftçilerin babası sıfatında olan Artuk oğlu Sokmanın oğlu, Davud'un oğlu Karaarslandır. Halifenin de yardımcısıdır. Allah onun saltanatını, tac-ü tahtını ve halkını daim ve baki etsin. Allah'ın laneti, Allah yolundan ve emrinden ayrılanların ve dönenlerin üzerine olsun." yazıyor.
Ulu Camii'nin ardından gezimi sonlandırıyor ve Malatya'ya doğru hareket ediyorum. Harput'ta ayrıca Dabakhane, Kiliseyide gezebilirsiniz...

Harput Çarşısı
Harput Çarşısı
Harput Kalesi Girişi
Harput Kalesi Girişi

Ulu Camii, Harput,Elazığ
Ulu Camii, Harput,Elazığ





Elazığ Harput Kalesi

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×