GÜNCEL YAZI
recent

GİDECEK BAŞKA YER BULAMADINIZ MI? İRAN GEZİ REHBERİ

Ertesi gün birkaç yakın arkadaşıma İran’a gitme fikrimi söylediğimde herkes aynı şeyi söylüyordu “Deli misiniz? Gidecek başka yer bulamadınız mı?”
dogubeyazit
Ağrı, Doğubeyazıt
Ertesi gün birkaç yakın arkadaşıma İran’a gitme fikrimi söylediğimde herkes aynı şeyi söylüyordu “Deli misiniz? Gidecek başka yer bulamadınız mı?”
İran üzerine araştırmalarıma bir yıldır devam ediyorum. Araştırmalarım Nevşehir’de yaşayan yaklaşık bin kadar İranlı mültecilerin anlattıklarıyla sınırlıydı. Onlar orada yaşadıkları sıkıntıları anlatıyor; bense hep dinliyordum.
Arada çok ilginç hikayeler bulduğumda hemen o kişiyle röportaj yaparak seslerini duyurmaya çalışıyordum.
Yıllardır Nevşehir’de yaşayan bu sessiz kalabalığın hikayesini sadece ben mi merak ediyorum diye kendi kendime sorarken Yönetmen Mustafa Karakaya ile tanıştım. Bu insanların hikayesini oda benim gibi merak ediyor ve öğrenmek istiyordu. Bir yıllık bilgi birikimimi ve röportajlarımı ona anlatmamın ardından İran ile ilgili araştırmalara birlikte devam etmeye başladık. Dinlediğimiz herkes sanki ağız birliği yapmış gibi aynı şeylerden bahsediyordu.
İranlı mültecilerin bizlere anlattığı İran ile medyada gördüğümüz İran’ın uzaktan yakından alakası yoktu. İlk başlarda İranlı mültecilere inanmasam da, bin kişi aynı fikirleri söyleyince anlattıklarında doğruluk payı olabileceğini düşündüm.
Ve birgün Mustafa abi “İsrafil İran’a gidelim mi, Ne dersin?” diye bir teklifte bulundu.
Aslında ülkemin 81 ilini gezdikten sonra yurt dışına çıkmayı düşünüyordum; fakat gelin görün ki öyle olmadı.
Mustafa abinin bu teklifini birkaç dakika düşündükten sonra “Olur abi, gideriz” dedim.
İran’a gitme fikrini kabul ettiğim akşam kendi kendime ”Sanki Malatya’ya gidiyoruz, ne çabuk kabul ettim öyle düşünmeden. Ya başımıza bir şey gelirse” diye söylenmeye başladım. İçimi bir korku kapladı.
Orada olan olayları, idamları televizyonlarda her gün görüyorduk. Sempatik dini liderlerin güler yüzleri ardında acımasız yaptırımlar, cezalar vardı.
Sonunda ne olursa olsun İran ile ilgili tarafsız bilgilere ulaşabilmek için bu gezi gerçekleştirilmeliydi.  Ertesi gün birkaç yakın arkadaşıma İran’a gitme fikrimi söylediğimde herkes aynı şeyi söylüyordu “Deli misiniz? Gidecek başka yer bulamadınız mı?”İran’a gitmek mi delilikti; yoksa gitmeden fikir sahibi olmak mı?
Gidilmesi zor yerler vardı; gidilmesi gereken. Yolculuğumuz için gerekli işlemleri başlatmıştık. Yakınlarımızın “Gitmeyin, başınıza bir iş gelir” gibi endişeli sözlerine rağmen 2 Şubat Ankara-Ağrı Uçağına bilet aldık ve yola çıkmaya kararlıydık.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×