GÜNCEL YAZI
recent

GÜNÜBİRLİK KAYSERİ ERCİYES KAYAK GEZİ TURU

Aracımızla Nevşehir'den Kayseri'ye hareket ediyoruz. İstikametimiz önce Kayseri Merkez'de şehir meydanı Kayseri Kalesi, saat kulesi, kapalı çarşı ve Hunat Hatun Camii.
Kayseri Erciyes Teleferik
Kayseri Erciyes Teleferikleri
Merkez'de park yeri bulmak güç olduğu için aracımızı Forum Kayseri otoparkına parkediyoruz. Çarşı merkezi gezimize yürüyürek devam ediyoruz. Kayseri'yi Büyükşehir Belediyesi'nin hizmete sunduğu bisikletlere cüzi bir miktar ödeyerek gün boyu gezebilir en yakın istasyona geri bırakabilirsiniz.

Sivas Caddesi'nde birkaç yüz metre yürüdükten sonra Kayseri Kalesi'ne varıyoruz. Kalenin içinde hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkanlar var. Tadilat devam ettiği için bazı dükkanlar kapalıydı.

Kayseri Kalesi'nin Tarihçesi
Kayseri Kalesi
Kayseri Kalesi
"Roma İmparatoru III. Gordian zamanına (M.S. 238-244) ait olan sikkelerde bulunmaktadır. Bu bilgilerden surların bu tarihte inşa edilmiştir bunun olduğu için anlaşılmaktadır. İkinci bilgi ise, VI. yüzyılın ilk yarısına aittir. Bizanslı tarihçi Procopius, Kayseri' nin kuruluşunda yapılmış olan surun, birbirinden uzak tepeleri, bahçeleri ve meraları çevirdiğini ve şehrin evlerinin buraları doldurmadığını Bizans İmparatoru Justinian' ın (M.S. 527-565) şehri koruyabilmek için eskiye nazaran daha dar yaptırdığını yani esas suru daralttığını belirmektedir. Bu iki belge ve kayda göre Kayseri surları ilk olarak III. yüzyıl ortalarında inşa edilmiş VI. yüzyıl ortalarında daraltılmış ve tamir edilmiştir. Surların bugün kalan bölümlerinin hangilerinin Roma, hangilerinin Bizans' a ait olduğu konusunda kesin bir kayıt bulunmamaktadır. Kale günümüze kadar varlığını koruyan sonradan yapılan ekleriyle, tarihçilerin orta çağ diye adlandırdıkları bir devrin mimarisidir. XIV. yüzyılda inşa edilmiştir. Şehir merkezinde iç kale ve onu çevreleyen surların meydana getirdiği dış kale olmak üzere iki kale bulunmaktadır. "

Caddenin karşısında kaleyi ve saat kulesini arkanıza alarak hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz.
Kalenin hemen yanındaki kapalı çarşıyı da gezdikten sonra caddenin karşısındaki Hunad Hatun Camii'ni ziyaret ediyoruz.

Hunad Hatun Kimdir ?
"Hunat Hatun Külliyesi, I. Alaeddin Keykubad'ın eşi, II. Gıyaseddin Keyhüsrev'in annesi Mahperi Hunad Hatun tarafından 1238'de Kayseri şehir merkezinde yaptırılmış olan külliye. Hunad Hatun, Bir hadis-i şerif'ten ("İnsanoğlu öldüğü zaman amel defteri kapanır. Üç şey onun amel defterinin açık kalmasını sağlar: sadaka-i cârîye, (hayrı devam eden iyilikler) faydalanılan ilim, kendisine dua eden hayırlı evlât.") ve kayınpederi I. Gıyaseddin Keyhüsrev'in genç yaşta ölen kız kardeşi Gevher Nesibe Hatun'un vasiyetiyle 1206 yılında Kayseri'de inşa olunan ilk tıp okulu ve hastanesi, Şifâiyye olan Gevher Nesibe ve Gıyasiyye Şifaiyyesi'nden etkilenerek kendini hayır işlerine vermiş"

Hunad Hatun Camii ziyaretinden sonra tekrar aracımıza doğru yürüyoruz. Kayseri şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktakı kayak merkezine yokuşları tırmanarak yavaş yavaş gidiyoruz.

Erciyes Dağı'nda  1 Kasım–1 Mayıs tarihleri arasında altı aylık oldukça uzun bir sürede kayak sezonu devam ediyor.  Erciyes Dağı'ndaki kayak tesislerinde 1800 ile 3000 metre arasında 3 kayak pisti bulunuyormuş.
Erciyes Kayak Merkezi
Erciyes Kayak Merkezi
Erciyes Kış Sporları Merkezi'nde, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından kiraya verilen 106 yataklı, 3 yıldızlı Dedeman Oteli ve Özel 20 yataklı ACE Pansiyonu ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün 120 yataklı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığının 98 yataklı, Silahlı Kuvvetler'in 42 yataklı, Jandarma, Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Posta Telgraf İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün 60 yataklı, DSİ Genel Müdürlüğü'nün 207 yataklı dinlenme tesisleri ve Grand Eras Otel bulunuyor.
Kayak eğitimimiz olmadığı için günlüğü 5 lira olan çocukluğumuzdan kalma kızaklardan kiralıyoruz. Yaklaşık 1 saat kızakla kaydıktan sonra 2,5 lira ücret ödeyerek teleferikle Erciyes'in zirvesine gidip geliyoruz.
Teleferikle zirveye çıkmaya karar verdiyseniz, kayak yaptığınız noktada ki havaya güvenmeyin zirvede çok daha kötü bir havayla karşılaşabilirsiniz, üstünüzü olduğunca kalın giyinmeli, yüzünüzü korumalısınız. Seyehatiniz sonunda mutlaka kayak pisti kenarında ki kafelerde sucuk ekmek yemenizi tavsiye ederim. Teleferikle zirveyi gördükten sonra seyehatimizi burada sonlandırıyoruz...
Erciyes Kayak Merkezi
Erciyes Kayak Merkezi
Erciyes Kayak Merkezi
Erciyes Kayak Merkezi Teleferikleri

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×