GÜNCEL YAZI
recent

GÜRBULAK SINIR KAPISINDA TÜRKİYE VATANDAŞINA AYRICALIK

“Nasıl yani hiçbir şekilde kontrol etmeyecek misiniz?” diyoruz. “Hayır gerek yok” diyorlar. “Siz Türkiye’den geldiniz. Sizi aramamıza gerek yok. İran’a hoş geldiniz” diyorlar.
gurbulak sınır kapısı
Gürbulak Sınır Kapısı, Doğubeyazıt
Ve sonunda Gürbulak Sınır Kapısı görünüyor. Sınır dolmuşundan iniyoruz. Sare şimdiden başını kapatıyor. Sırtımda şimdilik fazla ağır olmayan çantayla sınır kapısına doğru ilerliyoruz. Sare mutluluktan havalara uçacak neredeyse. Sınır kapısına yarı endişeyle yaklaşıyoruz. Çünkü Sare’nin pasaportunun süresinin bitmesine yaklaşık iki ay var. 

Yurt dışına çıkan bir vatandaştan normalde en az 6 ay pasaport süresi isteniyor. Sınır kapısından Sare’nin geri dönmesi ihtimaliyle ilerlemeye devam ediyoruz. Türkiye tarafında pasaportumuzu kontrol eden polis dişlerini iyice göstererek gülümsüyor ve“İran’a niye gidiyorsunuz anlamıyorum. Gidecek başka yer bulamadınız mı?” diyor. Artık bu sözü duymaya alışmıştık; fakat bunu bir polisin söylemesini beklemiyorduk. Bu duruma biraz şaşırıyoruz. İran’a gitmeden, ora ile ilgili edindikleri bilgiler sadece duyduklarından ibaret olan bu kulağından ve gözünden akıllı insanlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya devam ederken bizler sınır kapısının İran tarafına geçiyoruz.

İran tarafında, kravatsız, hafif kirli sakallı, Azeri Türkçesi ile konuşan bir memur pasaportlarımızı kontrol ediyor. Bu kontrol bir dakika bile sürmeden“Buyurun geçin” diyor.
Çantaları kontrol etmekle görevli memurlar bizlere “Siz çantanızı açmayın direk geçin” diyor.
“Nasıl yani hiçbir şekilde kontrol etmeyecek misiniz?” diyoruz. “Hayır gerek yok” diyorlar. “Siz Türkiye’den geldiniz. Sizi aramamıza gerek yok. İran’a hoş geldiniz” diyorlar. Alışveriş merkezine girmenin rahatlığıyla İran'a giriyoruz. İran’da Türkiye vatandaşı olmanın ayrıcalığını daha sınır kapısında fark edebiliyorsunuz.
Yüzümüzde yarı şaşkınlık yarı mutluluk İran topraklarına ayak basıyoruz. Mustafa abi ve Sare’ye bakıyorum. Gülümsüyorlar. “İnanamıyorum Gerçekten İran’dayız” diyor Sare.

Sare’nin iki aylık süresi kalmış pasaportuyla İran’a girmenin sevinciyle, kapıda para bozan seyyar exchancelere  cebimizdeki Türk Liralarının bir kısmını Tümen’e çeviriyoruz.Tebriz’e gitmek üzere taksicilere fiyat soruyoruz.

İran’da birkaç çeşit taksi var. Gürbulak Sınır kapısından Tebriz’e gitmek üzere bir taksiye biniyoruz. Taksi şoförü Tebriz’e gitmek için bizden 50 bin tümen istiyor, kabul ediyoruz ve neler yaşayacağımızı bilmeden yolumuza devam ediyoruz…

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×