GÜNCEL YAZI
recent

HARRAN'DAN JAPONYA'YA GELİN - HARRAN GEZİ REHBERİ

Urfa’dan Balıklı Gölü gezdikten sonra, Harran’a geçiyoruz. Yolculuk sırasında bir yerde yemek için duruyoruz. 
Lokanta’daki televizyonda İbo Şov var. Geçmiş bölümler tekrar tekrar izleniyor. Bu şehrin halkı İbrahim Tatlıses’i çok seviyor. Varsa yoksa İbo ağabeyleri. Kendi memleketlerinden çıkan sanatçıya sahip çıkmaları.ne kadar güzel bir şey.
Yemeği yedikten sonra tekrar Harran’a doğru yol alıyoruz. Tarihi Harran evlerini, eski Harran üniversitesi kalıntılarını geziyoruz. Harran üniversitesi tarihte ilk İslam üniversitesiymiş.


Harran’da gönüllü turizm elçisi Ali Kızıl ile tanıştım. Ailesiyle birlikte hala eski Harran evlerinde yaşıyor. Ali beyin Kızı Cemile’nin hikayesi çok ilginç. Daha önce kendisini televizyonda görmüştüm. Haber şöyleydi; “Harranlı Cemile Japonya'ya gelin gidiyor” Bu haber nedir diye soruyorum. Anlatmaya başlıyor;
“Geçen yıl Japon bir kafile geldi. Kafiledeki bir genç beni görmüş beğenmiş. Ailesi bu durumu bize bildirdi. Benimle evlenmek istiyormuş”
Babanız bu duruma ne diyor diye soruyorum.
“Nasipse olur, gelsin görelim araştırıp soralım, neyin nesidir öğrenelim diyor. Babam için yerli yabancı önemli değil. Onun tek istediği bizim mutlu olmamız.
Benim ablalarımdan biri İsviçre’ye, diğeri de İngiltere’ye gelin gitti “
Urfa gezisindeki hatıralar böyleydi. Ali bey kızı Cemile’yi Japon aileye gelin verdimi bilmiyorum. Urfa hatıraları aklıma geldikçe tekrar tekrar Urfa’ya özlem duyuyorum.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×