GÜNCEL YAZI
recent

İMAM CAMİİ İSFAHAN GEZİ REHBERİ

isfahan imam camii
İsfahan İmam Camii
Tarihi İpek Yolu’nun geçtiği dünyanın en büyük şehirlerinden İsfahan’dayız. Asya, Mezopotamya, Anadolu ve Avrupa’ya giden güzergahta yer alan İsfahan, Safavi Devleti döneminde belirli bir dönem başkentlik yapmış. Bu dönemde ressamlık, hattatlık, musiki,  görsel ve el sanatları, mimari, edebiyat ve felsefe alanlarında göz alıcı bir ilerleme kaydedilmiş. Bu gelişmelerle birlikte İsfahan, dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline gelmiş. Bu dönemde yapılan camiler, meydanları, köprü ve sarayların bazıları UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almış.

İran’a gezi planı yaptıysanız, İslam kültür ve medeniyetinin en güzel örneklerini içerisinde barındıran İsfahan’ı da gezi rotanıza mutlaka eklemelisiniz.

Nakş-ı Cihan Meydanı’nın güneyinde yer alan, İmam Camii, sadece İsfahan’ın değil aynı zamanda tüm İran’da ün yapmış bir camii. Yedi renkli mozaik çini süslemeleri ve hat yazılarının bulunduğu mimariye sahip camii güzelliğiyle görenleri etki altına alıyor.
Çinileriyle ünlü camide yaklaşık 472 bin çini olduğu belirtiliyor. Caminin kapısı yüksekliği 27 metre. Caminin 42 metre yüksekliğinde 2 minaresi bulunuyor.
İmam Camii İran için o kadar önemli ki caminin fotoğrafı İran parası 20.000 riyal banknotun arka yüzünde yer verilmiş. İmam Camii, Nakş-ı Cihan Meydanı’yla birlikte UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.
İmam Camii ziyaretimizin ardından halk otobüsüne atlıyoruz. Siose Pol Köprüsü yakınlarında iniyoruz.

Bu yazı İsfahan Gezi Notlarımızdan alıntıdır. İsfahan Gezi Notlarının Tamamı şu adreste; http://www.gezidokya.com/2016/06/isfahan-iran-gezi-rehberi-esfahan.html


isfahan imam camii

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×