GÜNCEL YAZI
recent

KAPADOKYA NİĞDE GÜMÜŞLER MANASTIRI

Dünyanın tek gülen Meryem Ana freski bulunan Gümüşler Manastırı’na yolculuğumuz başlıyor… 
Gümüşler Manastırı, Niğde
Kapadokya Gümüşler Manastırı, Niğde

Manastırın bulunduğu Gümüşler Kasabası’na Niğde’den bir otobüsle ulaşmak mümkün. Niğde’ye yaklaşık 9 kilometre uzaklıkta bulunan bu manastıra özel aracımla hareket ediyorum. Çevreyolundan manastırın bulunduğu kasaba yoluna kadar tabelaları takip ederek kolaylıkla gelebiliyorsunuz. 


Fakat Kasaba yolundan sonra manastırı gösteren tabelalar çok küçük olduğu için yolu şaşırmamak için dikkatli olmanız gerekiyor. Manastıra Müze kartı olanlar ücretsiz giriş yapabiliyor, müze kartı olmayanlardan ise girişte 5 TL ücret alınıyor.

Gülen Meryem Ana Sliüti
Gülen Meryem Ana Sliüti, Gümüşler Manastırı
Büyük bir kaya kilisenin içine oyulan manastır, Kapadokya bölgesinde günümüze iyi bir şekilde korunarak gelmiş nadir ve en büyük manastırlardan birisiymiş. Manastır, alanın kuzeyinde yer alan kilise, dört serbest destekli kapalı Yunan haçı planlı kilisenin kuzey haç kolunun kuzeyinde iki mezar nişi, naosun batısında beşik tonoz örtülü iki giriş mekândan oluşuyor.
Manastırdaki Resimlerin Anlamı 


Manastırda dünyada örneği tek olduğu belirtilen gülen Meryem Ana ve İsa freski yer alıyor. Resimlerin en üstündeki Tahtta İsa, sağında iki melek, İncil yazarlarının sembolleri ile Desis sahnesinde yer alan Meryem ve havariler, en alttaki şeritte ise Kayserili Büyük Basileios, Nysa’lı Gregorios, Nazians’lı Gregorios gibi kilise babalarının resimleri yer alıyor. Kuzey haç kolundaki Meryem’e Müjde, İsa’nın doğumu ve Tapınağa Takdimi sahneleri ile Vaftizci Yahya ve Aziz Stephanos figürleri yer alıyor.İç narteksten naosa giriş kapısının güneyindeki Meryem ve çocuk İsa ile iki yanlarındaki baş melekler Gabriel ve Mikael figürleri bulunuyor. Bir odanın duvarlarında Kapadokya’da bir benzeri olmayan av sahneleri, ahır ve çeşitli hayvanlardan oluşan figürler yer alıyor.
niğde gümüşler manastırı

niğde gümüşler manastırı
12 havari gümüşler manastırı
12 havari gümüşler manastırı
gümüşler manastırı
gümüşler manastırı

gümüşler manastırı
gümüşler manastırı  
hz isa gümüşler manastırı


Gümüşler Manastırı odalar

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×