GÜNCEL YAZI
recent

KERİM HAN KALESİ, ARG-E KERİM HAN, ŞİRAZ ارگ کریم خان

Farsça Arg-e Kerim Han  (ارگ کریم خان) olarak da adlandırılan kale ‎, Zend hanedanlığı  döneminde Kerim Han tarafından 1766 tarihinde yaptırılmış. 
Arg-e Kerim Han  ارگ کریم خان
 Arg-e Kerim Han  (ارگ کریم خان) 
Arg-e Kerim Han, Şiraz
Arg-e Kerim Han'a buyurun, Şiraz
Farsça Arg-e Kerim Han  (ارگ کریم خان) olarak da adlandırılan kale ‎, Zend hanedanlığı  döneminde Kerim Han tarafından 1766 tarihinde yaptırılmış.  Toplam 4000 m²alana sahip olan kale  tamamen  tuğladan yapılmış. 12 metre yüksekliğe sahip surların köşelerinde yüksekliği 14 metre olan dört burç var. Şiraz’da rehberimiz Mehdi bizleri ilk olarak Kerim Han Kalesi’ne götürüyor.
Zend hanedanı Kerim Han, hakimiyeti süresince burada yaşamış.  Bu kale aynı zamanda Pehlevi Hanedanlığı döneminde  hapishane olarak kullanılmış.
Kalenin içerisinde yemyeşil ağaçları ve ortada havuzuyla eşsiz bir manzara sizleri bekliyor. Kalede cam işçiliği ve duvarlarda çini eserleri gözüme çarpıyor.
Narenciye ağaçlarından birisinin gölgesine oturup havuzu seyrediyoruz. Bizim gibi kaleyi gezmeye gelen İranlı kız öğrencilerle karşılaşıyoruz.

Hepsinin başı kapalı olduğu için ben yine ”Mustafa abi imam hatipli öğrenciler geliyor” esprisini yapıyorum.
(İran’da kızlar ve erkekler ayrı ayrı okullarda eğitim görüyor ve tüm bayanların başlarını kapatması zorunlu.İran’da da ne zaman başı kapalı kız öğrenci grupları görsem bizim imam hatip lisesi öğrencileri aklıma geliyor ve bu benzeştirmeyi yapıyorum)
Kalenin bahçesinde biraz dinlendikten sonra Şiraz sokaklarında yavaş yavaş yürüyoruz. Yürürken etrafı seyrediyor ve hayran kalıyorum. Hafız ve Sa’di’nin memleketini gezdikçe bu şehrin neden şairler yetiştirdiğini anlıyorum…

Bu yazı Şiraz Gezi Notlarımızdan alıntıdır. Şiraz Gezi Notlarının Tamamı şu adreste;

http://gezidokya.com/2016/06/persepolis-siraz-iran-gezilecek-yerler.html

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×