GÜNCEL YAZI
recent

MAKU BANA AMASYA'YI HATIRLATIYOR - İRAN GEZİ REHBERİ

Maku’nun dört bir tarafı dağlarla çevrili. Şehir bu dağların arasında bir çukura kurulmuş. Maku bu haliye bana Amasya’yı hatırlatıyor.
maku bank,iran
Maku'da Banka Caddesi, İran
Tebriz’e gitmek üzere bindiğimiz taksinin şoförü Mustafa abinin ismini elindeki resmi bir evrağa yazıyor. Bunu neden yazdığını sorduğumuzda şoförümüz Bakü Türkçesi ile “Tebriz’e varana kadar İran devleti tarafından sağlık sigortanız yapıldı. Bu kağıt sizlerin sağlık sigortası” cevabını veriyor.
Bu ülkede sarı taksiler devlete ait taksilermiş, ve binen herkes devlet tarafından sigortalanıyormuş.


Sınırdan İran’a girdiğimiz ilk dakikaların verdiği heyecanla ülkenin ekonomik durumuyla ilgili bir şeyler öğrenmek istiyorum.Sohbetin açılması için Türkiye’de ki klasik soruyu soruyorum taksicimize “İşler nasıl gidiyor?”
Yüzünü ciddi bir ifade alıyor,birkaç saniye sonra ile“İşler son 6 aydır çok kötü. Benzine 7 kat zam geldi. Devlet benzin kotamızı düşürdü”diyerek dert yanıyor.Sohbetimiz sırasında şoförümüzün İran’ın sınır şehirlerinden olan Ağrı’ya komşu Maku şehrinden olduğunu öğreniyorum.
“Birazdan Maku’dan da geçeceğiz, evime konuk olun, biraz dinlenirsiniz. Hanımım yemek yapar, yeriz.” Diyor hemen.İranlı insanların misafirperverliğini sınırda tanıştığınız ilk insanda fark ediyorsunuz.
Taksicimizin bu teklifinden memnun olduğumuzu;fazla vaktimiz olmadığını belirterek Tebriz’e gitmemiz gerektiğini belirtiyoruz, anlayışla karşılıyor.
Kısa bir süre sonra Maku’ya varıyoruz. Maku’nun dört bir tarafı dağlarla çevrili. Şehir bu dağların arasında bir çukura kurulmuş. Maku bu haliye bana Amasya’yı hatırlatıyor.Maku’nun ana caddesinde duruyoruz. Bank Melat’ın önünde biraz yürüyoruz. Saatin fazla geç olmamasına rağmen şehir çok sakin, caddede birkaç araç sakin sakin ilerliyor…
Aracımıza dönüyor ve yolumuza devam ediyoruz... 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×