GÜNCEL YAZI
recent

MALATYA DARENDE SOMUNCU BABA TÜRBESİ GEZİ NOTLARI

Somuncu Baba ekmek küfesini sırtına alarak: “Somun! Müminler somun!” diye dolaşır, geçimini bu yolla sağlardı...
Darende Somuncu Baba Türbesi
Somuncu Baba Türbesi, Darende Malatya
Kayseri otogarından Malatya'ya gitmek için en yakın zamandaki otobüsü sormak için bilet satış noktalarını tek tek dolaşıyorum.
Metro çalışanı bir kişi "Boşa dolaşma bizim araçtan başka araç yok,sonraki araç gece. Mecbur gelip benden alacaksın" deyince sinirleniyor ve bileti ondan almamak için çözüm yolu düşünüyorum. Dolaşırken camın arkasından Darende minibüslerini görüyorum. Kararımız vermiştim, o kişiye para kazandırmamak için Malatya'ya Darende aktarmalı gideceğim...

Malatya- Darende Somuncu Baba Türbesi Gezisi Başlıyor

Somuncu Baba Türbesi
Darende Somuncu Baba Türbesi
Kayseri'den yaklaşık 240 Km sonra Darende'ye varıyorum. Hava yağmurlu olduğu için yürüyerek 5 dakikada gidilebilecek Somuncu Baba Türbesi'ne minibüsle gidiyorum.
Yüksekçe bir dağın önünde, yeşillikler içerisinde ki türbenin önünde genişçe bir havuz yer alıyor.
Somuncu Baba Türbesi'nde Çilehane, Tohma Kanyonu, Balıklı Kuyular, Kudret Havuzu ve yemek yiyebileceğiniz restoran mevcut. Tohma çayı kenarında yer alan türbe ziyaretiniz sonunda tohma çayı kenarında oturup dinlenebilir, birşeyler yiyebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Zamanınız kısıtlı değilse Tohma çayında raftingde yapabilirsiniz...


Somuncu Baba Çilehanesi
Somuncu Baba Çilehanesi

Somuncu Baba Kimdir ? Somuncu ismi nereden geliyor ?

Asıl adı Şeyh Hamîd-i Velî olan Somuncu Baba, Osmanlı kuruluş dönemi alimlerindemiş.

Bayramiyye Tarikâtı kurucusu Hacı Bayram Veli'nin de hocası. Safevîyye Tarikâtı'nın Anadolu’ya yayılmasında etkin faaliyetlerde bulunmuş. Somuncu Baba ve en meşhur talebesi olan Hacı Bayram Veli'ymiş.
Hamideddin(Somuncu Baba) hazretleri, manevi bir emir üzerine Tebriz'e gider. Tebriz'den de Anadolu'ya gelip, Bursa'ya yerleşir. Hacı Bayram-ı Veli, sık sık Bursa'ya gelip hocasını ziyaret eder. Hamideddin hazretleri, Bursa'da bir ümmi gibi hareket edip, ilminin varlığını kimseye belli etmez. Hamideddin hazretleri Bursa'da bir fırın yaptır. Fırınına merkebiyle dağdan odun getirir, onunla ekmekleri pişirir. Ekmek küfesini sırtına alarak: “Somun! Müminler somun!” diye dolaşır, geçimini bu yolla sağlardı. Somuncu lakabı buradan gelir.
Aksaray ve Malatya Darende'de ki Somucnu Baba Türbeleri
Somuncu Baba türbesinin nerede olduğu hala tartışılıyor. Şu anda Aksaray'da ve Malatya'da Somuncu Baba isminde iki ayrı türbe bulunuyor.
Türbeyi ziyaret edip, duamızı okuduktan sonra çilehaneyi ziyaret ediyorum. Daha sonra tohma çayı kenarında gölgelikte biraz dinlendikten sonra Malatya'ya gitmek üzere minibüslere biniyorum. Darende'ye Malatya Merkez'den geçmek isterseniz saat başı minibüsler var. Darende'den Malatya'ya 110 km lik yol yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. Malatya yakınlarına yolunuz düşerse bu mübarek zatın kabrini mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim....

Somuncu Baba Türbesi
Somuncu Baba T
Somuncu Baba Türbesi
Tohma Çayı, Darende
Tohma Çayı, Darende
Somuncu baba türbesi foto
Somuncu baba türbesi

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×