GÜNCEL YAZI
recent

NAKŞ-I CİHAN MEYDANI (İMAM HUMEYNİ MEYDANI) İSFAHAN GEZİ REHBERİ

Tarihi İpek Yolu’nun geçtiği dünyanın en büyük şehirlerinden İsfahan’dayız. Asya,  Mezopotamya, Anadolu ve Avrupa’ya giden güzergahta yer alan İsfahan, Safavi Devleti döneminde belirli bir dönem başkentlik yapmış. Bu dönemde ressamlık, hattatlık, musiki,  görsel ve el sanatları, mimari, edebiyat ve felsefe alanlarında göz alıcı bir ilerleme kaydedilmiş. 

Bu gelişmelerle birlikte İsfahan, dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline gelmiş. Bu dönemde yapılan camiler, meydanları, köprü ve sarayların bazıları UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almış.
İran’a gezi planı yaptıysanız, İslam kültür ve medeniyetinin en güzel örneklerini içerisinde barındıran İsfahan’ı da gezi rotanıza mutlaka eklemelisiniz.


Biraz dinlenip bir şeyler yedikten sonra dünyanın en büyük meydanlarından ikincisi olduğu söylenilen İmam Meydanına gidiyoruz. 
17. yüzyıl'da yapılan ve dünyanın en büyük meydanlarından sayılan Nakş-ı Cihan Meydanı (İmam Humeyni Meydanı) UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yerini almış. Oldukça geniş düz bir alana kurulmuş meydanda kısa bir fayton turu yapıyoruz. Meydan içerisinde ki İmam Camii’ni ziyaret ediyoruz.

Bu yazı İsfahan Gezi Notlarımızdan alıntıdır. İsfahan Gezi Notlarının Tamamı şu adreste; http://www.gezidokya.com/2016/06/isfahan-iran-gezi-rehberi-esfahan.html

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×