GÜNCEL YAZI
recent

KAPADOKYA'DA HİTİT İZİ: DOBADA YAZITLARI

Tabal Kralı Wasusarmas'ın düşmanca davranan sekiz krala karşı yaptığı mücadelenin hikayesi...
Kapadokya Bölgesi’nde keşfedilmemiş ve daha önce haberi yapılmamış yerler araştırırken Nevşehir’in Acıgöl ilçesine bağlı Ağıllı köyü yakınlarında bulunan Tabal Krallığı döneminden kalma Topada (Dobada) Yazılı Kaya Anıtı’nı keşfediyorum. 
Topada (Dobada) Yazıtları, Acıgöl
Topada (Dobada) Yazıtları, Acıgöl, Nevşehir


Topada Yazılı Kaya Anıtının adını ilk kez geçtiğimiz yıllarda Acıgöl Kaymakamlığı ve yönetmen Mustafa Karakaya tarafından hazırlanan tanıtım filminde duymuştum.
Basında tekrar gündeme getirmek ve unutulmuş bu yeri gezmek için aracımla Nevşehir’den Acıgöl’e doğru hareket ediyorum. Acıgöllü gazeteci rehberim İsa Saatçi, anıtı bulmamda bana yardım ediyor.
Acıgöl’den Ağıllı köyü tabelasını takip ediyoruz. Acıgöl ilçe merkezinde Topada Yazılı Kaya Anıtı’nı gösteren tabelalarla karşılaşmıyoruz. Rehbersiz bu anıtı bulmanı çok güç olabilir.
Köy yakınlarında küçük yazılı kayayı gösteren küçük bir tabela görüyorum. Yaklaşık 500 metre sonra anıta varıyoruz. Anıtın korunması için hiçbir tedbir alınmamış. Gençler, Geç Hitit dönemine ait Luvi hieroglifi ile yazılmış anıtın üzerine sevgililerinin isimlerini kazımış.
Topada (Dobada) Yazılı Kaya Anıtı, dış görümüş itibariyle Eskişehir'deki Frig dönemine ait Yazılı Kaya anıtına çok benziyor. Yaklaşık 4 metre yüksekliğe sahip yazılı kaya anıtında, ana kayanın güneye ve batıya bakan yüzünde Hitit hiyeroglif yazısıyla sekiz satırlık kitabe bulunuyor. Kayanın sağ tarafında ana metinden ayrı olarak metini işleyen yazıcıya ait bir imza satırı varmış fakat zamanla tahrip olarak yok olmuş.


Topada (Dobada) Yazıtları
Topada (Dobada) Yazıtları figürleri
Topada Yazılı Kaya Anıtında Neler Yazıyor ?
Anıtta, Nevşehir, Niğde ve Kayseri'yi içine alan bölgede Tabal Kralı Wasusarmas'ın düşmanca davranan sekiz krala karşı yaptığı mücadele anlatılıyor.
Yazıtın ilk satırı şöyle başlıyor: "Kahraman Büyük Kral Wasusarma, Kahraman Büyük Kral Tuwati'nin oğlu" Anıt Tabal Kralı Wasusarma'nın askeri basarılarını ve özellikle Parzuta şehrine karşı yapılan mücadeleyi anlatıyor.
Wasusarma'nın ismi Sivasa, Sultanhanı, Göstesin and Kayseri'deki anıtlarda da geçiyormuş.
Warpalawa üç diğer kralın ismini kendi müttefikleri olarak verir: Warpalawa (Bor, İvriz, Bulgarmaden), Kiyakiya (Aksaray) ve Ruwata. Ayrıca savaşta süvari birliklerinin kullanıldığı da bir kaç kez vurgulanmış. The Tabal kralı Wasusarma Asur kaynaklarında Wassurme olarak geçer ve Asur kralı Tiglathpileser III tarafından M.Ö. 730 yılı civarında yenilerek tahtından indirildiği biliniyor.Anıtın anıt M.Ö. 8nci yüzyılın ikinci yarısında yazıldığı tahmin ediliyormuş.
Tabal Krallığının merkezi konumundaki Acıgöl'de bulunan anıtın biran önce koruma altına alınması ve anıta giden yol levhalarının zenginleştirilmesi gerekiyor. Yazıtı fotoğrafladıktan sonra oradan ayrılıyoruz. Acıgöl’ün bu saklı hazinesini mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum….
Makale: İsrafil Baran
Topada (Dobada) Yazıtları
Topada (Dobada) Yazıtları, Acıgöl, Ağıllı köyü
 Topada (Dobada) Yazıtları figürler

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×