GÜNCEL YAZI
recent

PATLAMANIN ARDINDAN SURUÇ ŞANLIURFA GEZİ REHBERİ

2009 yılı Şanlıurfa gezisinin ardından ikinci kez geliyorum bu şehre. Daha önce Urfa Merkez ve Harran ilçelerini görme fırsatımız olmuştu. Şimdiki gezimiz Suruç’a.
Suruç, Şanlıurfa’nın güneybatısında ve şehre 46 kilometre uzaklıkta.Suruç adını en son Temmuz ayında,  Amara Kültür Merkezi önündeki çay bahçesinde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu mensuplarının basın açıklaması yaptığı sırada gerçekleştirilen bombalı eylemle duymuştum.

Patlamanın üzerinden aylar geçmesine rağmen halk hala etkisinden kurtulamamış.  Bombalı eylem dışarıdan gelen yabancılar tarafından gerçekleştirildiği için halk yabancılara karşı ön yargılı.
suruç şanlıurfa
Suruç Meydanı, Şanlıurfa

Otobüs beni Suruç’a değil oraya en yakın yer olan Aligör’e bırakıyor. Aligör’de iner inmez insanların dikkatini çekiyorum. Yakında bir lokantaya selam verip oturuyorum. Çay içerken işyerinden bir kişinin sorduğu ilk soru “Sen kimsin, niye buraya geldin” oluyor. Soruya cevap vermeden çayımı içmeye devam ediyorum. İlerleyen saatlerde bu sorunun ne maksatla sorulduğunu anlayacaktım.
Servisle Suruç çarşı merkezine gidiyorum. Patlamanın olduğu ana cadde bakımda olduğu için ara sokaklardan gidiyoruz.
İlçenin nüfusunun,  girişteki tabeladan 102 bin olduğunu görünce şaşırıyorum. 90 bin merkez ilçe nüfusuna sahip Nevşehir’i ister istemez burayla kıyaslıyorum.
102 bin nüfusa rağmen şehir hiç gelişmemiş. Çarşı merkezinde bir nar heykeli var, sadece cadde yakınlarında çok katlı apartmanlar mevcut. Caddedeki Bim ve A 101 dükkanları olası saldırılara karşı camlarının demir örgülerle çevirmiş.
Arka sokaklar tek katlı kendi bahçesi olan, yoldan yüksekçe duvarla sınır konulmuş bakımsız evlerden oluşuyor. Bizleri misafir edecek eve giderken tüm sokakların birbirine benzediğini fark ediyorum. Her sokakta 2 tane fırın mevcut. Yemekleri mahalle fırınında pişirme geleneği oldukça yaygın. Sokakları incelediğimde bazı(!) yapılarda kaçak elektrik kullanıldığını fark ediyorum.
suruç belediyesi
Suruç Belediye Binası
Kısacası mimari yapıdan bu şehir bana televizyonlardan seyrettiğim Suriye şehirlerini anımsatıyor.
Suruç gezimde halkın ve polisin dikkatini üzerime çekmemek için fotoğraf makinemi ve video kameramı yanıma almadım. Kürtçe Şaredariya Pirsuse yazan belediye binasını ve bombalanan alanın fotoğrafını çekiyorum.
Halktan bir kadın eşinin oradaki bir kahvede çalıştığını söylüyor. Caddedeki tüm binaların zarar gördüğü o günde kahveye insan parçalarının, kollarının fırladığını anlatıyor. “Bombayı yabancılar patlattığı için yabancılara güvenemiyoruz” diyor. İlçe girişinde bana yöneltilen “Sen kimsin” sorusundaki manayı şimdi anlıyorum. Halkın geneli eylemlerden ve silahlı çatışmalardan memnun değil. Barış gelsin istiyor. Patlamanın ardından şehirde bir sakinlik var. Halk işsizlikten şikayetçi.
Şehirde görev yapan polis esnaftan 1 tüp alabilmek için 4 kişi geliyor. 1 polis 3 korumayla tüpü binbir dikkatle zırhlı araca koyuyor. Normalde 2 dakikalık olay 20 dakikada gerçekleşiyor. Poliste, halkta bu güvensiz ortamdan tedirgin…
Tarihi yerleri gezmek yerine bu kez her an ölüm korkusunun yaşandığı ve 6 saatlik yolun polis çevirmeleriyle 2 katına ulaştığı bir güneydoğu vilayetini gezmek istedim.
Bizler iç anadoluda güvenle yaşarken, onların tedirginliğini endişelerini anlamak istedim…


Suruç patlama alanı
Suruç patlama alanı
suruç nar heykeli
Nar Heykeli, Suruç Çarşısı

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×