GÜNCEL YAZI
recent

PERSEPOLİS ANTİK KENTİ, ŞİRAZ İRAN GEZİ NOTLARI تخت جمشید

Pers İmparatorluğu'nun başkenti olan Persepolis, Şiraz’ın yaklaşık 70 km kuzeydoğusunda yer alıyoruz. Aracımızla bu antik kente varmamız yaklaşık bir buçuk saat sürüyor.
Persepolis sütunlar
Persepolis, boğa başlı sütunlar


Pers İmparatorluğu'nun başkenti olan Persepolis, Şiraz’ın yaklaşık 70 km kuzeydoğusunda yer alıyoruz. Aracımızla bu antik kente varmamız yaklaşık bir buçuk saat sürüyor.


MÖ 6. yüzyıl sonlarına doğru Pers Kralı I. Darius (Dara) tarafından kurulan şehirde Darius'dan sonra tahta çıkan I. Serhas (Xerxes) ve Artakserkses (Ardaşir) şehri biraz daha büyüterek büyük anıtlarla donatmış.Persepolis Antik Kenti,Şiraz
Persepolis Antik Kenti,Şiraz
Bu şehrin tamamlanması yaklaşık 200 yıl sürmüş. İçerisinde ki kral mezarlarından dolayı halk burayı daha çok Taht-ı Cemşid olarak adlandırıyor.
Toplam 130 bin metrekare alana kurulmuş açık hava müzesi şeklindeki bu antik kenti İran’a gelen herkesin mutlaka görmesi gerekiyor.
Persepolis gezimize I. Serhas (Xerxes) tarafından yaptırılan tüm milletler kapısından geçerek başlıyoruz. Bu yol boyu ilerlediğinizde yol boyunca boyları 20 metre yükseklikte ve üzerinde 2 metre yükseklikte boğa ve insan şeklinde başlıkları bulunan sütunlar göreceksiniz.
Yol boyunca krallar tarafından yapılmış sarayları, tören salonunu ve antik kentin yamacında ki kral mezarlarını görüyoruz.

Persepolis Antik Kenti,sütunlar
20 metre boğa ve insan şeklinde başlıklarıyla sütunlar 


Tören salonunda ki duvarlarda ki kabartmalara dikkatimi veriyorum. Pers imparatorluğuna bağlı vilayetlerden temsilciler yılın belirli dönemlerinde burada toplantı yaptığını öğreniyorum.
Hatta o dönemde Pers İmparatorluğuna bağlı Kapadokya vilayetinden bir heyetinde bu tören salonunda toplantılara katıldığını öğrenince daha çok şaşırıyorum.
Tesadüf müdür bilinmez Mardin Kırklar Manastırı’ndaki Kapadokya karşılaşmasından sonra Persepolis’te de Kapadokyalıların adını tekrar zikrediyoruz.
Tören salonunun ardından  antik kentin yamacında ki kral mezarlarını görüyoruz. Kayalar oyularak yapılan ve saray görünümlü iki kaya mezarın bulunduğu bu alanda  Frigya kral mezarlarına benzeyen bu mezarlar "Taht-ı Cemşid" ve "Nakş-ı Rüstem" olarak anılıyor. Pers İmparatoru I.Darıus’un mezarıda buradaymış…
Yolda elinde küçük bir teneke taşıyan bir çocukla karşılaşıyoruz. Bizde ki kurşun döktürme adeti gibi bir adet varmış burada.
Oturuyorum, çocuk içinden duman çıkan tenekeyi bir şeyler mırıldanarak kafamın etrafında döndürüyor. Bununla kötülüklerden arınacağıma inanıyorlarmış. Çocuğa birkaç tümen harçlık verdikten sonra Persepolis gezimiz burada son buluyor.
persepolis yazıtlar
Kapadokyalıların da katıldığı tören alanı, Persepolis, Şiraz

Persepolis’in ardından Şiraz gezimiz sona eriyor. Rehberimiz Mehdi bizleri tren istasyonuna bırakıyor. Misafirperverliğinden ötürü teşekkür ediyor ve vedalaşıyoruz.
Trenle Urumiye’ye vardıktan sonra oradan araçla Hakkari Yüksekova Esendere sınır kapısı üzerinden Türkiye’ye dönmeye çalışacağız...

Bu yazı Şiraz Gezi Notlarımızdan alıntıdır. Şiraz Gezi Notlarının Tamamı şu adreste;

http://gezidokya.com/2016/06/persepolis-siraz-iran-gezilecek-yerler.html

persepolis şiraz

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×