GÜNCEL YAZI
recent

ŞAİR HAFIZ VE ŞAİR SADİ'NİN TÜRBELERİ ŞİRAZ, شیراز

Şiraz sokaklarında yavaş yavaş yürüyoruz. Yürürken etrafı seyrediyor ve hayran kalıyorum. Hafız ve Sa’di’nin memleketini gezdikçe bu şehrin neden şairler yetiştirdiğini anlıyorum…
İran şairi Sadi’nin Türbesi
İran şairi Sadi’nin Türbesi, Şiraz

Aşkın şehri Şiraz’da rehberimiz bizi ikinci durağımız olan ünlü İran şairleri Hafız ve Sadi’nin Türbesi’ne götürüyor.
İran edebiyatının ve İslam dünyasının en büyük şairlerin mezarları Şiraz’da en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor.
Şair Hafız’ın Türbesi
Hafıziye olarak bilinen şair Hafız’ın türbesi içerisinde iki süslü havuzu bulunan geniş bir bahçeye sahip bir alanda yer alıyor. Türbe oldukça kalabalık, ziyaretçilerin geneli de yetişkin öğrencilerden oluşuyor. Kimisi bir gölgede oturmuş elinde Hafız’ın şiir kitaplarında mısralar okuyor, diğer yandan hoparlörlerden kısık sesle şiirler okunuyor. Bu şiirleri farsça olduğu için ilk başta rahmetli için Kur’an okutulduğunu sanıyorum. Sesleri biraz dinledikten sonra cümle sonlarında ki vurgulardan durumun farkına daha sonra varıyorum…
Hafız’ın türbesinin ardından Sadi’nin türbesini ziyaret ediyoruz. Sadi’nin türbeside Hafız’ın ki kadar kalabalık. İran’da halk Sadi ve Hafız gibi şairlere büyük saygı gösteriyor. İran’da 21 Nisan (İran Takvimi: 1 Ordibeheşt) "Sadi Günü" olarak anılıyormuş.

İran şairi Sadi’nin Türbesi

Bağdat'ta Nizamiye Medreseleri'nde öğrenim gören Sadi, 30 yıl boyunca Hindistan ve Kuzey Afrika'yı dolaştıktan sonra 1256'da memleketi Şiraz'a dönerek şiirlerini yazmaya başlamış. Öğrencilik dönemimde kısa kısa hikayelerin yer aldığı Gülistan eserini okuduğum Sadi’nin bir diğer önemli eseri Bostan.

Sadi ve Hafız’ın türbelerinde ruhlarına bir Fatiha okuduktan sonra Persepolis’e doğru yol alıyoruz.

Bu yazı Şiraz Gezi Notlarımızdan alıntıdır. Şiraz Gezi Notlarının Tamamı şu adreste;

http://gezidokya.blogspot.com.tr/2016/06/persepolis-siraz-iran-gezilecek-yerler.html

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×