GÜNCEL YAZI
recent

SİOSE POL KÖPRÜSÜ 33 GÖZLÜ KÖPRÜ İSFAHAN

Siose Pol Köprüsü
Siose Pol Köprüsü (33 Gözlü Köprü)
Zağros Dağları'ndan doğan ve İsfahan'ın içinden geçen Zayende Nehri'nin üzerinde yer alan Siosepol Köprüsü, 1602 yılında inşa edilmiş. Farsça 33 Gözlü Köprü anlamına gelen 300 metre uzunluğunda ve 14 metre genişliğindeki Siose Pol köprüsü, İsfahan’ın en ünlü mimari yapıları arasında yer alıyor.


Mehdi ile  Siosepol Köprüsü'nden Zayende Nehri'ne düşmeye çalışıyoruz
Araç trafiğine kapalı olan köprü etrafında yediden yetmiş yediye her yaştan İsfahanlıyla karşılaşıyoruz. Aileleriyle oturup, nehri köprüyü seyredip sessizliği dinliyorlar. Köprü üzerinde Mehdiyle değişik pozlar vermeye çalışıyoruz.
Siose Pol köprüsü 33 Gözlü köprü
Mustafa Karakaya Abimle, Siose Pol Köprüsü

Siose Pol köprüsünü baştan sona yürürken, güneş bizlere “güle güle” yavaş yavaş batıyor. İsfahan’da ki günübirlik gezimiz burada sona eriyor. Mehdi bizi tanıştığımız tren istasyona yolcu ediyor. Şiraz’a biletlerimizi alıp yola çıkıyoruz. Sıradaki şehrimiz Şiraz, sabaha doğru orada oluruz sanırım…

Tarihi İpek Yolu’nun geçtiği dünyanın en büyük şehirlerinden İsfahan’dayız. Asya, Mezopotamya, Anadolu ve Avrupa’ya giden güzergahta yer alan İsfahan, Safavi Devleti döneminde belirli bir dönem başkentlik yapmış. Bu dönemde ressamlık, hattatlık, musiki, görsel ve el sanatları, mimari, edebiyat ve felsefe alanlarında göz alıcı bir ilerleme kaydedilmiş. Bu gelişmelerle birlikte İsfahan, dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline gelmiş. Bu dönemde yapılan camiler, meydanları, köprü ve sarayların bazıları UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almış. İran’a gezi planı yaptıysanız, İslam kültür ve medeniyetinin en güzel örneklerini içerisinde barındıran İsfahan’ı da gezi rotanıza mutlaka eklemelisiniz.

Bu yazı İsfahan Gezi Notlarımızdan alıntıdır. İsfahan Gezi Notlarının Tamamı şu adreste; http://www.gezidokya.com/2016/06/isfahan-iran-gezi-rehberi-esfahan.html


Siose Pol köprüsü 33 Gözlü köprü
Siose Pol Köprüsü, İsfahan
Siose Pol köprüsü 33 Gözlü köprü
Siose Pol (33 Gözlü) Köprüsü

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×