GÜNCEL YAZI
recent

SELÇUKLU ŞEHRİ SİVAS GEZİ NOTLARI

Kızılırmak nehriyle İç Anadoluyu, Yeşilırmak nehriyle Karadenizi ve Fırat Nehri’yle de Doğu Anadolu iklimini ve kültürünü bir arada barındıran Selçuklu şehri Sivas..
Kızılırmak nehriyle İç Anadoluyu, Yeşilırmak nehriyle Karadenizi ve Fırat Nehri’yle de Doğu Anadolu iklimini ve kültürünü bir arada barındıran Selçuklu şehri Sivas’a gitmek üzere Nevşehir’den yola çıkıyorum.
sivas meydanı
Sivas Meydanı

Terminalden hareketimizden yaklaşık 4,5 saat sonra Sivas Terminaline varıyoruz. Nevşehir’in eski Mıhçılar Petrol’ün yanındaki terminalini hatırlarsınız. 

Sivas’ın şu an ki otobüs terminali eski terminalimiz kadar dar bir alana kurulmuş. Terminalde trafik o kadar yoğundu ki kaza yapmamak elde değil. Öğrendiğim kadarıyla Sivas’ın şimdiki otogarı yeni otogar yapılana kadar geçici olarak kullanılıyormuş. Otogar’dan çarşı merkezine doğru ilerliyorum. Çarşı merkezinde trafik oldukça yoğun, arabalar neredeyse üst üste çıkacak.

Şoföre “yollarınız ne kadar darmış” demem üzerine “Sorma gardaşım, ha bu belediye başkanı yollarımızı sürekli daraltıyor.” diye ediyor. Sivas genel itibariyle Terminal Caddesi üzerine kurulmuş bir şehir. Devlet Demiryolları 4.Bölge Müdürlüğü, Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi AŞ (TÜDEMSAŞ) ve Ulaştırma Bakanlığı’nın 4.Bölge Müdürlüğü’nün Sivas’ta olması nedeniyle halkın büyük çoğunluğu demiryolu ve ulaşım sektöründe çalışıyor. Terminal Caddesi üzerinde kalacağım pansiyona doğru ilerlerken bir yandan da şehir inceliyorum.

Tüm şehir neredeyse Terminal Caddesi üzerine kurulmuş, gezmesi kolay olacak sanırım. Eşyalarımı odaya koyduktan sonra Sivas’ı gezmeye başlıyorum; İç Anadolu Bölgesi'nin doğusunda yer alan Sivas, yüzölçümü bakımından Türkiye'nin Konya'dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Anadolu'daki tarihi İpek Yollarını birbirine bağlayan Sivas, İç Anadolu'nun yüksek yaylalarından başlayan ve doğuya doğru gittikçe sarp dağlara dönüşen bir alan üzerine kurulmuş. 1071 yılında Danişment Beyliği’nin sınırlarına katılan Sivas’ı, Sultan İzzettin Keykavus 1220 yılında Selçuklu Devleti’nin başkenti yapmış. Sivas, 1398 yılında Osmanlı topraklarına katılarak, Kayseri, Malatya, Tokat, Çorum gibi illerin bağlı olduğu, geniş bir bölgenin eyalet merkezi olarak Eyalet-i Rum adını almış.
Sivas'ta gezilecek yerleri araştırırken çarşı merkezindeki gezilecek yerlerin listesini çıkartıyorum..

İstasyon caddesinde kısa bir mesafe yürüdükten sonra meydana varıyorum. Meydanda ilk başta karşıma Sivas Kongre Merkezi çıkıyor. Hepimizin ortaokulda, lisede tarih derslerinden bildiğimiz Sivas Kongresi'nin imzalandığı yer burası.
Sivas Kongre Merkezi
Sivas Kongre Merkezi
Sivas - Kongre Binası Atatürk ve Etnografya Müzesi
Bu bina Mustafa Kemal Atatürk ve Heyet-i Temsiliye tarafından 2 Eylül-18 Aralık 1919 tarihleri arasında "Milli Mücadele Karargâhı"olarak kullanılmış.
Tarihi Kongre Salonu ve Atatürk'e ait çalışma ve dinlenme odası, kongrenin yapıldığı günlerdeki haliyle korunuyor. Kongre binası tadilatta olduğu için ziyaret edemiyorum.
Kongre merkezinden sonra meydanda ard arda sıralanmış Hükümet konağı, Kışla binası, Çifte minare, medrese, Ulu Camii, Arap Evliya Zeynel Abidin'in mezarını sırayla ziyaret ediyorum.
Sivas Hükümet Konağı
Sivas Hükümet Konağı
Tarihi Sivas Hükümet KonağıTarihi Hükümet Konağı, Sivas Valisi Halil Rıfat Paşa tarafından 1884 yılında 50 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğindeki kesme taşlardan iki katlı olarak yapılmış. Güzel bir taş işçiliğiyle yapılan binanın ön ve arka girişleri, ikişer sütunlu destekli büyük kapılardan oluşuyor. Vali Muammer Bey zamanında 1913-1917 yılları arasında ahşap olan binaya, 3. kat ilave edilmiş.1978 yılında üçüncü kat tamamen yanmış, birinci ve ikinci katın sadece dış duvarları kalmış. Geniş çaplı bir onarımdan geçen bina, 1982 yılında eski görünümüne yeniden kavuşturularak, Hükümet Konağı olarak hizmete açılmış.
Sivas Jandarma Kışlası
Sivas Jandarma Kışlası
Sivas Jandarma Kışlası
Meydanda, hükümet konağının hemen ilerisinde bulunan Sivas Jandarma Kışlası, Reşid Akif Paşa tarafından 1908 yılında yaptırılmış. Bu tarihi bina Eylül 1994'e kadar aktif şekilde kullanılmış.


Sivas Çifte Minare
Sivas Çifte Minare
Sivas Çifte Minareli Medrese

Cadde boyu yürüyüşü tamamladıktan sonra karşıma çıkan Sivas Çifte Minareli Medrese'yi ziyaret ediyorum. 1271 yılında İlhanlılar Veziri Şemseddin Cüveyni tarafından yaptırılmış Medrese, süslemeli taç kapısı ve tuğla-çini örgülü iki minaresi ile dikkati çekiyor.


Medresenin mekânı yıkılmış, sadece doğu yönündeki minarelerin bulunduğu asıl cephesi ayakta kalmış. Şifaiye Medresesi'nin tam karşısında yer alıyor.


Sivas Çifte Minareli Medrese
Sivas Çifte Minareli Medrese

SİVAS’TAKİ MEDRESELER 

Buruciye Medresesi, 1271 yılında, Anadolu Selçuklu Sultanlarından III. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında Hamedan yakınlarındaki Burucird'den gelme Muzafferüddin Burucirdi tarafından yaptırılmış. İlmiye çalışmaları için medrese olarak yaptırılmış ve devrin pozitif ilimlerinin okutulduğu bina olarak uzun yıllar kullanılmış. Sarıya yakın renkli taşların oyma olarak yapılan giriş kapısı, Selçuklu taş oymacılığının ne kadar ilerlemiş olduğunu gösteriyor.Hemen yakınında bulunan Şifaiye Medresesi ise Selçuklu Devleti sultanı I. İzzeddin Keykavus tarafından yaptırılmış. Darüşşifayı içeren bir külliye şeklinde yapılmış. I. İzzeddin Keykavus'un türbeside külliyenin içinde bulunuyor. Şifaiye Medresesi’nin tam karşısında Çifte Minareli Medrese bulunuyor. Çifte Minareli Medrese, 1271 yılında İlhanlılar Veziri Şemseddin Cüveyni tarafından yaptırılmıştır. Medrese, süslemeli taç kapısı ve tuğla-çini örgülü iki minaresiye dikkat çekiyor. Medresenin mekânı yıkılmış ve sadece minarelerin bulunduğu cephe ayakta kalmış.
sivas kalesi
Sivas Kalesi
Çifte minareyi gezdikten sonra yerel bir gazete alıp oturup dinleniyorum. Nevşehir yerel basınına göre Sivas basını oldukça gelişmiş. Gazetenin renkli baskısı, mizampajı, haber içeriği oldukça gelişmiş. 
Gazeteyi okuyup biraz dinlendikten sonra Terminal Caddesi’nde Sivas Devlet Hastanesi’ne doğru ilerliyorum. 

SİVAS KALESİ
İstikametim Sivas Kalesi. Sivas târihi kadar eski olan kalenin kimin tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmiyor. Bizanslılar döneminde Justinyen devrinde büyük bir tâmir görmüş. Kale Sivas Devlet Hastanesi’nin hemen arkasında yer alıyor. Sivas Kalesi deyince büyük surlar hayal ediyorum;fakat karşılaştığım manzara beni hayal kırıklığına uğratıyor. Çok eskiden Çelebi Sultan Mehmed tarafından büyük çapta onarılan kalede sur duvarları, iki kapısı, üzerinde bir camii, zahire ambarları, sarnıç ve cephaneliği bulunuyormuş. Fakat zamanla kaleden bugüne hemen hemen hiçbir iz kalmamış. Yüksekçe bir tepenin üzerine bir bayrağın altına kaleyi simgeleyen tek parça beton bir sur inşa edilmiş. Şimdilerde aile çay bahçelerinin olduğu ve Kale park diye tabir edilen yerin içerisinde tarihe dair hiçbir eser kalmamış. Kale arazisinde aile çay bahçelerinde şehrin manzarasını seyrederken çayınızı yudumlayabilirsiniz.

SİVAS’TA HAFIZ HAKKI ÜRGÜP’ÜN MEZARI 
Sivas Kalesi’nin ardından birkaç sokak arkada bulunan Ulu Cami’ye doğru yol alıyorum. Sivas Ulu Camii, Anadolu Selçuklu Devleti sultanı II. Kılıç Arslan'ın ülkeyi 11 oğlu arasında paylaştırmasıyla Sivas-Aksaray arasındaki bölgeye hükümdar olan Kutbeddin Melikşah saltanatı zamanında Kızılarslan bin İbrahim tarafından 1196-1197 yıllarında Kul Ahi'ye yaptırılmış. Sivas’ın merkezinde yer alan camide Valilik tarafından 1955 yılında onarımı yapılmış. 
Caminin bahçesinin içinde yirmi üç adet mezar bulunuyor. Mezarları ziyaret edip dua ederken Hafız Hakkı Ürgüp’ün mezarı dikkatimi çekiyor. Nevşehir’den geldiğimi belirterek Sivas’ın yerlilerine Hafız Hakkı Ürgüp’ü soruyorum. Sivaslı olan Hafız Hakkı Ürgüp efendi Nakşi Haki Tarikatı’ndan önemli bir zatmış. İsminin neden Ürgüp olduğunu sorduğumdaysa “Beklide Ürgüp’ten gelmiş olabilir, tam olarak bilmiyoruz,” cevabını alıyorum.
Sivas Ulu Camii
Sivas Ulu Camii

Sivas gezim burada sona eriyor. Geri dönüş yolcuğu başlıyor. Sivas’tan başka şehirlere otobüs haricinde tren ve uçakla da seyehat edebilirsiniz. Doğu-Batı hattında giden tren seferlerinin yanı sıra Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’ından da İstanbul, İzmir ve Antalya’ya farklı saatlerde çok sayıda uçak bulunuyor. Sivas gezimiz burada sona erdi, haftaya görüşmek üzere...
Sivas İstasyon Caddesi
Sivas İstasyon Caddesi
Sivas Nuri Demirağ Havaalanı
Sivas Nuri Demirağ Havaalanı
Sivas Nuri Demirağ Havaalanı
Sivas Nuri Demirağ Havaalanı
Sivas Tren Garı
Sivas Tren Garı
Sivas Tren Garı
Sivas Tren Garı- Tren İstasyonu
Sivas Tren Garı
Sivas İrade Gazetesi
Sivas İrade Gazetesi
Sivas Zeynel Abidin Mezarı
Sivas Arap Evliya sivas Zeynel Abidin Mezarısivas asker

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×