GÜNCEL YAZI
recent

BALIKLIGÖL ŞANLIURFA GEZİ REHBERİ

Halk tarafından bu gölde bulunan balıkların kutsal olduklarına inanıldığı için bu balıklar korunarak avlanılmasına izin verilmiyor. 
Diyarbakır’dan sonra kiraladığımız araçla istikamet Şanlıurfa’ya çeviriyoruz. Planımız Şanlıurfa Kalesi, Balıklıgöl ve Harranı’ı gezdikten sonra Mardin’e geçmek. 
Balıklıgöl, Şanlıurfa
Balıklıgöl, Şanlıurfa


Şanlıurfa şehir merkezinin güneybatısında Eyyubiye ilçesinde yer alan Balıklıgöl, İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak biliniyor.
Göldeki balıklar ilk gördüğümden bu yana ne eksilmiş ne artmış. Halk tarafından bu gölde bulunan balıkların kutsal olduklarına inanıldığı için bu balıklar korunarak avlanılmasına izin verilmiyor. Balıklı gölü mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum…
kutsal balıklar balıklıgöl
Balıklıgölün kutsal olduklarına inanılan balıkları
Balıklıgöl’ün Hikayesi
İbrahim Peygamber, devrin zalim hükümdarı Nemrut ve halkının taptığı putlarla mücadele etmeye, tek tanrı fikrini savunmaya başlayınca, Nemrut tarafından bugünkü Urfa Kalesinin bulunduğu tepeden ateşe atılır. Bu sırada Allah tarafından ateşe "Ey ateş, İbrahim'e karşı serin ve selamet ol"' emri verilir. Bu emir üzerine, ateş suya odunlar da balığa dönüşür. İbrahim bir gül bahçesinin içersine sağ olarak düşer. İbrahim'in düştüğü yer Halil-ür Rahman gölüdür. Rivayete göre Nemrut'un kızı Zeliha da İbrahim'e inandığından kendisini onun peşinden ateşe atar. Zeliha'nın düştüğü yerde de Aynzeliha Gölü oluşmuştur.
şanlıurfa kalesi
Şanlıurfa Kalesi
Balıklıgöl'ün ardından Urfa Kalesi'ne doğru yürüyoruz. Kale yakınlarında mağara şeklinde restoranlardan birine oturup yemek yiyoruz. Yemekten sonra urfa manzarası karşısında mırralarımızı yudumluyoruz. Gezimizi bugünlük sona erdiyoruz.
Ertesi gün ilk istikametimiz Harran...

2009 yılında sonra İkinci Gezi Notu: Artan terör olaylarının ardından polis balıklıgöl etrafından geniş önlemler almış. Polislerin ve tedbirlerin fazlalığı bana endişe veriyor.Balıklıgöl Şanlıurfa
Balıklıgöl, Şanlıurfa
urfa balıklıgöl
Balıklıgöl, Şanlıurfa
urfa balıklıgöl
Balıklıgöl Şanlıurfa
Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×