GÜNCEL YAZI
recent

VAN KALESİ AKDAMAR(AHTAMAR) ADASI GEZİ

Van Tuşpa'ya gezimizin ardından Çoban gencin aşkı Tamara'ya duyduğu imkansız aşkın yaşandığı Akdamar Adası'na yol alıyoruz...
Güneydoğu Anadolu turumuzun ardından kiraladığımız araçla Van'a hareket ediyoruz. Bu bölgelerde bir gezi düşünüyorsanız mutlaka araç kiralamanızı tavsiye ederim. Çünkü şehirler birbirine çok yakın. Araç sizin için büyük bir avantaj ve kolaylık olacaktır.


Van Gölü, Akdamar Adası
Van Gölü, Akdamar Adası
Van, diğer doğu illerine göre yaz mevsiminde ılıman bir havaya sahip. Diyarbakır ve Urfa'da sıcaktan bunaldığımız günlerin ardından buranın havası bizleri serinletiyor.
Gezi  grubumuzla bizleri misafir Edern Burak Göktürk arkadaşımızın rehberliğinde ilk istikamet Van Kalesi...
Van Kalesi, Urartu Krallığı tarafından yaptırılmış Tuşpa'yı kuş bakışı gören yüksekçe bir yapı.
Kalenin 1800 m uzunluğunda, 120 m genişliğinde ve 80 m yüksekliğinde olduğunu öğreniyoruz.
Kalede gezimize devam ederken o muhitte oturan gönüllü rehber çocuklar etrafımızı kuşatıyor. Kürtçe aksanla "Abi kalenin tarihini anlatayım Türkçe, İngilizce, Fransızca..."
Lehçe anlatırmısın diyorum. Çocuk şaşırıyor, çünkü o dil ezberinde yok. Türkçe anlatmasını istiyoruz ve harçlık olarak birkaç lira veriyoruz.
Kalede bir kaç saat yürüdükten, surları inceledikten sonra gezimizi sonlandırıyoruz.
Akdamar(Ahtamar) Adası, Van
Akdamar(Ahtamar) Adası, Van

Sıradaki istikametimiz Akdamar(Ahtamar) Adası...
Van'ın Gevaş ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Ermenilerden Kalan kilisenin bulunduğu ada, Van Gölü'nde ki en büyük ikinci adası. Adaya geçmek için göl kenarındaki bir tekneye 30 lira ücret ödüyoruz. Bir kaç km uzaklıktaki adaya yaklaşık 15 dakikada varıyoruz.
Adanın ismi ilgimi çekiyor, güzel bir kızın ismi gibi geliyor ve Ahdamar isminin anlamını öğrendiğimde yanılmıyorumda.

Ahtamar (Akdamar) adasının hikayesi şöyle;
Zamanında bu adada yaşayan Ermeni baş keşişin güzelliği dillere destan Tamara adında bir kızı vardır. Adanın çevresindeki köylerde çobanlık yapan bir genç bu kıza âşık olur. Bu genç Tamara ile buluşmak için her gece adaya yüzer. Tamara ise ona gece karanlığında yerini belli etmek için onu bir fenerle bekler.
Bundan haberdar olan kızın babası, fırtınalı bir gecede elinde fenerle adanın kıyısına iner ve sürekli yer değiştirerek gencin boşuna yüzüp, gücünü yitirmesine neden olur. Yüzmekten gücünü yitirip, yorulan genç çoban boğulur ve boğulmadan önce son nefesiyle "Ah Tamara!" diye haykırır.
Bunu duyan kız da hemen ardından kendini gölün sularına bırakır O günden sonra ada Ah Tamara! ismi ile anlatılır. Bu hikâye Ermeni şair Hovhannes Tumanyan anlatımıyla efsaneleşmiş.
Bu hikayeyi öğrendikten sonra göle doğru seyre dalıyor, çoban gencin gücünü yitirdiği yeri arıyor gözlerim. Dünyanın her yerinde böyle imkansız aşkların hikayeleri mekanlarda yaşatılmıştır.

Tarihte Ermeni Rştuni sülalesine atfen Rştunik Adası olarakda bilinen bu adada Ermeniler yılın belirli dönemlerinde ayin yapma hakkını geçtiğimiz günlerde tekrar kazandı. Ahtamar adası, Ermenilerin doğuda hak ettiği toprakların içerisinde yer alıyor.

Adada yerleşim mevcut değil, Surp Haç kilisesi haricinde bir yapı gözümüze çarpmıyor. Yürüyerek adayı turlamanızı va göle karşı bol bol fotoğraf çektirmenizi tavsiye ediyorum...


Akdamar(Ahtamar) Adası
Akdamar Adasına Tekneyle geçiyoruz
van kalesi
Van Kalesi
Akdamar Adası kilise
Akdamar Adası içerisinde kilise

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×