GÜNCEL YAZI
recent

ASTANA KAZAKİSTAN GEZİ REHBERİ

Gezidokya Gezgini Dr. Ahmet Riza Cevatzade'nin Orta Asya’nın Modern Şehri Astana başlıklı ilk yazısını sizlere sunuyoruz...
Astana Bayterek Kulesi
Bayterek Kulesi – Astana Kazakistan
Astana havaalanına uçakla inip, uçağın camından havalanana bakınca, hiç beklenmediği kader çok bakımlı ve modern havaalanını görünce şaşırmamak mümkün değil. Ancak bu güzel görüntüye hiç yakışmayan ve çok ağır çalışan pasaport kontrolü yapan polis görevlilerinden geçip, güzel havaalanının salonuna giriyorsunuz. 


Çıkıştan devam edip taksiye binip geniş, bakımlı caddelerden şehir merkezine ilerleyip, Bayterek alanına gelince, o modern, ihtişamlı, zengin mimarisi ile dikkat çeken o alanı görünce, Kazakistan’ın nereye gitmeğe çalıştığı daha çok hissediliyor. Çok modern bir şehir görüntüsü sağlanmıştır.   
KazMunayGaz Astana
KazMunayGaz – Astana Kazakistan
Astana Tarihçesi: Kazakistan'ın başkenti ve 2. Büyük şehri olup, 1998 yılında Kazakistan'ın başkenti ilan edilmiştir. Güneydeki nüfus yoğunluğun dağıtılması için başkent Astana’ya taşınmıştır.
Bayterek Astana Kazakistan
Bayterek Panoraması – Astana Kazakistan
ASTANA Bayterek Kulesi
Bayterek Kulesi – Astana Kazakistan
Gezilecek yerler:
1: Bayterek ve çevresi: Astana da görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir, bu alanda bulunan AkOrdaCumhurbaşkanlığı Sarayı, BayterekKulesi, Emerald Towers, Ulaştırma Bakanlığı ve Telekomünikasyon, Bakanlıklar ve Hükümet Binaları, KazMunayGaz, Han çadırı veYeniParlamento Binasını gezdikten sonra mutlaka Bayterek kulesinin üst kısmına asansörle çıkıp kuşbakışı Astana’yı seyretmeden geçmemek lazım. Buraları gezdikten sonra yorulup acıkınca bu alandaki kafelere veya alışveriş merkezlerdeki üst katlarındaki kafe veya restoranlara gidip, dinlenip, bir şeyler yiyip içebilirsiniz.
2: İşim Nehri ve çevresi: İşim Nehri Rusya ve Kazakistan içinden akan nehir olup Astana’nın içinden geçmektedir, şehir merkezinde eski meydan çevresinde işim nehrinin çevresinde oturma yerleri ve parklar yapılmıştır o nehrin çevresinde yürümek, oturup dinlenmek ve yeni köprünün görüntüsünü seyretmek çok zevkli ve dinlendirici olabilir. Ancak unutmamak gerekir bu nehir genelde Mayıs ayına kader buzla kaplı olur.  
3: Şehir merkezi: şehir merkezinde Astana Sirk çevresini gezip, ilgilenenler büyük alışveriş merkezlerinde, ister alışveriş, ister dinlenmek, ister bir şeyler yiyip içebilirler. Ayrıca eski şehir merkezinde Pazar yerlerini gezebilirler.    
Astana Sirk Kazakistan
Astana Sirk – Astana Kazakistan
4: Tren Gar: Eski tren garın yanında yeni tren garı yapılmıştır, Eski ve yeninin yan yana olması ve güzel mimarisi neden ile görmeye değer.
Neler ve nerde yenilir: Kazakistan in en meşhur yemekler, Şeşlik ve Beşparmaktır, bu iki yemeği yemeden dönmemek lazım. En uygun ve çeşit yemekleri alışveriş merkezlerin en üst katında bulabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinde çeşitli kafeler var ve orada çeşitli yemekler bulabilirsiniz.    
Nerde kalınır: Kazakistan’da genellikle hoteller pahalı o yüzden genellikle Kazakistan’a gidenler fiyat olarak daha uygun olan günlük apartman dairesi kiralayabilirler, bu amaçla birçok ajans adresini internette bulabilirsiniz.
Vize: T.C. vatandaşlarına vize uygulanmıyor.

Nasıl gidilir:
A: Türk Hava yolların:  pazartesi, çarşamba ve cumartesi günleri olmak üzere haftada 3 gün uçuş uygulanıyor. 
B: Air Astana: Bilet fiyatları daha uygun olmasına rağmen genelde diğer şehirlerden aktarmalı gittiğinden tercih edilmiyor.

Air Astana Çağrı Merkezi
Almatı telefon: + 7 (727) 244 44 77
Astana telefon: + 7 (7172) 58 44 77     
Ak Orda Astana Kazakistan
Ak Orda Cumhurbaşkanlığı Sarayı – Astana Kazakistan
Ne zaman gidilir: soğuk iklimi neden ile en uygun zaman Haziran ve Eylül ayıdır. Ancak en uygun Haziran ayı olup ilik havası ve çiçeklerin rengârenk olduğu dönemdir.
Ulaşım: şehir içi ulaşım için Taksi, Dolmuş ve Otobüs mevcut olup. Taksi fiyatları uygun olduğundan rahatlıkla kullanabilirsiniz, ancak taksiler bizim alıştığımız gibi taksi değil yol kenarında durup el kaldırdığınızda her hangi araba durabilir, ancak unutmayınız binmeden önce fiyatı sorup onun pazarlığını yapınız çünkü taksimetre yok.        
Güvenlik: Genellikle Kazakistan güvenli bir ulke olup, güvenlik yönünde pek bir problem yaşamasınız.
Düğün Astana Kazakistan
Gelin ve Damat – Düğün , Astana Kazakistan

Değerlendirme: Astana modern, yeni yapılanması ve kentleşmesi, iyi ve sıcak insanları ile orta Asya’nın görülmesi gereken şehirlerin en önemlilerinin içinde yer almaktadır. Astana’da görmeniz gereken birçok yer olup orada çok güzel anlar yaşayabilirsiniz.
Düğün Astana Kazakistan
Gelin ve Damat – Düğün , Astana Kazakistan
Eksi Yönler: 
A: Hiç beklemediğiniz kader modern bir şehir yapmaya çalışmalarına rağmen, ekonomi ve halkın durumunu gözetmeden orantısız gelişmesi neden ile birçok mağazaların kapalı, insanların olmadığı içi boş büyük alışveriş mağazalar karşılaşabilirsiniz. Acaba bu yatırımların bir miktarında çiftçilik ve hayvancılıkta yapılmış olsaydı, bu geniş ve boş topraklarda bu yatırım sayesinde insanlara iş sağlanıp ayrıca Rusya yakın mesafede olduğundan ihracatta canlandırma olmaz miydi?    
B: Kültürel ve dini değerler, gerekesimler ve alışkanlıklar gözetmeden yapılan kentleşme. Örnek olarak nüfusun genellikle Müslüman bir ülke olmasına rağmen birçok eski ve yeni binaların tuvaletlerinde su yok. 
C: Son olarak bununda unutmamak lazım sadece yeni ve modern binalar yapmakla o ülke modernleşemez. Buna paralel olarak kültürel ve eğitimsel gelişimi de sağlamak lazım, yoksa o güzel ülkeyi, o modern görünüm sağlanmayı çalışan ülkenin, o zengin tarih ve kültürel geçmişe sahip olan ülkenin, o temiz ve iyi niyetli insanlara sahip olan ülkede çok güzel ve modern bir havaalanı yaparsınız. Başkentin güzel ve modern havaalanını zevkle seyrederken, orada çalışan polislerin ve özellikle gümrük memurların yabancı yolculardan maddi beklentileri olduğunu görünce, bu modernleşmenin sadece bina yapmakla olamadığını anlıyorsunuz.
Son olarak unutmamak lazım turizm çok kirlikan bir sektör olup, turizmi kayıp etmek çok kolay olup, ancak onu kazanmak çok zordur.
Bayterek Astana Kazakistan
Bayterek Panoraması – Astana Kazakistan
ASTANA KAZAKİSTAN GEZİ PROGRAMI
Gitmeye planladığınız yerlere önceden; orası hakkında çok detaylı bilgi edinmek, gezi öncesi kendinize iyi bir plan yapmanız sayesinde çok daha iyi ve verimli bir gezi yapmanızı sağlayabilirsiniz. Bu yazıda Astana için uygun bir gezi programı planlamaya çalışacağım.


Yargıtay Binası- Astana Kazakistan
Birinci Gün:
Gezmeye Cumhurbaşkanı sarayı ( Ak Orda )  önünden başlıyoruz. Yargıtay binasının önünden geçerek, cumhurbaşkanı sarayı ( Ak Orda ) çevresinden dolaşıp, nehir kenarına geliyoruz.  Nehir karşısında Piramit yapıyı seyrettikten sonra, gezmeye sarayın çevresinde devam edip, Konser Salonun önüne geliyoruz. Konser salonu, Cumhurbaşkanı sarayı ve Yargıtay binasının bulunduğu büyük meydana iyice baktıktan sonra, parlamento binasına doğru herekte edip merdivenlerden yukarıya doğru çıktıktan sonra oradan tekrar cumhurbaşkanı sarayının bulunduğu meydani iyi panoramik bir inceleme yapabilirsiniz.
Kazak Motiflerle yapılmış Parlamento binasını baktıktan sonra Baytereke doğru yola devam edip, sağlı sollu altın renkli çift kulelerin oraya geldiğinde sağınız ve solunuzdaki yol kenarında dizilen binalar devlet daireleri olup, orada durup yukarıdan Bayterek kulesinin yer aldığı alanı iyice seyredeceksiniz. Sanırım artık biraz yorulmuşsunuz, o alanda sağda ve solda ikinci katta çok güzel kafeler var, o kafelerin birinde çay ve pasta veya istediğiniz başka yiyecek içecek yiyip içip biraz dinlendikten sonra, Bayterek kulesine doğru giderken Kazak kültüründen esinlenerek yapılan heykelleri incelemeye unutmayınız, artık Bayterek kulesine geldiniz çeviresinde gezdikten sonra kulenin üst katına asansörle çıkıp o alanı kuş bakışı seyretmek çok zevkli olur.
Genç Portre Astana Kazakistan
Genç Portre Astana Kazakistan
Ulusal arşiv binasının önünden geçerek alandaki heykellere bakarak sağda gördüğünüz iki bina dikkatinizi çekmektedir 1: Ulaştırma Bakanlığı ve Telekomünikasyon 2: Emerald Towers önünden geçerek artık KazMunayGaz Binasının önüne geldiniz. Orada bir soluklanırken KazMunayGaz binasına baktıktan sonra o binanın altındaki Tünelden geçtikten sonra sola doğru yola devam edip Nur Astana Camisin çevresine gezdikten sonra içine geçip içini gezmeye unutmayınız.
Artık Han Çadırına geçme zamanı gelmiştir, han Çadırın içine gezip orada yemek yiyip dinlendikten sonra artık akşam olmuştur. Gece görüntüsünü görmek için Ayni istikameti tekrar geri dönmeniz zevkli olur,  artık gece olmuştur ve buğun bitmiştir.

İkinci Gün:
Bugün geziyi eski şehir meydani ve Beibitshilik caddesinden başlıyoruz önce bu alandaki Devlet binaları ve meydandaki çeşitli heykelleri inceledikten sonra işim nehrine doğru hareket ediyoruz. işim nehir çevresinde yüksek modern binaları görüp onların yanından geçerek işim nehrine geliyoruz. nehir kenarında dinlenme yerlerinde oturup soluklanırken, modern ve güzel binalar, yeni köprü ve işim nehrine bakarken yorgunluk gideriyoruz.
Yaşlı Astana Kazakistan
Yaşlı Portre Astana Kazakistan
Yeni köprüye doğru hareket edip köprü üzerinden geçip ve yeniden nehire doğru bakarak yeni görüntüler yakalıyoruz, yola devam ederken sağ tarafta evlendirme dairesinin yanından geçerek, çok büyük Kazakistan bayrağının havada dalgalanmasını görüp oradan Astan sirkine doğru devam ediyoruz. Artık Astana sirkine geldik, sirk binası ve oradaki heykeller görmeye değer.
Artık yemek yeme ve dinlenme zamanı, yakındaki alışveriş merkezlerin birisine girip mağazalara baktıktan sonra üst kattaki restoranların olduğu kata geliyoruz, açlığımızı giderip, dinlenip havanın karadığını görünce ayni istikamette geri dönüyoruz ve ayni yerleri birde gece karanlığında geziyoruz.

Üçüncü Gün:
Buğun geziyi Merkez Tren İstasyondan başlıyoruz, eski ve yeni istasyon binaları yan yana, çok güzel ve birbirlerine uyumlu. Oradan Merkez Tren İstasyonun çevresindeki eski evleri ve sokakları gezmeye değer, eski mimari ile yapılmış binaları gördükten sonra Taksi veya otobüs ile şehrin eski semtlerinde mevcut olan alışveriş merkezlerini ve pazarlara geliyoruz, Büyük ve küçük alışveriş merkezleri ve pazarları geziyoruz. böylece buğunu ve Astana gezisini bitiriyoruz.

Umarım zevkli ve güzel gezi olmuştur. Astana ile ilgili fotoğrafları www.cevatzade.com sitesinde bakıp, inceleyebilirsiniz. 


Dr. Ahmet Riza Cevatzade

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×