GÜNCEL YAZI
recent

DERİNKUYU GEZİ REHBERİ AZİZ THEODOROS KİLİSESİ

Fener Rum Patriği Bartemelos belirli yıllarda bahar ayinlerini Üzümlü Kilise olarak bilinen Aziz Theodoros Trion Kilisesi'nde yapıyor. 
derinkuyu Üzümlü Kilise
Üzümlü Kilise (Aziz Theodoros Trion Kilisesi) Derinkuyu

Nevşehir'e yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan Derinkuyu ilçe merkezine Merkez ilçe Meteris kavşağındaki otobüs duraklarından 5 tl ücretle yaklaşık 25 dakikada ulaşabilirsiniz. Otobüsler saatte 1 kez kalkıyor.

Müze kartınız varsa Derinkuyu Yeraltı Şehrini ücretsiz gezebilirsiniz. Derinkuyuda ayrıca Aziz Theodoros Trion Kilisesini (Üzümlü Kilisesi), Moskova mimarili Park Camii ve Kültür Parkı'nı görmeden ilçeden ayrılmayın. Bu üç nokta birbirine çok yakın ve yürüme mesafesinde. 
Derinkuyu'da gezimize Üzümlü Kilise olarak bilinen Aziz Theodoros Trion Kilisesi ile başlıyoruz.
Kilise devasa mimari yapısıyla metrelerce uzaklardan yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.
Bölgenin önemli Rum yerleşim yerlerinden biri olan Üzümlü Kilise (Aziz Theodoros Trion Kilisesi), Ayastefanos Antlaşması gereği Osmanlılar tarafından savaş tazminatı karşılığı olarak Sultan Abdulmecid döneminde yapılmış.

derinkuyu kilise
Derinkuyu Üzümlü Kilise

Kilisenin Yunanca kitabesinde şu ifadeler yer alıyormuş:
"Agios Theodoros Trion'un bu çok kutsal kilisesi, İmparator Sultan Abdülmecid Han zamanında, onun yüksek iradesi ile Aziz İkonion (metropoliti) Neofitos Efendi'nin teşviki ile ve burada (Malakopi) ikamet eden Hristiyanların bağışları ile Haldiaslı baş mimar Kiriako Papadopoulos Efendi'nin zahmetleriyle inşa edilmiştir.
Agios Theodoros'a ithaf edilmiş ve kutsanarak açılmıştır. Ki onun (Agios Theodoros) vasıtalarıyla Allah bu memleketi bütün tehlikelerden korusun. Âmin. Sene 1858 Mayıs 15..."

Fener Rum Patriği Bartemelos belirli yıllarda bahar ayinlerini bu kilisede yapıyor. Bartemelos'un Kaymaklı Meryem Ana Kilisesi'ndeki bir bahar ayinine katılmıştım. Bartemelos her yıl bahar ayinlerini Kapadokya'da ki bir kilisede yapıyor. 


Aziz Theodoros Trion Kilisesi
Üzümlü Kilise (Aziz Theodoros Trion Kilisesi) Derinkuyu
Kilise girişinde duvarlarda sprey boyayla yazılmış yazıları görünce üzülüyorum. Ve eminimki her ayinde kiliselerin bakımsız halini gördükçe bizler gibi oda üzülüyordur. Kilise girişinde 2 büyük çan kulesi mevcut. Çanlar koruma altına alınarak yerinden kaldırılmş.

Kilise bahçesine girdiğinizde yine duvarlarda sprey boyalarla yazılarla karşılaşıyorsunuz. Kilise kapısında döner taşlı bir sürgü var. Kapı kilitli olduğu için içeriyi göremiyoruz.

Ülkemizde ki tarihi kiliselere bu denli zarar vererek, koruma altına almayanlar, Avrupa' da ki bakımsız camilerden rahatsız olup korunmadıkları için şikayet etmemeli bence. 

Tarihi yapıların koruma altına alınması dileğiyle...


Derinkuyu Üzümlü Kilise
Derinkuyu Üzümlü Kilise
Üzümlü Kilise (Aziz Theodoros Trion Kilisesi) Çanı

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×