GÜNCEL YAZI
recent

KAPADOKYA GÜLŞEHİR AÇIK SARAYI KEŞFET

Bizans İmparatoru Nikephoros Phokas'ın ordusu Gülşehir Açık Saray'da, Abbasiler'in hücumunu püskürtmek üzere beklerken İmparatoriçe İrini barış karşılığı Abbasi halifesi Harun el-Reşid'e yıllık tazminat ödemeyi kabul etmişti. Halifenin kendi komutanlığı altındaki 135 bin askerle yeni bir Arap hücumu Kapadokya içlerine kadar girmiş, Tyana daha fazla savunulamamıştı. Dönemin önemli şehirlerin birisi olan Tyana, Abbasilerin eline geçmişti...
Gülşehir Açık Saray
Gezidokya Gezgini İsrafil BARAN'ın, Gülşehir Açık Saray yazısını sizlere sunuyoruz. Açık Saray, Nevşehir'e 16 km uzaklıkta bulunan Gülşehir ilçesi yolu üzerinde, ilçeye 3 km uzaklıkta bulunuyor.
Açıksaray'ı ziyaret etmek istiyorsanız sabahın erken saatlerinde burayı keşfe başlamanızı tavsiye ederim. Öğleden sonra yaz mevsiminde havanın sıcaklığı insanı olumsuz etkiliyor. Ayrıca ışığın tersliği de güzel fotoğraf almanızı engelliyor. 
Gülşehir Açık Saray
Gülşehir Açık Saray Girişi

Bu antik yerleşim yerinin 10-11 yüz yılda Bizans döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Tüf kayaların içi oyularak ortasından dereyle ayrılan 2 ayrı alan yapılmış. Yol kenarındaki alanda hayvan ahırları bulunuyor. 
Gülşehir Açık Saray
Gülşehir Açık Saray
Gülşehir Açık Saray'ın 964/65 yıllarında bölgede konaklayan Bizans İmparatoru Nikephoros Phokas'ın ordusu tarafından kullanıldığı tahmin ediliyor. İmparator Phokas'ın ziyaretinden sonra bu bölge 100-150 yıl daha Bizanslıların egemenliğinde kalmış, 1071 yılında Türklerin Malazgirt zaferiyle Anadolu'ya girmeleriyle son bulmuş.

Derenin karşı tarafındaki alanda çok katlı yerleşim alanları, kaya içerisine oyulmuş kiliseler bulunuyor. Burasının piskoposluk merkezi olduğu düşünülüyor. Açıksaray'da, Roma Dönemine ait kaya mezarlar ve birde mantar kaya bulunuyor.

Gülşehir Açık Saray
Gülşehir Açık Saray
Dere boyunca yapacağınız yürüyüşe bozulmamış doğasıyla, yemyeşil ağaçlarla kaplı yollarda sizlere kuş sesleri eşlik ediyor. Her zaman yanından geçip ziyaret etmeyi ertelediğiniz, girişi ücretsiz olan Açıksaray'ı mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum...

Gülşehir Açık Saray'da kuşların sesini burada duyacaksınız

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×