GÜNCEL YAZI
recent

GÜLŞEHİR ST.JEAN CHURCH- KARŞI KİLİSESİ

Kızılırmak'ın güney kenarında kurulmuş Arapsun’da bulunan John (Saint Jean) ismiyle de anılan Karşı Kilisesi notları İsrafil BARAN'ın kaleminden Gezidokya’da…
Gülşehir St. Jean Church Kilisesi

Nevşehir’e 16 km uzaklıkta bulunan Gülşehir ilçesi girişinde, sol tarafta bulunan Karşı Kilise, Vaftizci Yahya Kilisesi,  Aziz John (Saint Jean) Kilisesi olarak ta biliniyor. 

Ana yoldan kahverengi tabelayla ayrılan yolda döndüğünüzde hiçbir yöne sapmadan 500 metre ilerlerseniz bu yol sizi park yeri debulunan kiliseye götürecek. İnsan eliyle kayaların oyulmasıyla yapılan kilise, apsisinde yer alan yazıta göre 1212 yılına tarihlenmiş.
Dışarıdan peribacası görünümüne sahip kilisenin içerisi iki katlıdır. İki katı birbirine bağlayan merdiven yılların etkisiyle tahrip olmuş, onun yerine ahşap bir merdiven yerleştirilmiş. Kilisenin ikinci katında küçük bir pencere bulunuyor. Kilisede çok fazla pencere olmaması, içerideki tarihsel değer taşıyan resimlerin güneş ışığından korunmasını sağlamış.
Gülşehir St. Jean Church Kilisesi
Gülşehir St. Jean Church Kilisesi Anayoldan Girişi
Kilisenin Birinci Katı
Kilisenin alt katında, şarap mahzenleri, mezarlar, su kanalı ve görevlilere ait mekanlar, üst katında ise İncil'den alınmış sahnelerle süslenmiş resimlerin bulunuyor.
Kilisenin alt katı, tek apsisli, haç planlı, haç kolları, beşik tonozlu ve merkezi kubbesi çökmüş.  Bu katta ana kaya üzerine kırmızı boya ile hayvan, geometrik ve haç tasvirleri resmedilmiş.

Kilisenin İkinci Katı
Kilise içindeki freskler sanki yakın zamanda çizilmiş gibi insanda hayranlık uyandırıyor.
İkinci kattaki fresklerde İncil’den alınmış sahnelerden esinlenilerek yapılmış geç döneme ait resimler bulunuyor.
Gülşehir St. Jean Church Kilisesi
Sol tarafta Yehuda'nın ihaneti, Sağ tarafta ise Hz.İsa'nın vaftizi resmedilmiş

Kapadokya bölgesi kiliselerinde ender rastlanan son yargı sahnesi en dikkat dikkat çekici freskler arasında yer alıyor. Kilisede ayrıca son yemek sahnesi, ihanet, vaftiz, Meryem’in ölümü, İsa’nın çarmıhtan indirilişi, kadınlar boş mezarın başında sahneleri ve aziz tasvirleri yer alıyor.Batı duvarda Kapadokya Bölgesi'nde oldukça nadir olarak resmedilen son yargı sahnesi yer alıyor. Kilise restorasyonu ve konservasyonu 1995 yılında Restoratör Rıdvan İşler tarafından yapılmış.

Yehuda'nin ihaneti
Hz. İsa ve 12 havarisi, Jerusalem yakınlarındaki  Zeytin Dağı’nın eteklerinde Gethsemane bahçesinde toplanmışlar. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Yehuda (Judas), toplantı öncesinde Yahudi askerleriyle Hz.İsa’yı tutuklatmak üzere anlaşmıştır. Hz.İsa’yı tutuklamaya gelen Yahudi askerlerine orada bulunanlardan hangisinin Hz. İsa olduğunu, onu öperek ele verir. Bu ihanet İncil’de Yehuda’nın İsa’ya ihaneti olarak tarihe geçerek yüzyıllarca unutulmamıştır…

Hz. İsa'nın vaftizi

Yahya’nın deve tüyünden giysisi, belinde deri kuşağı vardı. Yediği, çekirge ve yaban balıydı. Hz. İsa’nın Urdun nehrinde vaftizi sırasında başından aşağıya su dökmeye çalışıyordu. Hz. İsa nehirde çıplak bir şekilde yıkanmayı beklerken, sağ tarafında bu olaya kaydeden iki melek bulunuyordu. Tanrının ruhu Hz.İsa’nın başının üzerinde güvercin şeklinde insanlara görünüyordu. Sol tarafta ki diğer melek borazan üfleyerek adeta Hz.İsa’nın vaftizini kutluyordu.
Gülşehir St. Jean Church Kilisesi
Sol taraftaki askerin Aziz Procopius olduğu tahmin ediliyor

İki asker resmi
Bu resimde solda bulunan kişinin, elinde kılıç olan bir asker olduğu, resimdeki kayıttan isminin Aziz Procopius olduğu tahmin ediliyor. Sağdaki kişinin kim olduğu anlaşılamıyor.
Gülşehir St. Jean Church Kilisesi
Gülşehir St. Jean Church Kilisesi Girişi
Gülşehir St. Jean Church Kilisesi
Gülşehir St. Jean Church Kilisesi Freskleri
Gülşehir St. Jean Church Kilisesi
Gülşehir St. Jean Church Kilisesi tavanı 
Gülşehir St. Jean Church Kilisesi
Gülşehir St. Jean Church Kilisesi Freskleri
Gülşehir St. Jean Church Kilisesi
Gülşehir St. Jean Church Kilise girişinden ikinci kat
Gülşehir St. Jean Church Kilisesi
Gülşehir St. Jean Church Kilise Girişi 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×