GÜNCEL YAZI
recent

KAPADOKYA HAVALİMANINA NASIL GİDİLİR?

Kapadokya Havalimanı'dan geçtiğimiz yıl 300 bini aşkın yolcunun uçtuğunu biliyor muydunuz?
 
Kapadokya Havalimanı bölgeye rahat ulaşım kolaylığı ve turizmini canlandırmak için 1998 yılında kurulmuş. Uluslararası kodları IATA: NAV, ICAO: LTAZ'dir. İlk kurulduğu yıllarda Tuzköy Havalimanı olarak anıldı.


Tuzköy'de bulunan Kapadokya Havalimanı Girişi
Tuzköy adı daha sonra Nevşehir Kapadokya Havalimanı olarak değiştirildi. Geçtiğimiz yıl Nevşehir ismi kaldırılarak havalimanı ismi KAPADOKYA HAVALİMANI olarak güncellendi.
Kapadokya Havalimanı toplam 3500 m²'lik ortak kullanımlı alanda , yılda toplam  700 bin yolcu kapasitesi bulunuyor. Havalimanında 3 km uzunluğa, 45 metre genişliğe 110 PCN mukavemetinde bir adet beton pist ve aynı anda 5 uçak kapasiteli, 240x120 ebadında 110 PCN mukavemetinde beton apron bulunuyor.
Kapadokya Havalimanı Apron
Nevşehir Kapadokya Havalimanı Apronu

Yaz tarifesinde, Kapadokya Havalimanı'ndan İstanbul, Antalya ve İzmir'e karşılıklı uçak seferleri bulunuyor. Kış tarifesinde İstanbul seferlerinin sürekli devam edeceğini söyleyebiliriz.
Nevşehir- İstanbul karşılıklı uçuşları, Türk Hava Yolları ile günde 3 sefer, Anadolu Jet ile haftada 4 sefer, Pegasus ile haziran ayına kadar haftada 5 sefer, hazirandan sonra 29 Ekim 2016'ya kadar her gün 1 sefer bulunuyor.
Nevşehir-Antalya uçuşları ise yaz tarifesinde karşılıklı olarak günde 1 kez gerçekleştirilecek. Nevşehir-İzmir uçuşlarımız ise haftada 4 sefer gerçekleştirilecek. 
Kapadokya'dan İstanbul, Antalya ve İzmir'e haftada toplam 46 uçak trafiği ve 92 uçak seferi gerçekleştiriliyor.

KAPADOKYA HAVALİMANI NEREDE NASIL GİDİLİR? 
Kapadokya Havalimanı, Nevşehir'in Gülşehir ilçesine bağlı Tuzköy Mahallesi'nde bulunuyor.
Havalimanı Gülşehir ilçesine 9 km, Nevşehir'e 26 km uzaklıktadır. 
kapadokya havalimanı yolcu
Kapadokya Havalimanı Apronunda Yolcular


Havalimanına direk belediye otobüsü seferleri bulunmuyor. Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet Yolcuları için çarşıdan ve Ürgüp gibi ilçelerden havalimanına, havalimanından çarşı ve ilçelere gideceğiniz mevkiiye göre 15-20 liralık bir ücretle servis sağlanıyor. Pegasus havayollarının malesef servis hizmeti bulunmuyor.
thy kapadokya havalimanı
Kapadokya Havalimanı THY Uçağı ve Kule
Çarşı merkezinden uçuşlardan birkaç saat öncesinden Forum Kapadokya önünde ve Nevşehir Üniversitesi civarında 2 adet bekleme noktalarından servis imkanını kullanabilirsiniz.
Kapadokya Havalimanı'nda taksi ile gideceğiniz yere ulaşmak isterseniz 100 lerce lirayı bulan bir fiyatla karşılaşabilirsiniz. 
Ayrıca saat başı Tuzköy minibüsleri Gülşehir'e hareket ederken havalimanı önünden geçiyor. İsterseniz cüzi bir miktar ödeyerek Tuzköy minibüsleriyle bir kaç liraya Gülşehir'e, Gülşehir'den de belediye otobüsleriyle yaklaşık 3 liraya Nevşehir Çarşı Merkezine gidebilirsiniz. 5 liraya mal olacak bu yolu tercih etmeniz size 2 saat vakit kaybettirecektir. Sizlere 15 lira ödeyerek havayolu firmalarının servislerini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kapadokya Havalimanı Bilet Gişeleri
kapadokya havalimanı güvenlik
Kapadokya Havalimanı'nda yolcular güvenlik kontrolünden geçiyor

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×