GÜNCEL YAZI
recent

KİEV UKRAYNA GEZİ REHBERİ

Ukrayna'nın başkenti Kiev, Tarihi ve doğa güzellikleri ile sizi bekliyor. Dr. Ahmet CEVATZADE'nin gezginlere rehber olacak Kiev Gezi notlarını sizlere sunuyoruz...
Dnieper Nehri, Kiev
Köprü ve Dnieper Nehri, Kiev Ukrayna
Uçaktan inip küçük ve kalabalık Kiev havaalanın salonuna girdikten sonra, salon çıkışında bekleyen takışıcılar ile anlaşıp veya dışarıda bekleyen otobüs veya minibüslere binip şehir merkezine doğru yola çıkınca, son derece yeşil bir kent havası dikkat çekmektedir.  

Kiev Sovyetler birliğinden ayrılan ülkelerde en hızlı bati stantlarına uymaya çalışan ülkelerin başında gelmektedir, o yüzden yollarda, caddelerde, önemli binalar ve tarihi mekânlarda İngilizce adlar ve açıklamalar görmekteyiz (kaç yıl önceye kader İngilizce yazılar olmadığından hangi caddede olduğunuz veya hangi binanın önünde olmanızın anlamanız çok zordu). Caddelerden geçerek Dinyeper nehrine doğru yaklaşınca, dev muhteşem Anavatan heykelini görüp daha sonra nehrin kenarında yemyeşil alan ( İstanbul boğazına benzese de her hangi doğada bozulma veya binalar rastlanmamaktadır)göz kamaştırıcıdır, uzaktan nehir kıyısında anavatan heykeli ve Peçersk Lavra Manastırı seyir ederek nehir üzerindeki köprüden geçerek şehir merkezine doğru ilerliyorsunuz. Kiev’in kalbi Özgürlük Meydanı, ana damarı Kreşçatik Caddesi olduğundan konaklama mekânız da bu noktalara yakın olmasında yarar var. Özgürlük Meydanına gelince artık şehrin kalbindesiniz, heykeller, oturma alanları, oturup dinlenen insanları görünce Kiev’de olma zevkini tatmaya başlamışsınız. 
Dnieper, Podol kiev
Dnieper Nehri , Podol kiev Ukrayna
KİEVDE GEZİLECEK YERLER

1: Özgürlük Meydanı / Bağımsızlık Meydanı / Maidan Nezalezhnosti :
Kiev’in en önemli ana meydani olup ve Kreşçatik Caddesi üzerindedir. Özgürlük Meydanında gün boyunca insanların oturup dinlenmeleri, eğelenmeleri özellikle akşam saatlerinde buluşma yeri olarak önem taşmaktadır. Zaman zaman bu meydanda konserler düzenlenir, özellikle yılbaşı kutlamaları burada yapılmaktadır. 
2: Kreşçatik Caddesi / Khreshchatyk Street:
Kiev’in en önemli ana caddesidir, 1,2 km'lik bir uzunluktadır. Bu cadde İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkılmış ve savaş sonrası Stalinist mimarinin neo-klasik tarzda inşa edilmiştir. Bu caddede merkezi posta binası, Devlet daireleri gibi önemli binalar yer almaktadır. Bu cadde tatil günler ve önemli günlerde araç trafiğine kapatılıp ve insanlar cadde boyunca yürüyüp eğlenceler düzenlenir. 
3: Peçersk Lavra Manastırı / Kiev Pechersk Lavra Monastery:
1051 tarihinde yapılan Manastır, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilerek koruma altına alınmış. Dinyeper nehrinin kıyısında, yüksek tepeler üzerinde yer almaktadır. Kiev’e gidenler mutlaka uğraması gereken mekânlardan birisidir.
Blessed Virgin Pirogoshya kilise
Blessed Virgin Pirogoshya kilise Podol kiev Ukrayna
4: Mikail Altın Kubbeli Manastırı / St. Michael's Golden-Domed Monastery:
Bu manastırın 1108-1113 inşa edildiğine inanılıyor. Görkemli çan kulesi, ikonalar ve kubbeleri neden ile mutlaka Kiev’de ziyaret edilmesi gereken Mekânlardandır.
5: St Andrew Kilisesi / St Andrew's Church:
Kiev’in Barok tarzında yapılmış  en büyük kilisesi olup, Andriyivsky Yokuşu üzerinde yer almaktadır. Kilisenin Rus mimar Bartolomeo Rastrelli bir tasarıma olup, 1747-1754 yıllarında inşa edilmiştir ve o tarihten bugüne kader defalarca restore edilmiştir. Bu kiliseyi bazen yanlışlıkla katedral olarak adlandırılır.
6: Ayasofya Katedrali / Saint Sophia Cathedral:
İlk temelleri 1037 (veya 1011) yılında atılmıştır, ancak katedralin yapımı yirmi yılda tamamlanmış. 13 altın kaplama kubbesi, mozaik ve freskleri mevcut.
7: Andriyivsky Yokuşu / Andriyivskyy Descent  :
720 metre uzunluğunda olup, turistik bir cadde olduğundan yol boyunca turistik eşyası satan dükkân ve el satıcılarla dolu olmaktadır. Genellikle Kiev’e gelen turistler bu caddeye uğrayıp turistik eşya ve hediyeler almaktadırlar.
8: Altın Kapısı / Golden Gate:
Prens Yaroslav tarafından 1017-1024 yılında inşa edilmiştir.
9: Taras Şevçenko Opera Binası / National Opera:
1867 yılında yapılan Opera Binası, 1683 kişilik kapasitesi mevcut.
10: Podol:
Kievin en eski ilçesidir. "Podol" adı aşağı anlamına gelir.
11: Kardeşlik Parkı:
Dinyeper nehrinin kıyısında, yüksek tepeler üzerinde yer almaktadır. Bu yemyeşil park içinde, oturma ve dinlenme yerleri mevcuttur. Tepe üzerinden Dinyeper nehrin ve Podol görüntüsü göz kamaştırıcıdır.
Mariyinskiy Palace kiev
Mariyinskiy Palace kiev Ukrayna
12: Savaş Müzesi / Museum of the Great Patriotic War and Mother Motherland:
I ve II. Dünya Savaşına ait, canlandırma heykeller bulunan geniş alanda yayılan müzede, Anavatan heykeli yer almaktadır. Bu heykel 500 ton ağırlığında ve 102 metre yüksekliğindedir.

13: Taras Şevçenko Universitiesi / National Taras Shevchenko University:
Üniversite 1834 yılında kurulmuştur.

14: Pirigova Köyü:
Kiev’in dışında kurulan bu müze, 100-350 yıl geçmişte kullanılan yöresel evler ve yöresel köyler ile donatılmış. Bu evlerin dişi ve iç mekânı özellikle iç mekânda kullanılan eşyalar tamamen orijinaline uygun yapılmıştır.
Podol kiev Ukrayna
Tramvay , Podol kiev Ukrayna
Nüfus: Kiev’in son nüfusu 2.785.976’dır
Kiev Tarihçesi : Dinyeper Nehrin kıyısına kurulmuş olan şehrin Hazarlar mı yoksa Kievan Rus'ları tarafından mı kurulduğu hakkında kesin bir bilgi yok. Kiev 250 sene Hazarlar (850-1100), 260 sene Altınordu (1240-1500) egemenliğinde yaklaşık 500 sene Türkler tarafından yönetilmiştir.
Nerde Kalınır?
Oteller: az sayıda otel olduğundan genellikle fiyatlar yüksektir. . Bu adres size yardımcı olabilir,  http://www.cevatzade.com/english/links/index.php?c=31
Günlük Kiralık Daireler: genellikle Ukrayna’ya gidenler fiyat olarak daha uygun olan günlük apartman dairesi kiralayabilirler, bu amaçla birçok ajans adresini internette bulabilirsiniz. Bu adres size yardımcı olabilir,  http://www.cevatzade.com/english/links/index.php?c=31


Salute Otel kiev
Salute Otel kiev Ukrayna
Ne Yenir? 
A: Ukrayna mutfağını tatmak için özel restoranlara gitmeniz gerekir. Tatar yemeklerinde tatmanınız öneririm
B: Fastfoodlar iki çeşit olup a: bildiğimiz uluslararası Fastfoodlar. b: yol kenarında büfelerde oraya özgü Fastfoodlar.
Vize: T.C. vatandaşlarına vize uygulanmıyor.
Nasıl gidilir?
A: Türk Hava yolların:  Her gün İstanbul-Kiev direk uçuş uygulanıyor.
B: Aerosvit Ukrayna Havayolları:
Her gün İstanbul-Kiev direk uçuş uygulaniyor
Adres:
Atatürk Havalimanı D:38-39
Yeşilköy, Bakırköy, İstanbul - Avrupa
Adres tarifi:
Dış Hatlar Gidiş Terminali Giden Yolcu KatıTel:+90 212 465 33 03
Web Sitesi: www.aerosvit.com

Hava Alanı Ulaşımı:
Taksi: Hava alanı geliş salonuna girdiğinizde, size taksi istediğinizi soran kişilerle karşılayacaksınız, onlarla pazarlık yaptıktan sonra (20-30 Dolar normal fiyat) şehir merkezine istediğiniz adrese gidebilirsiniz. 
Otobüs veya Minibüs: Hava alanından şehir merkezindeki Tren garına kader gidip oradan metro, Otobüs veya Minibüs ile başka adrese gitmeniz mümkün. Bu tur ulaşım fiyat yönünden daha uygun ancak biraz daha zahmetli, uzun ve yorucu olabilir. 
Ulaşım:
Taksi: Taksi ile şehir içinde ulaşım 3 çeşittir. A: Taksi ajanslarını telefonla arayarak size taksi gelmesi, bu tur taksi en uygun ve iyi taksi ulaşımıdır ancak bu tur taksileri çağırmanız için Rusça veya Ukraynaca bilmeniz gerekir çünkü telefonla aradığınızda Taksi ajansındakiler genellikle İngilizce bilmezler. B: yolda geçen veya yol kenarında bekleyen taksiler, taksilerin taksimetresi olmadığından binmeden önce gidecek adresi söyleyip pazarlık yapmanız gerekir. C: Yoldan geçen arabalar, bu tur arabalar sizi görünce durup nereye gideceğiniz sorup, ayni istikamete gidiyorsa fiyat pazarlığından sonra onlarla gidebilirsiniz.
Otobüs ve Minibüs:  Şehrin çeşitli noktalarından merkeze veya tersine ulaşmanız mümkün. 
Metro: Bazı istikametlerden şehir merkezine metro mevcut.
PARA: Ukrayna’da kullanılan para birimi Grivna'dır (UAH). 1.00 EUR = 10.6733 UAH

Güvenlik: Genellikle Ukrayna güvenli bir ülke olup, güvenlik yönünde pek bir problem yaşamasınız.
Kiev yeşilliği, güzelliği, mükemmel şehir planlanması ve mimarisi, çeşitli ve iyi korunmuş tarihi mekânları ile unutulmaz bir tatil yaşayacağınız bir şehir. Giderken mutlaka fotoğraf makinesini götürmeyi unutmayınız, çünkü fotoğraf çekilecek çok yer var. Şimdiden size iyi tatiller. Kiev’le ilgili fotoğrafları www.cevatzade.com da bakabilirsiniz. 
                                                                      
Dr. Ahmet CEVATZADE

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×