GÜNCEL YAZI
recent

KAPADOKYALI TALİHSİZ BELHA VE MANASTIR

“Okun sevgilisine saplandığını gören Belha, büyük bir çığlık atarak kendini taraçadan okun üzerine atmış. Belha ve sevdiği adam aynı okun kurbanı olmuş. Belha’nın babası, onları sarayın bahçesine beraber gömmüş. İki sevgiliyi ölüm bile ayıramamış…”
Belha Manastırı,Özkonak
Belha Manastırı, Özkonak, Avanos

Özkonak Beldesi, Nevşehir’in Avanos ilçesine yaklaşok 15 km uzaklıkta yer alıyor. Beldeye Avanos- Kozaklı  ve  Avanos-Gülşehir yolu olmak üzere 2 farklı güzergahtan ulaşabilirsiniz. Yolunuz Özkonak Beldesi yakınlarından geçiyorsa, beldede bulunan yeraltı şehrini, tarihi meşe ağacını, belha manastırını ve Ceneviz Vadisi’ni mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Gezidokya olarak bu haftaki yazımızda Özkonak Beldesi’nden yer alan Belha Manastırı’nı sizlere tanıtacağız.
Hristiyanlığın önemli merkezlerinden Kapadokya'da bulunan Belha  Özkonak çarşısına birkaç km uzaklıkta beldenin güneydoğusunda küçük bir tepenin dereye bakan yamacında yer alıyor. 
Manastırın ön bölümünün bir kısmı hala ayakta dururken, içeride ki bazı oda ve kolonlar yıkılmış, zamanla yok olmuş. Manastır henüz  resmi müze statüsü kazanmamış ve tur programlarına da dahil edilmemiş. Manastırın turizme kazandırılması içi çalışma başlatılmış fakat  yolun asfaltlanması dışında henüz somut bir çalışma göremiyorum. Manastırı ziyarete gelenlere Özkonaklı Serkan Erden gönüllü olarak rehberlik yapıyor. 
Belha Manastırı
Belha Manastırı iç mekan, Özkonak, Avanos
Belha Manastırı’nı, Roma döneminde zulümden kaçarak 4. yüzyılda bölgeye gelen ilk Hristiyanlar kurmuş. Manastırda, kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı din eğitimi aldığı bölümler, gözetleme kulesi, zindan, mutfak, Roma hamamı, yemek salonu ve Hristiyanlar tarafından kutsallığına inanılan Ayazma suyu bulunuyor.
Manastırın çevre düzenlemesi ve temizliği, belediye ve turizm müdürlüğü tarafından yapılmış, çökme tehlikesi bulunan bölgeler için şerit çekilmiş.
Belha Manastırı’nın ismi bölgede yaşayan bir reisin Belha isimli kızından geliyor. Dilden dile dolaşan Belha kızın efsanesi şöyle anlatılıyor;
Manastırın kurulu olduğu bölgede yüzyıllar önce bir kabile yaşarmış. Kabilenin reisinin Belha isminde çok güzel bir kızı varmış. Kız zaman zaman Ayazman suyun yıkanır ve kendi kendine şarkılar söylermiş. Belha yine birgün yıkandıktan sonra bir erkekle karşılaşmış. Erkek, ziyaret dağının reisi olduğunu ve günlerdir kedisini seyrettiğini, kendisine aşık olduğunu söyler. Belha ilk başta kaçmak istese de zamanla birbirlerini sevmişler. Fakat zamanla Belha ile evlenmek isteyenlerin sayısı da olukça artmış. Belha’nın babası bu durumdan kurtulmak için kızıyla evlenmek isteyenlerin sarayın önünde yapılacak cirit oyununda çarpışmasını sağ kalan Belha’yı alacağını söylemiş.
Yarış sonunda Belha’nın aşık olduğu adam Ziyaret Dağı’nın reisi ile Aliyli Beyi karşı karşıya gelmiş. Mücadelede Aliyli Beyinin okunun sevgilisine saplandığını gören kız, büyük bir çığlık atarak kendini taraçadan okun üzerine atmış. Belha ve sevdiği adam aynı okun kurbanı olmuş. Belha’nın babası; “Onları sarayımın önündeki bahçeye beraber gömün” demiş. İki sevgiliyi ölüm bile ayıramamış”
Henüz tur programlarına dahil edilmemiş bu manastırı, yolunuz Özkonak yakınlarından geçiyorsa mutlaka görmenizi tavsiye ederim…
özkonak belha manastırı
Belha Manastırı,Özkonak,Avanos
özkonak belha manastırı
Belha Manastırı,Özkonak,Avanos


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×