GÜNCEL YAZI
recent

ÖZKONAK CENEVİZ VADİSİ AVANOS GEZİ

İtalya yarımadasında 1700’lü yıllara kadar hüküm sürmüş Cenevizlilerle vadinin bir ilgisi var mı ? Gezidokya bu hafta Kapadokya’da keşfedilmemiş güzelliğe sahip Caneviz Vadisi’nde.
Ceneviz Vadisi, Özkonak, Avanos
Vadinin ismini ilk duyduğumda İtalya yarımadasında 1700’lü yıllara kadar hüküm sürmüş Cenevizlilerle ilgisi var mı diye düşündüm. Yaptığım araştırmada vadinin ismi ve bu koyla ilgili bir bağlantı bulamadım.

Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlık Özkonak Beldesindeki Ceneviz Vadisi, Kapadokya’nın en eski vadileri arasında yer alıyor. Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan Ceneviz Vadisi güzergahında, Yavuz Sultan Selim Köprüsü(1514), tarihi meşe ağacı ve Özkonak yer altı şehri bulunuyor.
Vadide, Ceneviz deresinden beslenerek büyüyen yaşlı meşe ağaçlarının yanı sıra Bizans döneminden kalan, restore edilmiş tarihi evlerde bulunuyor.Yaklaşık 5 kilometre uzunluğa sahip Ceneviz Vadisi, başlatılan çevre düzenleme çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Kapadokya’da alternatif bir vadi olmayı bekliyor.
Vadi, düzenleme çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Kapadokya'nın en önemli vadilerinden Ihlara Vadisi gibi doğa turizmin merkezi olmayı bekliyor.
Özkonak Beldesi Nerede, Nasıl Gidilir ?
Özkonak Beldesi, Nevşehir’in Avanos ilçesine yaklaşok 15 km uzaklıkta yer alıyor. Beldeye Avanos- Kozaklı  ve  Avanos-Gülşehir yolu olmak üzere 2 farklı güzergahtan ulaşabilirsiniz. Yolunuz Özkonak Beldesi yakınlarından geçiyorsa, beldede bulunan yeraltı şehrini, tarihi meşe ağacını, belha manastırını ve Ceneviz Vadisi’ni mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×