GÜNCEL YAZI
recent

SİERRA LEONE: ELMAS ZENGİNİ FAKİR ÜLKE

Havaalanından çıkmanızla birlikte onlarca kolsuz ve bacaksız insan dilenmek için etrafınızı sarıyor. Yoksulluğun yaşama nüfuz etmiş olduğunu fark etmek sadece birkaç saniye sürüyor.  
Sierra Leone Cumhuriyeti
Sierra Leone Cumhuriyeti

Dünyanın en fakir ülkesi Batı Afrika'da yer alan Sierra Leone Cumhuriyeti gezi notlarını Gezidokya Gezgini Gazeteci Behçet Alkan’ın kaleminden sizlere sunuyoruz.
Güçlü devletlerin ülkedeki elmas madenleri için sömürge haline getirdiği Siera Leone’de 2002 yılında bitmiş olan yıkıcı iç savaşın izleri konukları havaalanı çıkışında karşılıyor. Havaalanından çıkmanızla birlikte onlarca kolsuz ve bacaksız insan dilenmek için etrafınızı sarıyor. Çevrede yoksulluğun yaşama nüfuz etmiş olduğunu fark etmek sadece birkaç saniye sürüyor.

Kuzeydoğusunda Gine; güneydoğusunda Liberya ve güneybatısında Atlas Okyanusu bulunuyor. Sierra Leone toprakları 71,740 km²lik bir alanı kapsıyor. Yaklaşık 6 Milyon 300 bin nüfusa sahip ülkede Tropikal İklim hakim.İngiliz himayesinde bulunan Sierra Leone komşusu Liberya gibi özgür bırakılmış Afrikalı köleler tarafından 1961 yılında bağımsızlığını ilan etmiş. Ancak ülke 1990'lardan 2002'ye kadar yıkıcı bir iç savaş yaşamış.
Elmas madenleri bakımından oldukça zengin, buna rağmen batılı sömürgecilerin kışkırttığı ve göz yumduğu iç savaş sonucunda bir hayli fakirleşmiş bir ülke. İç savaş sırasında çocuklar isyancılar tarafından zorla asker yapılmış, asker olmayı kabul etmeyen binlerce çocuk ve gencin elleri, ayakları kesilerek işkenceler edilmiş. Ülkede binlerce elsiz ve ayaksız sakat insanlar görebilirsiniz.
Sierra Leone Cumhuriyeti Müslümanları
Kayıtlarda da yüzde 70’i Müslüman ülke olarak geçse de, İslami bilincin çok daha düşük olduğuna üzülerek şahit oluyorsunuz. Adı Mustafa olan papazlarla karşılaşabilirsiniz. Zira ülkedeki okullar misyonerler tarafından yapılmış ve eğitimler onların gözetimden veriliyor. Derslerin tamamında başarılı olsa da, öğrenci İncil Dersi’nden geçememişse sınıfı tekrar ediyor. Bu nedenle günden güne ülkede Müslüman nüfus azalıyor.


Sierra Leone
Sierra Leone Cumhuriyeti
HAÇ TAKAN MÜSLÜMAN GENÇLER
Aksesuar, gençler arasında çok yaygın Müslüman gençler dahi haç takıyor. Nedeni sorulduğunda ise aksesuar amacıyla kullandıklarını belirtiyorlar. Muhammed adlı bir gencin boynundaki haç yürekleri sızlatıyor. 
İçleri şimdilik boş olsa da kilise sayısı çok fazla, edindiğimiz bilgiye göre her 25 kişi başına 1 kilise düşüyor. Camilerin ise sayısı ne yazık ki çok da az.  İslam şuuruna sahip bir aile çocuğunu istese de Müslüman olarak yetiştiremiyor. Çünkü okullarda İncil Dersi var. Ayrıca burs almak için Hıristiyan olma koşulu mecburi tutuluyor. Bu nedenle bu ülkeye yapılan yardımların artması, eğitim alanında yatırımların yönlendirilmesini sağlamak temel amaç olmalı
Sierra Leone
Sierra Leone
ÖĞRETMENİN AYLIK MAAŞI 100 DOLAR
Bir öğretmenin 100 Dolar, polisin ise 80 dolar aylık maaş ile görev yaptığı ülkede asgari ücretle çalışan işçiler 30 ila 60 dolar arasında ücrete çalışıyor.
Kendilerine yapılan yardımları Hıristiyanların cömertliği olarak görmeye alıştırılmış olan insanlar yabancı misafirlerin bir gece kişi başı 70 dolara konakladığı otellerde bir aylığı 40 dolara çalıştırılıyorlar. Ve buna rağmen hayranlıkla baktıkları batılı toplumların ülkelerinde kendilerine istihdam sağladığını şükranla anlatıyor.
Sierra Leone
Sierra Leone
SİERRA LEONE’DA ELMAS MADENLERİ
Madenleri işleten yabancı firmalar misyonerlere özellikle destek veriyor. Ailelere gıda ve para yardımları yapılıyor. Diğer Müslüman ülkelerde olduğu gibi “Hıristiyan olursanız daha fazla yardım alırsınız”  telkinleri burada da geçerli.  
Yerel halk şuursuz bir toplum olarak yetiştirilmekte, sömürünün farkına varmayı bir kenara bırakın ABD, İngiltere ve İsrail’e hayranlıklarını ifade ediyorlar. Ticari taksilerin istisnasız tamamında bu ülkelerden bir veya ikisinin bayrağı süs amacıyla bulunduruluyor.
Madenlerden her yıl milyarlarca dolar ciro yapan yabancı sermayeler ülkenin geri kalmış olmasından istifade ederek, ayrıca gelişmenin önüne set olmaya devam ederek varlıklarını sürdürme gayretindeler. 1990-2002 yılları arasında yaşanan iç savaşı tetikleyen bu unsurlar eğitimi de ellerinde tuttuklarından diledikleri gibi bir toplum yetiştiriyor. 

DEFTER YERİNE TAHTAYA BOYANARAK ÖĞRENİLEN KURAN
Yerleşim bölgelerinde çeşitli yerlere kurulmuş derme çatma Kur’an Kurslarında çocuklar Somali’de olduğu gibi tahtaları (lok)  defter,  doğal yöntemlerle elde edilen boyaları mürekkep olarak kullanarak eğitim alabiliyorlar. 
Sayıları az da olsa dini bilince sahip olan insanlar Kur’an-ı Kerim’i öğrenebilmek için gayret gösteriyor. Böyle bir ders grubuna Pazaryerinde, bir sokak arasında veya arazide rastlamanız mümkün.

GEZGİNLERE TAVSİYE 
Başkente günde 2 saat elektrik veriliyor. Başken dışındaki yerleşim birimlerinin çoğunluğunda hiç elektrik yok bu nedenle bu tür yerlerdeki gezginlerin bol miktarda el feneri, ışıldak gibi aletler götürmesini tavsiye ederim.

BEHÇET ALKAN
GAZETECİ / SAVAŞ MUHABİRİ

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×