GÜNCEL YAZI
recent

KAPADOKYA UÇHİSAR KALESİ GEZİ REHBERİ

Uçhisar Kalesi, kimileri tarafından Kapadokya’nın en büyük peribacası olarak anılıyor. 
Uçhisar Kalesi, Nevşehir Merkez ilçeye yaklaşık 3 km mesafede yer alıyor. Uçhisar Kalesi’nin bulunduğu Uçhisar Beldesi’ne Nevşehir Merkez ilçede Meteristeki ilçe otobüs duraklarından 3 tl ücret ödeyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
uçhisar kalesi,kapadokya
Kale içerisindeki oyulmuş odalarda 1950’li yıllara kadar insanlar yaşamış. Kale altında yer altı şehirlerine bağlantılı tüneller olduğu söylentisi var fakat henüz bununla ilgili bir ize rastlanmamış. Kalenin bayraklı zirvesinden tüm Kapadokya’nın, Hasan ve Erciyes dağlarının eşsiz manzarasının gün batımında mutlaka seyretmelisiniz.

UÇHİSAR KALESİ ÜCRETLİ Mİ ?

Kalenin girişinde kişi başı 3 TL ücret ödemeniz gerekiyor, öğrenci olduğunuzu belirtirseniz öğrenci indirimi de var.
Kapalı odalardan geçtikten sonra açık alandaki merdivenlerden kaleye tırmanmaya başlıyorsunuz. Basamaklar biraz yorucu olabilir fakat zirveye yaklaştıkça gördüğünüz manzaraya hayran kalacaksınız. Merdivenler korunaklı yapılmış. Siz yine de çocuklarınızın elini bırakmayın, her an düşme tehlikesi yaşanabilir.


uçhisar resim foto


Havanın bulutlu olmadığı bir gündeyseniz günbatımında güneşin yaydığı ışığın aydınlattığı Kapadokya vadilerinin müthiş manzarasını seyredebilir, fotoğraflayabilirsiniz.
Kalenin zirvesinde bayraklı direğin hemen altında bizans döneminden kalma mezarlar var. Yapılan arkeolojik çalışmaların ardından mezarlar boşaltılmış ve içerisindekiler müzelerde sergilenmek için götürülmüş.
uçhisar kalesi manzara
Uçhisar Kalesi'nde kasaba manzarası

Kalenin zirvesinden Kale eteklerine kurulmuş Uçhisar Kasabası’nı net birşekilde gözlemleyebilirsiniz. Kale eteğinde manzaraya hakim noktalarda birçok butik otel mevcut. Vadilere doğru döndüğünüzde ilk yerleşim birimi yaklaşık 5 km ileride ki Göreme Beldesi, biraz ileride ki Ortahisar Kalesi,  en uzakta ışıkları görünen yer Kızılırmak kenarına kurulmuş Avanos ilçesi. 

Kale manzarasını seyrettikten sonra kale girişi kenarında ki hediyelik eşya satan dükkanlarda kendi çömleğinizi yapabilirsiniz, yapması seyretmesi de size kalmış…
kapadokya yürüyüş
Uçhisar Kalesi yürüyüş yolu

Kale eteğindeki yürüyüş yolundan peribacalarının arasından kalenin altındaki Göreme yoluna10 dakikalık kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Aracınızla da geldiğiniz yolda Göreme yoluna dönerseniz, 1 km sonra kalenin aşağı manzara kısmını görebilirsiniz.


kapadokya hediyelik eşya

Yol kenarında 5 tanesi 1 TL olan hediyelik küçük peribacalarından alabilirsiniz. Hayatınızda hiç deveye binmediyseniz burada kısa bir deve turu da yapabilir, deveyle fotoğraf çektirebilirsiniz.


kapadokya deve turu
Kapadokya Deveyle kısa tur, Uçhisar Kalesi önü

PERİBACASINDAN KAFE : PERİKAFE
Uçhisar Kalesi’nin aşağı kısmında yıllardır hizmet veren Peri bacası içerisinde hizmet veren 5 katlı peri kafede oturup dinlenebilir, bir şeyler içebilirsiniz.
perikafe, peribacası kafe
Perikafe Caveman, Uçhisar, Kapadokya

Yıllardır tanıdığımız, her fırsatta ziyaret edip çayını içtiğimiz Peri Kafe işletme sahibi Recep Erkan abimizle de hoş sohbetine dahil olabilirsiniz.
perikafe, peribacası kafe
Perikafe Caveman iç mekan, Uçhisar, Kapadokya
Burada dinlendikten sonra Peri kafenin hemen 50 metre yukarısında yeni açılan Art Galeriyi de ziyaret etmelisiniz. İçerisinde metal heykeller, peribacaları içerisindeki resim sergisini mutlaka görmelisiniz.

PERİBACASINDAN JANDARMA KARAKOLU
Peri Kafenin hemen altında bulunan peribacasında jandarma karakolunu da görmeyi unutmayın. Bölgede görev yapan jandarmalar, turizme uygun tarihi mekanı sahiplenerek burada hizmet veriyor. 
peribacası jandarma karakolu
Peribacası içerisine kurulmuş jandarma karakolu, Uçhisar, Kapadokya
Burada ki karakol şu an aktif olarak kullanılmıyor.  Avanos yolu üzerinde Paşabağlarına uğrarsanız orada aktif olarak kullanılan diğer bir Peribacasından Jandarma Karakolunu görebilirsiniz.

KAPADOKYA'NIN EN BÜYÜK PERİBACASINDA NİKAH
Uçhisar Kalesi yazımızı burada sonlandırırken ilginç evlenme teklifi veya ilginç bir nikah gerçekleştirmek isteyenler için Uçhisar Kalesi'ni öneriyorum. Kapadokya'nın en büyük peribacasında evlilik telifi ya da nikah sizce de ilginç olmaz mı ?

Tavsiye: “ Uçhisar ziyaretinizin ardından vaktiniz varsa aynı yol üzerinde ki Göreme beldesini ve Avanos’u ziyaret etmelisiniz. Avanos yolu kenarından sağa dönerseniz 1-2 km sonra Paşabağları ve Zelve’yi de gezmelisiniz” 
perikafe, peribacasından kafe
Perikafe Caveman, Uçhisar, Kapadokya
perikafe, peribacasından kafe
Perikafe Caveman, Uçhisar, Kapadokya
perikafe, peribacasından kafe
Peri Kafe işletme sahibi Recep Erkan
peribacası jandarma karakolu
Peribacası içerisine kurulmuş jandarma karakolu, Uçhisar, Kapadokya

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×