GÜNCEL YAZI
recent

TARİH PERİBACALARINDA CANLANIYOR

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden bir tanesi olan Kapadokya’da dünyanın en uzun mapping gösterisi Zelve Açıkhava Müzesi’nde gösterime başladı.
kapadokya mapping
Kapadokya'da mapping gösterisi
Türkiye’nin yeraltı şehirleri, kayadan oyma otelleri, sıcak hava balonları ve vadileri ile ünlü Kapadokya’da, dünyanın en uzun mapping gösterisi yapılmaya başlandı.Vista Bilişim ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma ile Kapadokya’da başlatılan mapping gösterimlerinin turizme artı bir değer katması bekleniyor.

Peribacalarının en yoğun olduğu yerlerden birisi olan Zelve Açıkhava Müzesi’nde başlatılan ve Kapadokya bölgesinde bulunan peribacalarının oluşumunu, bölgede yaşayan medeniyetleri ve günümüze kadar yaşanan gelişmeleri anlatan mapping gösterimi 30 dakika sürüyor.

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında gösteri halka ücretsiz olarak yapıldı. Çok sayıda öğrencinin ve vatandaşın izlediği gösteri büyük beğeni topladı.

Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Cengiz Ekici, Zelve Açıkhava Müzesi’nin farklı kültürlerin iç içe yaşadığı en eski yerlerden birisi olduğunu ve bu nedenle seçildiğini belirterek, “Kapadokya’da farklı bir gece aktivitesi oluşturmaya çalıştık. 12 bin metrekare alanda yapılan yansımada Hititlerden başlayarak Romalılar, Selçuklular, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyetine kadar olan tarih gösteriliyor. Kapadokya’nın nasıl oluştuğunu ve hangi medeniyetlerin yaşadığını anlatıyoruz” dedi.

Firma yetkilisi Furkan Şahin, gösterinin tamamen Kapadokya’nın tarihini anlattığını ve 30 dakika sürdüğünü söyledi. Şahin, “Kapadokya’da daha önce yaşamış milletler, topluluklar anlatılıyor. Hititlerle başlayıp Türkiye Cumhuriyeti ile sona eriyor” dedi.

Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar uzun bir mapping gösterisi yapılmadığını söyleyen Şahin, “Böyle bir gösteri dünyanın hiçbir yerinde yok. Yabancı turistlere biz öğrenmek istediklerini 30 dakikalık bir gösteri ile anlatıyoruz” diye konuştu.

Haber: Alpaslan KÖRÜKCÜ

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×