GÜNCEL YAZI
recent

Sığınmacı Kadınların Kapadokya Keyfi

İran, Irak, Afganistan ve Somali'den 1000 sığınmacı, mülteci kadın ve çocuk Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden olan Kapadokya Bölgesini gezdi.


İran, Irak, Afganistan ve Somali'den sığınmacı ve mülteci kadınlar, alınan özel izinle Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden, peribacaları ve balon turları ile ünlü Kapadokya bölgesine gezi ve eğlence amaçlı bir etkinlik düzenlendi.

Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) ve Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği'nin organizasyonuyla Kapadokya'ya gelen sığınmacı ve mülteciler, Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce görevlendirilen rehberler eşliğinde bölgenin tarihi ve turistik mekanlarını ziyaret etti.

Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Kayseri ve Aksaray illerinde ikamet eden ve 12 otobüs ile gelen sığınmacı ve mülteciler, Kapadokya gezileri sırasında Avanos'ta kendileri için düzenlenen eğlence programına da katıldı.

Avanos Belediyesine ait Amfi Tiyatro'da kendileri için dağıtılan kumanyalarla öğleyemeği yiyen kadınlar çeşitli müzikler eşliğinde dans ederek eğlenirken gezi etkinliği içinde yer alan görevli erkeklerde dans gösterilerine katılarak renkli sahnelere yer verdi.

Kapadokya gezisinin bu yıl 4'üncüsünün gerçekleştirildiğini ve her yıl Dünya Kadınlar Günü haftasına denk gelen tarihlerde organize edildiği belirtildi.

Sığınmacı ve mültecilerin, özel izinle düzenlenen Kapadokya gezisi organizasyonuna, Nevşehir Valiliği, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ile Ürgüp, Avanos, Uçhisar, Kavak, Çat ve Nar belediyeleri katkı sağlayarak destek verdi.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×