GÜNCEL YAZI
recent

GÜRCİSTAN'A HRİSTİYANLIĞI YAYAN KAPADOKYALI AZİZE NİNO

Gürcistan’a Hristiyanlık öğretilerini yaymaya çalışan, ülkede adına heykelleri dikilen Azize Nino’nun bir dönem Nevşehir’in Ürgüp İlçesine bağlı Ortahisar Beldesi’nde yaşadığını biliyor muydunuz ?

M.S 280 ile 332 yılları arasında yaşayan, Gürcistan Ortodokslarının en büyük azizesi kabul edilen Azize Nino’nun ismini taşıyan kilisenin de Ortahisar’da olduğu rivayet ediliyor.

Gezidokya bu hafta Kapadokya bölgesinde pek az kişinin bildiği bir bilgiyi sizlerle paylaşıyor. Daha önce Katpatuka Film tarafından hazırlanan, Orta Asya'dan Ortahisar'a isimli belgesel filmde de dile getirilen Azize Nino’nun ailesiyle birlikte Ortahisar beldesi Ali Reis Mahallesi’nde Mehmet Yılmaz’a ait bir evde yaşadığı tahmin ediliyor. 

 

Azize Nino’nun bir dönem ailesiyle birlikte yaşadığını iddia edilen evin içerisinde küçük bir de kilise bulunuyor. Azize Nino, kiliselerde fresk ve ikonaların yasaklanması ardından İncil’i uzun saçlarının arasına saklayarak Kafkaslara kaçtığına ve burada Hıristiyanlığı yaymaya çalıştığına inanılıyor. 

Kapadokya’dan Gürcistan’a Azize Nino’nun Hikayesi *

Yıllar önce Gürcistan’dan Kapadokya’ya gelin gelen prenses Tamara’nın en mutlu anlarını Ihlara vadisinde geçirmişti. Kapadokya’dan ayrılmanın hüznü yüreğini kaplamıştı. Germiyan Beyi Yakup’la ilk burada karşılaşmıştı. Yakup Beyin, sınır vilayetlere gitmesi gerekliyse gideceklerdi. 
azize nino
Kapadokyalı Azize Nino
Yakup Bey, eşi Tamara’yla geçirdikleri güzel günlerin hatırasına, Ihlara Vadisindeki bir freske resimlerini çizdirmişti. Duvarda freskte ortada Kapadokyalı Aziz Giyorgiyu (Sen Corj), solunda Tamara, sağında kaftanlı komutan Yakup Bey vardı. 
Tamara, Kapadokya’dan ayrılırken bir yandan da ülkesini düşünüyordu. Ortahisar’dan geçerken kendi kendine ataları Kartlos’un adını anarak “Ölmeden önce buraya geleceğim” diye yemin ediyordu. 

Tamara’nın Kartlos adına yemin ettiğini duyan Aziz Giyorgiyu, bir an duraksadı. Tamara’ya Hz. İsa’dan ve tevhid inancından bahsetmenin zamanının geldiğini düşünerek ; “Tanrıya inanır mısın Tamara ?” diye sordu.

Tamara, kaşlarını çatarak cevap verdi;

- Tabi ki inanırım Aziz, Kartlos’un adına yemin olsunki, onu her an güneşe, aya ve yıldızlara taparak anarım.

- Ortahisarlı Azize Nino’nun hikayesini anlatmamı ister misin ? 

- Tabi ki Aziz Giyorgiyu.

Aziz Giyorgiyu, Ortahisar’dan geçerken Kapadokyalı Azize Nino’nun hikayesini anlatmaya başlar ;

Kapadokya bölgesinde, Ortahisar’da yaşayan Azize Nino, Kartli Kralı Mirian’a hak din Hristiyanlığı tebliğ eder, Kral Mirian’da Nino’nun telkinleriyle çok tanrılı inancı terk ederek Hristiyanlığı kabul eder. Ülkenin resmi dinini Hristiyanlık olarak ilan eden Kral Mirian’la birlikte orta Anadolu’da Hristiyanlık inancı benimsenmeye başlanır. 
azize nino haçı
Azize Nino Haçı
Hz. Meryem, Kapadokya’da Hristiyanlığın yaygınlaşmasının ardından bölgede görevini tamamlayan Aziz Nino’ya, eğik kolları olan Grapevine/Aziz Nino Haçı’nı verir. 

Eğik kollu haçı alan Azize Nino, kiliselerde fresk ve ikonaların yasaklanmasıyla, İncil'i uzun saçlarının arasına saklayarak Ortahisar’a veda eder. 

Memleketi Gürcistan’a göç eden Azize Nino, tevhid inancından uzaklaşan, güneşe, aya ve yıldızlara tapan Gürcü halkını Hristiyanlığa davet eder. Hristiyanlığın öğretilerini Gürcistan’da yaymaya çalışan Kapadokyalı kadın Aziz Nino’nun çabaları karşılıksız kalmaz. 

Gürcistan’ın büyük bir bölümünün Hristiyan olmasına vesile olan Azize Nino, M.S 332’li yıllarda yaşamını yitirir.

Hz. Meryem tarafından Aziz Nino’ya verildiğine inanılan Azize Nino Haçı, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’teki Sioni Katedrali’ne ulaşana kadar birçok ülke dolaşır.

Kartli Krallığı, Hristiyan nüfusun yoğunluğuna rağmen haçlı seferlerine katılmama kararı alır. Haçlı seferlerine katılmayan Kartli Krallığı siyaseten zayıf olduğu dönemde bile haraç vermeden, milli sancak, silah ve bandolarıyla Kudüs’ü ziyaret eden tek Hristiyan toplum olmayı başarır. 

Azize Nino, kiliselerde fresk ve ikonaların yasaklanması ardından İncil’i uzun saçlarının arasına saklayarak Kafkaslara kaçtığına ve burada Hıristiyanlığı yaymaya çalıştığına inanılıyor. 


Gezidokya Gezgini 
İsrafil BARAN

Farklı dönemlerde yaşayan Aziz Giyorgiyu, Azize Nino ve Tamara'nın hikayeleri hayal gücüyle birleştirilmiştir. Hikayenin gerçeklik payı oldukça düşüktür.

* Fotoğraf : Cafer Gezer

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×