GÜNCEL YAZI
recent

KAPADOKYA'DA ÜNLÜLERİN VAZGEÇİLMEZİ YUNAK EVLERİ

“Doğa, daha önce yabancı gezginin gözlerine kendini hiç bu kadar sıra dışı bir şekilde sergilememişti. Dünyanın başka hiçbir köşesinde daha uzun soluklu ve büyülü doğal bir olgunun var olduğunu duymadım”

Bu sözler Kapadokya’yı 19. yüzyılda ziyaret eden ve betimleyen Fransız gezgin, Charles Texier’e ait. Dünyanın her köşesinden ziyaretçiler, bölgeyi keşfetmek ve bu büyülü doğal olguyu bizzat deneyimlemek için Kapadokya'ya gelmektedir. Bölgenin doğasını doyasıya keşfederken, misafirler lüks konforlar sunan özgün, sakin, samimi butik bir mekânda ağırlanmaktadır.

Görkemli bir doğal konumda yer alan Yunak Evleri , 5. ve 6. yüzyıllardan  günümüze kadar varolmuş 6 kaya ev ve bu evlerin barındırdığı 41 özel kaya odadan oluşmaktadır. Otel, 19. yüzyılda inşaa edilmiş eski bir Rum Konağı'yla taçlandırılmıştır.  Yunak, aynı zamanda içinde yer aldığı mahallenin de adıdır ve Ürgüp, Kapadokya'da bulunmaktadır.

Yunak kelimesinin kökeni, eskiden evlerinde su bulunmayan kadınların çamaşırlarını yıkamak ve temizliklerini yapmak için mahalle meydanlarındaki çeşmelerde toplandıkları zamanlara uzanır. Kısacası bu çeşmeler - yani yunaklar -, o dönemde günlük sosyal hayatın önemli bir parçasıydı. 

Yunak Evleri’nin kendine has dar ve kıvrımlı taş merdivenlerinden oluşan bir labirentle herbiri diğerinden farklı kaya odalara ulaşılır. Bu sıradışı kaya odalar, yerel özelliklere saygıyla özen gösterilirken bir yandan sıcak geleneksel bir yaklaşım ve özgün bir stil benimsenerek yenilendi ve dekore edildi. Mekanın dekorasyonunda zerafet ve elişi malzemelerle antikalar da göze çarpmaktadır. Her oda karşıdaki görkemli dağlara bakan, kendisine ait özel terası bulunmaktadır.  Yunak Evleri, 41 odasıyla samimi bir ortam sağlayacak kadar küçük ama kendinize özel ortamınızı sunacak kadar da büyüktür. 

Modern bir şekilde dizayn edilen mermer banyolarda, ayaklı Hilton lavabolar, İtalyan armatürler, seramik Chartwell lavabo baseni ve jakuziler yer almaktadır.

kapadokya kayadan oyma evlerYüksek kayaların hemen bitiminde, otelin ana lobisi yer almaktadır. 19. yüzyıldan kalma Rum Konağı'ndaki ana bina, sofistike bir ortamla misafirlerini karşılar. Taş binadaki keyifli toplantı odaları, akşam vakit geçirmek için sakin, keyifli bir ortam sunar. Müzik odasında ödünç alabileceğiniz CD'lerden oluşan geniş bir müzik koleksiyonu ve rahat koltuklarda etraftaki kayaları izleyerek zaman geçirebileceğiniz bir TV odasının yanısıra kablosuz internet bağlantısı ve bilgisayarlar da bulunmaktadır.

Konağın ikinci katında el yapımı seramik aksesuarlar ve mumlarla dekore edilmiş DVD odasında ise kış aylarında büyüleyici güzellikteki kayalara düşen karları izlerken şömineyle mekanın tadına iyice varabilirsiniz.
kapadokya kayadan oyma evler
Kapadokya Yunak Evleri
Yunak Evleri’nde akşamların en büyük özelliği, güneş batımını izlemek için şömineli ve yastıklı sedirlerin bulunduğu terastaki buluşmalardır. Hemen yandaki üst terasta ise manzaraya karşı mum ışında ev yapımı akşam yemekleri yiyebilir ve güne açık büfe kahvaltı ile başlayabilirsiniz. 

Yunak Evleri , 2000 yılında kapılarını misafirlerine açmış ve şu ana dek dünyanın her köşesinden 200,000 civarında misafir ağırlamıştır. 

Önde gelen bir çok rehber kitabın en iyi oteller listelerinde yer almış olan Yunak Evleri, günümüzün modernliği ve geçmişin gelenekselliği arasında hoş bir denge kurmuştur ve Ürgüp’ün merkezindeki yeriyle Kapadokya’da günlük geziler için ideal konumdadır. 


2002‘de “ Best Designed Hotels of  Europe II” de Türkiye’den yer alan tek otel.

2004’te Amerika’da Andrew Harper’s tarafından yayınlanan “Hideaway Report”ta dünyada eşi bulunmayan en iyi ikinci otel seçilmiştir.

2004’te Amerika’da New York Times’da Best Seller olan “Ölmeden Önce Görülecek 1000 Yer” kitabında Kapadokya ile beraber yer almıştır.

2005’te “Great Small Hotels” kitabında yer almıştır.

2006’da İngiltere’de “Tatler Travel Guide” tarafından “Dünyanın En İyi 101 Butik Oteli” arasında gösterilmiştir.

2006’da Tripadvisor tarafından “Dünyanın En İlginç 10 Oteli” arasında sekizinci sırada gösterilmiştir.

2006’da Focus dergisi tarafından “Dünyanın En İyi 550 oteli” arasına girmiştir.

2007’de CNN tarafından “Dünyanın En Lüks Konaklaması“ listesinde 1. seçilmiştir.

Kapadokya Yunak Evleri

2011’de The Independent tarafından “Dünyanın En İlginç 10 Oteli” arasında yer almıştır.

2012’de Tripadvisor tarafından gerçekleştirilen ankette  “Türkiye’nin En İyi 25 oteli”  arasına girmiştir.

2014’te Daily Mail gazetesi tarafından “Dünyanın En Özgün Oteli ”arasına girmiştir.

2015 ‘te “Gastronomi” dergisinde yer almıştır.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×