GÜNCEL YAZI
recent

Kapadokya'da Nikah ve Evlenme Teklifleri

Fotoğraf Murat Güven

Eş adayınızla uzun süredir görüşüyorsunuz ve evlilik zamanının artık geldiğini düşünüyorsunuz. Akılda kalıcı bir evlilik teklifi ya da nikah töreni düşünüyorsanız bu yazıyı mutlaka sonuna kadar okumalısınız.
Unutulmaz evlilik teklifleri / nikah merasimleri için Türkiye'nin önemli kültür ve turizm merkezlerinden Kapadokya ve Peribacalarının eşsiz manzarası şüphesiz bulunmaz bir nimet. Bütçenize göre Peri Bacasında, Balonda, Yer altı şehirlerinde, Avanos Kızılırmak üzerinde Gondol üzerinde ve sıcak hava balonlarında özel anınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. 
Evlilik teklifi/ nikah merasimlerine geçmeden önce başka bir şehirde nikah yapabilmek için gerekli şartlardan bahsetmek istiyorum. 

İl / Şehir Dışında Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır ?
Öncelikle yaşadığınız şehrin dışındaki bir ilde ya da ilçede nikah yapma hakkınızın olduğunu belirtmek isterim. Bu işlemleri araştırırken sakın yaşlı insanlara danışmayınız. Ben 60 yaşlarında bir komşuma danıştığımda "Mıhtara gideceniz, adınız askıya asılacak" cevabı aldım. Özetle söylemek gerekirse yıllar geçtikçe nikah işlemleri vatandaşlar için kolaylaştırılıyor, güncelleniyor. Öncelikle yaşadığınız şehirdeki belediyenin 153 nolu çağrı merkezini arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. 
Nikah işlemleri için gerekli evraklar şunlar;
  1- Nüfus cüzdanları aslı ve fotokopileri.(resimli) 
  2- Nüfus Müdürlüğünden yerleşim belgesi.
   3- Altışar adet güncel fotoğraf
  4- Aile hekimliği ya da hastanelerden alınmış sağlık raporu ( Kan testi vermeniz gerekiyor )
Herhangi bir rahatsızlığınızın olmadığını varsayarak bu evraklarla ve eşinizle birlikte bağlı bulunduğunuz il belediyesine mesai saatleri içerisinde başvuruyorsunuz. Eşinizin ikametinin başka bir şehirde olması sorun teşkil etmiyor. Herhangi birinizin ikametinin o il sınırlarında olması yeterli.
Başvurunuz sırasında nikahınızı il dışında yapmak istediğinizi belirtirseniz nikah memuru size ek bir sevk belgesi niteliğinde evrak çıkartarak dosyayı nikah kıyacağınız yerin belediyesine iletilmek üzere teslim eder. Eksiksiz evraklarınızla nikah kıyacağınız şehir dışındaki belediyeye başvurarak nikah günü alabilirsiniz.
Nikah işlemlerinin nasıl yapıldığını anladığınıza göre Evlilik teklifi / Nikah merasimleri konusuna tekrar dönebiliriz. 
Evlilik teklifi / Nikah merasimleri için organizasyon firmaları olmadan da düşük bütçeden yüksek bütçeye doğru Kapadokya'da yapabileceğiniz çeşitli etkinlikler şu şekilde;
1. Yer Altı Şehrinde Nikah Merasimi / Evlilik Teklifi
Kapadokya'da aktif olarak turizme açık iki adet yer altı şehri bulunuyor. Kaymaklı yer altı şehri yaklaşık 4 katlı, Derinkiyu yer altı şehri ise 7 katlı bir yapıya sahip.Yer altı şehri için evlilik teklifi çok uygun gibi gözükmüyor. Fakat nikah merasiminiz için çok güzel bir seçenek. Bu iş için ise hiçbir ücret ödemeniz gerekmiyor.
yer altı şehrinde nikah
Kapadokya'da yer altı şehrinde gerçekleştirilmi nikah töreni
Yapmanız gereken Kaymaklı Belediyesi ve Derinkuyu Belediyesi yetkililerince görüşüp onları yer altı şehrinde nikah yapacağınızdan bahsedip ikna etmek. Kaymaklı Belediyesi yetkililerine ulaşmak için http://www.kaymakli.bel.tr/ internet sitesini kullanabilir veya 0(384) 218 21 60 nolu telefonu arayabilirsiniz. Derinkuyu Belediyesi yetkililerine ulaşmak için www.derinkuyu.bel.tr internet sitesini kullanabilir veya 0384 381 3003 nolu telefonu arayabilirsiniz.
Belediye yetkilileri eminim bu teklifinizi kabul edecektir.Eşsiz Kapadokya manzarasında ki bu etkinliğinizi bölgede uzman Fotoğraf sanatçısı Murat Güven'in objektifiyle ölümsüzleştirebilirsiniz.

Bu unutulmaz evlilik teklifi / nikah töreninizi herkese duyurmak içinde basın mensuplarıyla iletişime geçebilirsiniz. "Yerin Yedi Kat Altında Nikah" başlıklı haberi şimdiden görür gibi oluyorum. 

Şimdiye kadar yer altı şehrinde çok nadir nikah töreni gerçekleşti. Daha önce yer altında yapılmış bir nikah törenine bu linkten ulaşabilirsiniz. 
Haber için Anadolu Ajansı Nevşehir Bürosunu  0384 212 35 25 nolu telefondan ararsanız fikrinizi değerlendirebilirler.Bundan sonra bahsedeceğim nikah / evlilik teklifi organizasyonlarınızda aynı yolu kullanabilirsiniz.
2. Kapadokya'nın en büyük peri bacasında evlilik teklifi/ Nikah
Peri bacasının üzerinde nikahmı olur dediğinizi duyar gibi oluyorum. Hemen önyargılı olmayın, açıklıyorum. Kapadokya'da doğal oluşumlu Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri aynı zamanda bölgenin en büyük peri bacalarından. İkiside net olarak ölçülmediği için hangisinin en yüksek peri bacası olduğu hala tartışma konusu. Uçhisar Kalesi ile ilgili detaylı bilgileri bu makaleden okuyabilirsiniz. 
kapadokya uçhisar kalesi
Uçhisar Kalesi Kapadokya’nın en büyük peribacası olarak anılıyor.
Uçhisar kalesinde evlilik teklifi/ nikah merasimi için bir pankart yaptırabilirsiniz. Bunun için Nevşehir'de Erol Reklamı (0384) 214 32 27 nolu telefondan arayabilirsiniz. Pankartın ölçülerine göre 150- 300 lira arasında bir ücret ödemeniz gerekecektir. Uçhisar kalesi veya Ortahisar Kalesinde evlilik teklifi/ nikah merasimi için yapmanız gereken Uçhisar Belediyesi ve Ortahisar Belediyesi yetkilileriyle görüşüp onları yer altı şehrinde nikah yapacağınızdan bahsedip ikna etmek. 

Uçhisar Belediyesi yetkililerine ulaşmak için http://www.uchisar.bel.tr internet sitesini kullanabilir veya 03842192005 nolu telefonu arayabilirsiniz. Ortahisar Belediyesiyetkililerine ulaşmak için http://www.ortahisar.bel.tr internet sitesini kullanabilir veya 0384 343 32 04 nolu telefonu arayabilirsiniz. Belediye yetkilileri eminim bu teklifinizi kabul edecektir. Haber süreci için yukarıda bahsettiğim yolları uygulayabilirsiniz.

Kapadokya'nın en büyük peri bacasında evlilik teklifi / nikah başlıklı haberi şimdiden görür gibi oluyorum. Şimdiye kadar hiç kimse yer altı şehrinde çok nadir nikah töreni gerçekleşti. Daha önce peri bacalarında yapılmış bir nikah törenine bu linkten ulaşabilirsiniz. Nikahınız sonrasında Uçhisar kalesi altında ki develerle poz vermeyi unutmayın.

3. Kızılırmak üzerinde Gondolda Nikah / Evlilik teklifi
gondol turu avanos
Avanos Kızılırmak üzerinde Gondol turları
Kapadokya'da üçüncü evlilik teklifi / nikah merasimi seçeneğiniz Kızılırmak'ın en neşeli aktığı yer olan Nevşehir'in Avanos ilçesi. Kızılırmak üzerinde düzenlenen gondol turları nedeniyle birçok turist tarafından Venedik'e benzetilen ilçede evlilik teklifi / nikah merasimi içinde mutlaka pankart yaptırmanızı öneririm. 
avanos sallanan köprü
Avanos Sallanan Köprü ve Kazlar
Pankartınızı Avanos üzerinde ki sallanan köprüye asarsanız gondoldayken eşinizin ve ziyaretçilerin dikkatini çekebilirsiniz. Avanos ile ilgili daha detaylı bilgiyi Gezidokya Gezgini Ercan Kılıçlı'nın bu makalesinden öğrenebilirsiniz.

Avanos'ta Kızılırmak üzerinde gondolda nikah merasimi için yapmanız gereken Avanos Belediyesi yetkilileriyle görüşüp onları gondolda nikah yapacağınızdan bahsedip ikna etmek.

gondolda nikah
Avanos Kızılırmakta gondol üzerinde gerçekleştirdiğimiz nikah töreni

Avanos Belediyesi yetkililerine ulaşmak için http://www.avanos.bel.tr internet sitesini kullanabilir veya 0384 511 40 64 nolu telefonu arayabilirsiniz. Haber süreci için yukarıda bahsettiğim yolları uygulayabilirsiniz. 
Haber süreci için yukarıda bahsettiğim yolları uygulayabilirsiniz.
Kızılırmak üzerinde gondol turlarını Kapadokya Jet Boat ve Gondola isimli firma gerçekleştiriyor. Ödemeniz gereken ücret gondol sayısına ve turunuzun dakikasına göre değişebiliyor; güncel olmamakla birlikte 2013 yılındaki ödenilen ücret 50 Türk Lirasıydı. 
Gondolda evlilik teklifi /nikah başlıklı haberi şimdiden görür gibi oluyorum. Daha önce gondolda birçok nikah merasimi olmuştu. 

Bende nikah törenimizi gondolda yapmayı tercih etmiştim.Bizim gondolda nikah törenimizin haberine bu linkten ulaşabilirsiniz.
4. Balonda Nikah / Evlilik teklifi

Kapadokya'da sıcak hava balonlarında gerçekleştireceğiniz evlilik teklifi, nikah merasimleri için kesenin ağzını biraz açmanız gerekecek. Bunun için balon firmaları ile irtibata geçerek firmalarla anlaşmanız gerekiyor. Bu tür etkinlikler için 12 kişilik balonların daha uygun olduğunu düşünüyorum. Kişi başı ortalama balon turu ücretinin sezona göre 100-150 Euro olduğunu düşünerek bir hesap yapabilirsiniz. Kapadokya'daki balon işletmelerinin iletişim bilgilerine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün resmi sitesini tıklayarak ulaşabilirsiniz. Balondaki etkinliğiniz içinde pankart hazırlatabilirsiniz.

Kapadokya'da balonlar Göreme beldesi sınırları içerinde havalanıyor. Balonda nikahınız Göreme Belediyesi tarafından gerçekleştirilecektir. Göreme'de balonda evlilik teklifi/ nikah merasimi için yapmanız gereken Göreme Belediyesi yetkilileriyle ve balon firmalarıyla görüşüp onları ikna etmek.

Göreme Belediyesi yetkililerine ulaşmak için http://goreme.bel.tr/tr internet sitesini kullanabilir veya 0384 271 2001 nolu telefonu arayabilirsiniz. Haber süreci için yukarıda bahsettiğim yolları uygulayabilirsiniz. 
Gökyüzünde balonda evlilik teklifi / nikah başlıklı haberi şimdiden görür gibi oluyorum. Daha önce balonda yapılmış bir nikah törenine bu linkten ulaşabilirsiniz. Nikahınız sonrasında uzakdoğulu turistlerle hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın. 

Uzun yıllar Kapadokya'da yaşamış birisi olarak sizlerle bütçenize göre gerçekleştirebileceğiniz evlenme teklifi, nikah törenlerinden eksiksiz bahsettim. Bunlardan hangisi bütçenize uyuyor ve kafanıza yatıyorsa birisini seçip o özel gününüzü mutlaka hatıralara kazımanızı tavsiye ediyorum, Allah mutluluğunuzu daim etsin, hoş çakalın...Makalenin ana fotoğrafı Fotoğraf Sanatçısı Murat Güven'e aittir. Avanos fotoğrafları ise Gazeteci Ercan Kılıçlı' ya aittir. Katkılarınız için teşekkür ederim.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×