GÜNCEL YAZI
recent

VİETNAM DA NANG GEZİ REHBERİ

Gezidokya Gezgini Malik Yavaş'ın doksan milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık on üçüncü ülkesi Vietnam'ın Da Nang şehri yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

vietnam da nang

Bugün yolumuz Da Nang'a. Yataklı otobüsümüzle yarım saati mola olmak üzere 3,5 saatte bu kente varıyoruz. Yataklı otobüsler gerçekten de iyi düşünülmüş ve uzun yolculuklar için ideal. Üç sıra ve iki katlı olarak yapılmış. Ayakkabılar otobüse binerken çıkarılıyor o yüzden de temiz. Hatta yorgan bile koymuşlar ama o pek temiz görünmüyor.

Otelimiz hemen Pasifik Okyanusu (Çin Denizi) yakınında. Otelimize yerleştikten sonra çevre turuna çıkıyoruz.
vietnam da nang

Bu kent Vietnam'ın 3. büyük kenti. Daha önce bulunduğumuz Hanoi' ye göre daha güzel ve bakımlı. Pasifik okyanusunun bir parçası olan, Güney Çin Denizi (South China Sea) kıyısında bulunan bir kent. Han Nehri ( Han River ) de buradan okyanusa dökülüyor.
vietnam da nang

Vietnam Savaşı sırasında, Orta Vietnam'da bulunması ve Güney Vietnam sınır bölgesi olması nedeniyle, ABD'nin hava kuvvetleri buraya konuşlanmış ve bu gün kullanılan havaalanı da o dönemde yapılmış. Buradaki Çin denizi kıyıları da ABD çıkarmasında kullanılmış.
vietnam da nang
Vietnam Da Nang


Savaş 1972 yılında sona erince Komünist Kuzey Vietnam Kuvvetleri şehri almış. 1975 yılında da Güney VietnamKuzey Vietnam'a teslim olmuş ve ülke tek bir ülke haline gelmiş.

vietnam da nang

Vietnam insanı pek güler yüzlü ve sevecen. Daha önceki yazılarımda da yazmıştım, bizimle resim çekilmek istiyorlar ve bazen de biz onlarla. İşte çocuğu ile resim çektirdiğimiz bir Vietnamlı.


vietnam da nang

Otelimizden çıkarak Çin Denizine doğru yürüyoruz. Da Nang'ın çok uzun bir deniz şeridi var ve bütün bu şerit plaj kumlarıyla kaplı. Ama dev dalgalar içinde yüzmek pek olası değil. Bu bölgeye çok sayıda otel yapılmış ama ne zaman denize girilir doğrusu bilmiyorum. Bu yazıyı ertesi günü yazmıştım, yazıyı yazdıktan sonra gittim denize girdim. Biraz soğuk ve büyük dalgalar olsa da Çin Denizinde de denize girmiştim diyebilmek için katlandım..)))

vietnam da nang

Da Nang, savaşta yıkılması ve sonradan yapılaşması nedeniyle olsa gerek, Hanoi'ye göre daha modern bir yerleşim. Bu bölgede sadece Tayland'da gördüğümüz yüksek binaları bir de burada gördük. Burası aynı zamanda Vietnamın önemli bir Limanı.

vietnam da nang

Burada şehri bir birine bağlayan üç büyük köprü var. Han Bridge , Dragon Bridge ve .. .Köürüsünde yürüyerek karşı kıyıya varıyoruz. Köprü üzeinde yürürken, etrafı da fotoğraflamayı ihmal etmiyoruz.vietnam da nangSavaş sırasında tahrip olmuş bir tapınağın restorasyon çalışmasını da yerinde izliyoruz. Daha sonra buradaki tek müze olan, Cham Uygarlığı Müzesi'ne gidiyoruz. Burası büyük olmayan bir müze, içinde bulunan heykeller çok ilginç gelmedi bana doğrusu. Gezdiğimiz bir çok eski tapınakta bulunuyor bu heykellerin benzerleri zaten. Özellikle Kamboçya'daki muhteşem Angor Wat Tapınakları ve heykellerinin yanında bunlar çok küçük eserler olarak kalır.


vietnam da nang


vietnam da nang
Vietnam Da Nang Khan Market


Vietnam Da Nang
Khan Market, burası kentin en büyük alış veriş merkezi. İçinde meyve, sebzeden tutun canlı deniz ürünlerine, kurutulmuş deniz ve baharat ürünlerine ve giysiye kadar her şey var. Burada gezilebilir ama kurutulmuş deniz ürünlerinden gelen kokuya katlanabilirseniz.


Buradan çocuklarımıza tişort almak istiyoruz. Dükkan sahibi kadın yüksek bir fiyat söylüyor ve pazarlıkla dörtte bir fiyatına alıyoruz. Yani siz siz olun Vietnam'da pazarlık etmeyi ihmal etmeyin.
Vietnam Da Nang


Da Nang sokaklarında gezerken, daracık bir sokaktan çıkan bir Vietnamlı kadın bize buraya girin diye işaret ediyor. O daracık sokakta yürüyoruz ve o küçücük evlerinde herkes biz gülümseyerek bakıyor, mutlu görünüyorlar.

Bu akşam yemekte deniz ürünleri olmasını planlıyoruz. Burada balıktan çok kabuklu deniz hayvanları daha çok. İşte ortaya karışık bir şeyler düşünüyoruz. Adamlar küçücük bir mangal yapmış, müşteriler dakikalarca değil, saatlerce bekliyor. Demek ki kapitalist mantığı yok bunlarda, özel sektör olsa bile.


Vietnam Da Nang
Vietnam Da Nang
Yarın yolumuz Hoi An'a. Hoi An dönüşü bir gün daha burada kalıp uçakla  Ho Chi Min'e gideceğiz. Uçak bileti bulmada biraz sorun yaşayınca, Ho Chi Minh' e ayırdığımız zamanın iki gününü de burada geçirmek zorunda kalıyoruz. Hoi An ile ilgili yazımı daha sonra paylaşacağım.


Hoi An'dan bir taksi ile dönüyoruz tekrar Da Nang'a. 35 km. mesafe var iki kent arasında. Eğer bu iki kent arasında yolculuk edecekseniz, taksi ile yapın yolculuğunuzu hem rahat hem de fiyatı uygun.

Bugün buradaki son günümüz ve gecemiz olacak. Otelimizden tekrar taksi ile Dragon Köprüsü ayağına kadar gidiyoruz. Dragon Köprüsünden yürüyerek geçerken, nehir üzerinden akşamüstü görüntüsü böyle Da Nang'ın.Akşam ne yiyelim diye düşünüp yürürken birden kalabalık bir yer görüp oraya gidiyoruz. Burada da kendin pişir kendin ye yapıyorlar. Zar zor bir boş masa bulup oturuyoruz. Biraz zorlansak da sipariş veriyoruz. İlk siparişimiz dana kuşbaşı ve onu pişirip yerken, ikinci siparişimiz geliyor.


O da daha önce Luang Prabang yazımda yazdığım gibi bir tarz. Bu kez onu pek beceremiyoruz. Yan masamızdaki genç bir ailenin erkeği yanımıza gelerek yardımcı oluyor. Nurşen de eşiyle resim çekilmeyi ihmal etmiyor.

Bu restoran, Dragon Köprüsünün eski şehir istikameti üzerinde bulunuyor. Giderseniz ağız tadıyla bir yemek yiyebilirsiniz.

Vietnam şehirleriyle ilgili, diğer şehirleri daha sonra yazacağım ama, şunu net olarak söyleyebilirim; Vietnam'da yaşanılacak en güzel şehir Da Nang.....


Hoi An yazımda görüşmek üzere.....

Vietnam Da Nang Otelimiz

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×