GÜNCEL YAZI
recent

VİETNAM HOİ AN GEZİ REHBERİ


Ho Chi Minh şehrine istediğimiz gün gitmek için uçak bileti bulamayınca, Da Nang ve Hoi An şehirlerindeki programlarımızı birer gün daha uzatmak zorunda kalıyoruz. Siz siz olun, Çin yeni yılına ( 20 Ocak - 21 Şubat arası), ki belki de en iyi zaman burası için, ama asla gelmeyin. Her şey ateş pahası, fiyatlar en azından ikiye katlanış vaziyette ve dediğim gibi uçakta birkaç gün önceden bilet almaya kalksanız o bile mümkün değil. Üstelik çok eğitimsiz ve gürültücü bir kitle olan Çinlilerle ortak platformlarda yaşamak zorundasınız. Bu konuyu daha geniş olarak " Vietnam- Genel Bilgiler " yazımda paylaşacağım.vietnam hoi an
  Da Nang'da iki gece kaldıktan sonra bugün yolumuz Hoi An'a. Otelin resepsiyonundan saat: 10.00 için yaptığımız rezervasyona saat: 09.15 te bizi almaya gelmişler, henüz hazır olmadığımız için hemen gidemiyoruz. Resepsiyona gidince saat 12.00 de gelecekler diyor görevli. Biz de bir taksi ile Da Nang ve Hoi An arasında çalışan şehir içi otobüslerinden biriyle gidiyoruz. Bu otobüs tıklım tıklım dolu  bindiğimizde, çok bağırgan kadın muavin, bağırarak oturan kızları yerlerinden kaldırıyor ve bizi oturtuyor. Kısa bir yolculuktan sonra Hoi An'a varıyoruz. Kadından da pek tırstık doğrusu.)))
vietnam hoi an

Otobüs garajında inerek bir taksiye binip otelimize varıyoruz. Otelimiz hemen nehrin önünde ve tarihi bölgeye çok yakın mesafede. Biraz dinlenip hemen çıkıyoruz. Bu şehirde oldukça çok sayıda müze bulunuyor. Eski şehrin girişindeki köprü üzerine kurulmuş olan bilet gişesinden biletimizi alarak ( Bu bilet bütün müze ve tapınaklara girmemizi sağlayacak) gezimize başlıyoruz.
Hoi An 1999 yılında Unesco Dünya Mirası ilan edilmiş bir şehir. 15. yüzyıldan 19. yüzyıldan kalma Güneydoğu Asya ticaret limanının son derece iyi korunmuş bir örneği burası. Binaları ve sokakları, oldukça ilginç.vietnam hoi an

Cham'ın eski liman kenti, 16. ve 17. yüzyıllarda, çeşitli illerden gelen Çinlilerin yanı sıra PortekizJaponHollanda ve Hintlilerin yerleştiği önemli bir Vietnam ticaret merkezi imiş. Sokaklarda gezerken mimari özelliklerinden de bunu fark edebiliyorsunuz.Bugün kent, tarihi, geleneksel mimarisi ve tekstil ve seramik gibi el işleri nedeniyle turistik bir cazibe merkezi. Hem Hoi An içinde, hem de çevrede birçok bar, otel ve tatil yeri inşa edilmiş. Liman ağzı ve tekneleri hem balıkçılık hem de turizm için hala kullanılıyor.

Vietnam gezimizde zaman zaman gençlerden, zaman zaman da bizden gelen teklifle birlikte fotoğraf çekiliyoruz.


vietnam hoi an
Hemen her yer restoran, hediyelik eşya dükkanları ile dolu. Yol boyunca hem bu tarihi binaları izliyor ara sıra da birkaç hediyelik eşya alıyoruz. Vietnam kadınları da
omuzlarına astıkları askılarıyla, meyveleri satarak geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar.
Buranın en önemli tarihi yapılarından birisi de, Japan Bridge. Japonlar tarafından yapılmış kapalı bir köprü burası. Oradan geçerken kadınlardan biri meyve askısını bana veriyor ve fotoğraf çekiliyoruz. Kadın meyve satmak için ısrar ediyor biz eline biraz para sıkıştırıyoruz, çünkü gezeceğimiz çok yer var daha.
    Resimde ünlü kapalı Japon Köprüsü..


vietnam hoi an


vietnam hoi an    Vietnam'da genç nüfus oldukça çok. Hele 2-5 yaş arası çocuk o kadar çok ki inanamazsınız. Acaba bizim "Reis"i mi dinlediler acaba..)). Bu çocuklar sokakta bize "Hello" diyerek el sallıyorlar.
Belirttiğim gibi, burası müze ve tarihi yapılarla dolu. Hepsini tek tek anlatmak bu sayfanın sınırlarını çok çok aşar, o yüzden bazılarının resimlerini paylaşayım.


vietnam hoi an


vietnam hoi an
vietnam hoi an
vietnam hoi an Buranın da yine tarihi bir marketi var, Hoi An Market. Geçmişte yabancı ticaret insanlarıyla yapılan ticaretin merkezi olduğu gibi, bu gün de her türlü yiyecek, içecek, giyim, ev eşyaları v.s. satıldığı bir mekan. Yine Vietnam Genel Bilgiler'de bahsedeceğim ama buradan ilk defa deneyeceğimiz tropikal meyveler alıyoruz. Durian, İçi kırmızı Dragon Fruit ve karpuzu çok lezzetliydi.


Vietnam Hoi An

Bu eski şehirde yürürken dinlenme ihtiyacı da doğuyor elbet. O zaman bir kafede soğuk bir bir bira oldukça iyi geliyor.

Hoi An'da çok sayıda Budist tapınağı var. Onları da tek tek anlatmak mümkün değil ve o nedenle, onlardan da bir kısmının resmini paylaşıyorum.


Vietnam Hoi An
Vietnam Hoi An 
Bu günlerde Light Festival var burada. Hemen Japon Bridge'in yanındaki duvarda bir ışık gösterisi var. Birinci bölümünü izleyemesek de, ikinci bölümüne yetişiyoruz ve bir amatör video çekimimi paylaşıyorum sizinle. Bize ilginç geldi, sizi bilemem..

    https://www.youtube.com/watch?v=kjYuAi6WhGI&feature=youtu.beGece boyunca her yer kalabalık. Sokaklarda gösteri yapanlardan, bizim eski bayram yerlerinde olan oyuncak ve şans oyunlarına, sokak satıcılarına, sokak pazarlarına kadar her şey var. Nehre dilek mumları gönderen insanlara biz de katılıp, dileklerimiz eşliğinde nehre mumu yolluyoruz.Tam bir şenlik ve festival havası içinde yürüyorsunuz, o kalabalığın içinde. Ya bir de motorsikletler yok mu o kalabalıkta yol almaya çalışan, her an çarpacaklarmış gibi üzerinize gelen ama usta bir manevrayla yanınızdan geçen. Vietnam'da ulaşım konusunu da Vietnam Genel Bilgiler'de yazacağım.Ertesi gece de, bir önceki gün gibi kalabalık olmasa da, yine hareketli bir geceydi. Akşam yemeği için bir restoranda pizza yemek istedik. Duvarda GandiLenin, Cezayirli bir lider adını bilmiyorum ve Mandela vardı. Garsona neden Atatürk resmi olmadığını sordum, biraz şakalaştık. Sonra da patronuna söyleyeceğini resim duvara asılırsa, bana resmini çekip gönderecek. Ben de resmin maliyetini kendisine göndereceğime söz verdim.Yemekten sonra çıkıp, bir tapınaktaki ayini izliyoruz.

Avrupalı turistlerin buraya oldukça fazla ilgilerinin olduğunu gördüm, diğer şehirlere göre. Onları bu kadar buraya çeken şeyin ne olduğunu da merak ettim doğrusu. Yani bunu derken kötülemek istediğim için değil ama yani bir olağanüstülük de yok doğrusu. Yine de görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum.Sabah kahvaltımızdan sonra Hoi An'a 2-3 km. mesafedeki balıkçı köyüne doğru, nehir kıyısını takiben yürüyüş yapıyoruz. Yolumuz üzerinde bahçede çalışan Vietnamlılara selam verip iyi dileklerimizi Türkçe söylüyoruz. Onlar da bizim güler yüzlü konuşmamızı anlamışçasına, gülerek Vietnam diliyle cevap veriyorlar. İki taraf ta sanki birbirlerinin dilinden anlamışlarcasına memnun oluyor, vücut dilleriyle belli ediyorlar bunu. Onları çalışmalarıyla baş başa bırakarak yolumuza devam ediyoruz.

Yürürken bazı bahçeli güzel ve temiz evleri de görüyoruz. Yol üzerinde genellikle Avrupalı insanlar bisiklet kullanıyorlardı, sanırım onlar burada daha uzunca süreli yaşayanlardan olsa gerek.Köye gelince balık haline doğru yürüyoruz, ben oldum olası, almayacak olsam bile, balık seyretmesini severim. O bölgeye özgü balık ve diğer deniz ürünlerini seyrettikten sonra geriye dönmek için taksi bakıyoruz ama ortalıkta hiç taksi yok. Geriye sıcak havada yürüyerek de dönmek zor. Bu sırada sürekli motorsikletliler geçiyor. Sonunda motorsiklete oto stop yapmaya karar veriyoruz. Bir bayan motorsikletli duruyor, Nurşen motora biniyor. Şehir girişinde buluşmak için anlaşıyoruz ve gidiyorlar. Bir süre sonra da bir motorsikletli duruyor ve ben de ona biniyorum. Şehir girişine geldiğimizde bakıyorum Nurşen ortalıkta yok. Ben otele kadar olabileceği yerleri düşünerek yürüyorum. Biliyorum yalnız kalmaya da korkar, hatta kaybolduğunu düşünürse iyice panikler, o bakımdan biraz endişeleniyorum. Neyse ki otele vardığımda kapının önündeki barda oturuyor buluyorum. Yolda nerede ineceğini kestiremeyince, motorsikletli kıza oteli tarif edip gelmiş. Böylece küçük bir macera da yaşamış oluyoruz.

Bugün yolumuz tekrar Da Nang'a oradan da başkent Ho Chi Minh'e geçeceğiz. Ho Chi Minh'de görüşmek üzere...


İYİ SEYAHATLER
ŞUBAT 2017


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×