GÜNCEL YAZI
recent

VİETNAM HUE GEZİ REHBERİ

Vietnem HUE

Vietnam Airlines uçağıyla Hanoi'den Hue'ye geliyoruz. Burada bizi bir sürpriz bekliyor, 19 gündür Laos ve Vietnam'da bulunuyoruz henüz yağmurla karşılaşmamışken, burada kesintisiz bir yağmur karşılıyor bizi. Havaalanından taksiyle otelimize geliyoruz. Burada taksiciler pazarlıkla değil, taksimetrelerine göre ücret istiyorlar.
Vietnem HUE
Yerleştikten sonra biraz dinlenelim diyor ve yağışın azalmasını umuyoruz. Oldukça çok bir zaman geçmesine karşın yağmur hızını eksiltmiyor. Çaresiz, otelden aldığımız geçici bir şemsiye ile yola çıkıyoruz. Parfüme Nehri'ni köprüden geçerek Hue Kalesine varıyoruz. Bugünkü gezi hedefimiz sadece Hue Kalesi ve Yasak Şehir.
Vietnem HUE 

Şansımıza kaleyi gezerken yağış biraz sakinliyor ve bize burasını gezme fırsatı veriyor. Hue Castle, oldukça büyük bir kale, iç içe geçmiş üç bölümden oluşuyor. Sivil Şehirİmparatorluk Şehri ve Yasak Şehir.

Bu kale 1805 yılında İmparator Gia Long tarafından yaptırılmış. Kaleyi gezerken Vietnam Savaşı sırasında Amerikalıların bombalaması sonucu kalenin önemli bölümleri yıkılmış. Yapılan restorasyon çalışmaları ile kale ayağa kaldırılmaya çalışılıyor şimdi.


Vietnem HUE


Kalenin etrafı ve içerideki üç bölüm arası yine su dolu hendekle çevrilmiş. Oldukça güçlü görülen kale duvarları, burçları ve siperleriyle burasının ne denli iyi bir koruma altında olduğunu gösteriyor.

Vietnem HUE

Kalenin girişinde bulunan Cot Co Bayrak Kulesi 37 m. yüksekliğinde ve 18m. lik kale duvarı üzerinde bulunuyor.


Vietnem HUE

İmparatorluk Şehri içinde bulunan Thai Hoa Sarayı'nda bir taht odası bulunuyor. Burası taç giyme törenlerinde, kraliyetin özel günlerinde ve yabancı elçilerin karşılanması gibi etkinliklerde kullanılmış.


Vietnem HUE Bu kale içinde; Mandarinlerin SalonlarıCung Dien Tho (Sonsuz Ömür Malikanesi), Cua Tho Chi (Sonsuz Mutluluk Kapısı), Truong Du kameriyesiThe Mieu (Nesiller Tapınağı), Cuu Dinh (Hanedanın Dokuz Kavanozu), Hien Lam Kameriyesi bulunuyor.Yasak şehire imparatorun dışında hiç bir erkek girememiş. Osmanlıda haremde olduğu gibi, sadece kraliçe,cariyeler ve hadımlar girebiliyormuş bu şehre. Ancak burası da savaş sırasında atılan bombalar nedeniyle oldukça tahrip olmuş.


Kalenin içini gezmek için bir gün bile yetmez sanırım. Vaktimizin yettiğince geziyoruz burasını.


Vietnam Savaşı olarak bildiğimiz savaşta, ABD'liler bu kaleye tonlarca bomba atarak, bu tarihsel mirası yok etmeye çalışmışlar. Savaş sonrasında Vietnamlılar burada restorasyon yaparak bu tarihi ayakta tutmaya çalışıyorlar. Şunu sormak lazım; Suriye'de İŞİD'çiler tarihi mirası put diyerek yok etmeye çalışırlarken, sözüm ona gelişmiş bir ülke olarak ABD niye böyle tarihi mirası ne diye yok etmeye çalışır? Demek ki kimsenin birbirinden farkı yok......

Vietnem HUE

Vietnam insanları, çok büyük sayıda insan hayatıyla ödedikleri savaşa rağmen, yabancılara karşı oldukça nazik davranıyorlar. Zaman zaman bizimle resim çektirmek isteyenler de oldu. Zaman zaman da biz onlarla resim çekilmek istedik.


Vietnem HUE


Küçük çocuklar, bize " Hello " diye sesleniyorlar. Ha bu arada şunu da söyleyeyim inanılmaz sayıda 1- 4 yaşları arası çocuk gördük Vietnam'da. Bizim dünya liderimizden ders almışa benziyorlar...))))
Vietnem HUE

Hue’deki ikinci günümüzde önce tekne ile Parfüme Nehri'nde yol alarak nehir kenarındaki, daha sonra da otobüsle içerideki bölgelerde bulunan tarihi mekanları ziyaret edeceğiz. Bu tur içinde öğle yemeği olmak üzere 10 USD. Gerçi yemekte uyanık işletmeci bizi ayrıca kazıklıyor ama burada her şeye karşı uyanık olmak lazım.))

Vietnem HUE
Nehirde ilk durağımız Garden House. Burası ana kraliçenin yaşadığı bir mekan. Çok büyük olmasa da önündeki havuzu ve içinde çeşitli meyve ağaçlarının bulunduğu geniş bahçesi ile oldukça güzel görünüyor.Vietnem HUE

Sıradaki durağımız ünlü Thien Mu Pagoda’sı. Burası 1601 yılında Nguyen Hoang tarafından yaptırılmış. Pagodada bulunan Stupa 21 metre yüksekliğinde, sekizgen şeklinde ve 7 katlı. Stupanın adı Thap Phuoc Duyen, yani mutluluk kaynağı kulesi. Burada 2 ton ağırlığında bir çan ve mabette gülen Budhha’nın tunçtan heykeliyle 18 havarisi’nin heykelleri de bulunuyor.


Vietnem HUE

Tekneyle yolumuza devam ederken bir yandan da çevreyi izliyoruz, çay ve kahve eşliğinde. Küçük bir tapınak olan Ho Chen Tapınağı’ndaki kısa molamız sırasında, teknede öğle yemeği hazırlanıyor. Öğle yemeğimizi yerken karşı kıyıya hareket ediyoruz.


Vietnem HUE
Vietnem HUE 


Vietnem HUE
Burada bizi bekleyen otobüs ile önce Minh Mang Tomb’a gidiyoruz. 
Burada 1841 yılında ölen Minh Mang’ın mezarı bulunuyor. Ayrıca büyük ve güzel bir bahçe, göletler ve heykeller bulunuyor.
Vietnem HUE


Vietnem HUEVietnem HUE
Sırada Khai Dinh Tomb var. Nguyen İmparatorluğunun 14. kralı olan Khai Dinh için inşa edilmiş. 1920 de başlayan inşaat 11 yıl sürmüş ve 1931 yılında tamamlanmış. Bahçesinde bulunan 12 asker heykeli tarafından korunuyor olduğu düşünülüyor. Diğer heykeller ise mahkeme heyetini temsil ediyorlar. En üst katında duvarlara karmaşık biçimde tasarlanmış cam ve porselen süslemeler içeren Khai Thanh Sarayı bulunuyor. Sarayın en arka odası da Khai Dinh'in mezarına ev sahipliği yapıyor.


Vietnem HUE


Vietnem HUE

Hue'deki son gecemizde, Halong Bay gezimiz sırasında tanıştığımız, çağdaş bir Marco Polo olan, İtalyan Guiseppe ve eşiyle bir yemek yiyoruz. Güzel bir sohbetin ardından biz onları İzmir'e, onlar da bizi Venedik'e davet ediyorlar ve vedalaşarak ayrılıyoruz.

Yarın yolumuz Da Nang'a

İYİ YOLCULUKLAR
                                                                                                            ŞUBAT 2017

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×