GÜNCEL YAZI
recent

KAPADOKYA'YI ATLA GEZELİM

Türkiye’mizin şehirlerindeki masalsı turizm coğrafyasında farklı bir gezi macerası tatmak isteyenler için "Atla Gezelim" yazımızı ilginize sunuyoruz.
Kapadokyada Atlı Safari
Kapadokya, coğrafyası ile büyüleyici ve keşfedilmeye değer bir cennet. Bu güzelliği Kapadokya'nın namı ünlü atları ile birlikte yaşamak unutulmaz bir deneyim olacaktır. Kapadokya isminin "KATPA TUKA"kelimelerinden türediği rivayet edilir. Yani, "Güzel Atlar Diyarı" yıllarca at yetiştiriciliği konusundaki namı, ünlü atları ile Kapadokya'yı birleştirdiğimizde, bu değişik atmosferi at sırtında yaşamak farklı bir keyif oluyor.

Kapadokya'da 10 civarında at çifltiği bulunuyor. Bu çiftliklerde genellikle yörenin yetişmiş atları kullanılmakta. Gruplar halinde bu çiftlikler tarafından organize edilen turlarda; bölgeyi avcunun içi gibi bilen ve tur esnasında gezilen yerler hakkında bilgiler veren rehberlerde, geziye eşlik ediyor. Atlarında en az tur rehberleri kadar deneyimli olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Daha önce hiç ata binmeyenler dahi kısa süre sonra sanki kendini at sırtında doğmuş da, yıllardır at biniyormuş gibi hissedecektir.
Kapadokya atlı safari turuna katılarak, bölgenin eşsiz güzellikteki vadilerini, tarihi, otantik köylerini at üstünde gezmek için illaki usta bir at binici olmanıza da gerek yok. Kısa bir eğitimin ardından, bu keyfi sizde yaşayabilirsiniz. Ben daha önce köy yerinde bir kaç kez eşeğe binmiştim ama hiç at sırtına çıkmamıştım. Büyük bir heyecanla ilk tecrübemi yaşadıktan sonra kendimi her gözü kapadığımda, kendimle baş başa kaldığımda at sırtında geziyor gibi hayal ediyorum. İnsanı etkileyen ve ruhuna tesir eden bir yönü de var. Atın nefesini, kalp atışlarını hissediyor ve duyuyorsunuz. Ritmik bir uyum içine girmiş olarak kendinizi buluyorsunuz. İnanılmaz ruhsal bir terapi etkisi bu. Ama asıl konumuza dönecek olursak;
Kapadokyada Atlı tur
Kapadokyada Atlı Safari
Geziler sırasında doğallığını koruyan vadiler ve kültürlerini muhafaza etmiş köyler ziyaret ediliyor. Kelime anlamı “Güzel Atlar Diyarı” olan Kapadokya’yı atlarla gezip görmek gerçekten sıra dışı bir turizm faaliyetidir.

Gezi sırasında verilecek olan molalar sırasında rehberiniz size bölgenin oluşumu hakkında detaylı bilgiler verir. Tarih boyunca bölgede yaşamış uygarlıkları ve kliselerin neden bu kadar yoğun olduğu hakkında bilgiler aktarılır. Sadece peribacalarının olduğu alanlarda tur düzenlenmiyor. Kızılırmak deltasında, ağaçlar ve nehir kenarında gezi düzenleyen iki at çiftliği daha var. Bölgeye gelince at turuna nasıl katılabileceğinizi sormanız veya interneten kısa bir araştırma yapmanız yeterli. Reklam olmaması için ben çiftliklerin ismini tek tek yazmayacağım.

Fiyatlar hakkında da kısa bir bilgilendirme yapayım. Son zamanlarda Türk gezginlerin de büyük ilgi göstermeye başladığı turlar. At binmeyi bilmeyenlere, 20 dakikalık ön eğitimden sonra 2-3 saatlik başlangıç gezisi (100 TL), At binmeyi iyi bilenlere günlük turlar 4 saat civarında (200 TL)'ye düzenleniyor. Yaklaşık 35 kilometre gidilen turlarla, üç ile yayılan tüm Kapadokya bölgesine yönelik farklı gezi güzergahı seçeneklerini kullanarak bölgeyi keşfetmeniz mümkün.
Kapadokyada Atlı tur
Kapadokyada Atlı tur

Kapadokyada Atlı tur
Kapadokyada Atlı tur


Kapadokyada Atlı tur
Kapadokyada Atlı tur

Kapadokyada Atlı safari
Kapadokyada Atlı safari
Ercan KILIÇLI - Gazeteci
ercan@serbestmuhabir.com

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×