GÜNCEL YAZI
recent

BAKÜ AZERBAYCAN GEZİLECEK YERLER

Ateşperestlere göre; Bakü-Ateşli Ada, Hintlilere göre; Bagu-Hakikate doğru, Farsçada; Badu Kurbra-Rüzgarların şehri, Azerilere göre ise Baki - Ebedi. Bu hafta sizlerle Gezidokya Gezgini Azer Azizov'un Bakü izlenimlerini paylaşıyoruz.
Dağüstü Park, Bakı, Murad Ahmadzada
Bakü‘nün nüfusu 2,5 milyonun üzerinde. Şehir Hazar Denizi kıyısında, Abşeron Yarımadası’nın güney ucunda yer alıyor. Bakü (Baku, Bakı) üç bölgeye ayrılabilir; tarihi yerlerin olduğu eski kent yani İçeri Şehir (İçəri Şəhər), Sovyetler döneminde inşa edilen kısım ve modern Bakü.


BAKÜ GEZİLECEK YERLER 


1.İçeri Şehir: Sovyet, İslam ve Avrupa mimari tarzlarının kombinlenmesiyle oluşturulmuş yapılar; kent dokusunun önemli parçalarını oluşturmaktadır. 12. yüzyılda kenti savunmak amacıyla inşa edilen duvarların büyük bir bölümüyle çevrili İçeri Şehir; Bakü’nün en tarihi merkezlerindendir. Hazar Denizi boyunca uzanan şehrin bu duvarlı bölümü, farklı çağlara ait ellinin üzerinde tarihi mimariyi bünyesinde barındırması açısından da oldukça önemlidir. UNESCO tarafından belirlenen Dünya Mirasları arasına girdi. 

3. Kız Kulesi: Bakü için Kız Kulesi eşsiz ve Doğuda benzeri olmayan bir sanat yapısı olup deniz kıyısında yükselmektedir. Bir zamanlar Hazar denizi dalgaları kulenin eteklerine kadar ulaşmaktaydı. Kız kulesi ХII. Yüzyılda mimar Masud ibn Davut tarafından inşa edilmiştir. Kule, Rüzgarlar Şehri üzerinde 27 metre yükselmektedir.


Şirvanşahlar Sarayı, bakü
Şirvanşahlar Sarayı, Bakü
4. Bakı Bulvarı: Bakü bulvarının tarihi 1909 yılında Bakü Şehir Dumasında çıkarılan kararla başlar. Bulvar düşüncesi Dumanın mühendisi Mehmet Hasan Hacınski’ye aitti. İki yıl boyunca buraya dışarıdan verimli toprak, Azerbaycan’ın ayrı ayrı bölgelerinden, hatta Avrupa’dan çeşitli ender bitki örnekleri getirilmiştir. 1950-60’lı yıllarda bulvarda “Mirvari”, “Bahar” kafeleri, Samed Vurgun adına açıkhava sineması, “Venedik” küçük su kenti ve çok sayıda farklı dinlenme alanları yapılmıştır. Milli Park alanının büyüklüğüne göre Paris'te Sena Irmağı kıyısındaki parktan sonra Avrupa'da ikinci sıradadır.


Alev Kuleleri bakü2. Şirvanşahlar Sarayı :15. yüzyılda Şirvanşahlar hanedanının şahı İbrahim Halilullah'ın döneminde yapılmış saraydır. Bakü şehrinde şehrin İçeri Şeher olarak adlandırılan surlar ardındaki eski şehir bölümünde bulunmaktadır. Şirvanşahlar Sarayı, yakın doğunun en görkemli mimarli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

5. Alev Kuleleri ( Flame Towers):  Alev Kuleleri ,başkent Bakü’de bulunan 190 m yüksekliğinde 3 binadan oluşan yapıdır. 2013 yılında MIPIM tarafından "En iyi Otel ve Turizm kompleksi" ödülünü almıştır. Bunun dışında güzel manzara için binanın dış kaplaması tamamiyle LED ekranlarla örtülmüştür.
bakü ateşgah6.Ateşgah: Bakü yakınlarındaki en ilginç ve özgün tarihi mimari yapılarından biri de ateşperest hindlilerin “Ateşkah” denen eski tapınağıdır. O, denizden biraz ileride, Abşeron yarımadasındaki Surahanı köyünün güneydoğusunda bulunuyor. Hücreler ve mabed XVII.-XIX. yüzyıllar boyunca çeşitli dönemlerde inşa edilmiştir. Hücreler XVIII. yüzyılın sonlarında çevrelenmiştir. “Ateşkah” Bakü’de yaşayan ve üyelerinin çoğunluğu Kuzey Hindistan’dan çıkmış sikhler kastasına mensup olan Hint topluluğu tarafından inşa edilmiştir. Kervansarayı anımsatan ve kapalı beş köşe biçiminde olan yapının tamamı bir zamanlar ziyaretçilere hizmet için kullanılan 24 hücreden ve bir odadan ibaretti. Tapınak günümüze kadar inşa edildiği biçimde kalmıştır.
Şehitler Hıyabanı (Şehitlik), bakü7. Şehitler Hıyabanı (Şehitlik): 1918 senesinde Bakü uğruna savaşlarda şehit düşmüş Azerbaycanlı ve Türk askerlerinin gömüldükleri yerdir. Bakü’nün Sebail İlçesinde yerleşmektedir. Sovyet döneminde 1924-1990 yıllarında mezarlık lağvedilmiş ve yerinde Dağüstü Park (eğlence merkezi) yapılmıştır. 1990 yılında Sovyet-Rus askeri birliklerinin Bakü’de sivil ahaliye karşı yapmış oldukları toplu 20 Ocak katliamından sonra arazi yeniden Şehitler Hıyabanı adlanmaya başlamış ve Ocak katliamı şehitleri de oraya gömülmüşler. Hıyabanda 20 Ocak katliamının şehitlerinden başka, Karabağ savaşı şehitlerinin bir kısmı da defnedilmiştir. Şehitler Hıyabanı yurtdışından ülkemize gelen resmi heyetlerin protokol ziyaret yerlerinden biridir.


AZER AZİZOV

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×