GÜNCEL YAZI
recent

GEREDE BOLU GEZİLECEK YERLER

Gerede'nin önemli geçim kaynaklarından birisi dericilik. İlçede iç ve dış piyasaya deri ürünleri üreten birçok tabakhane ve kemer imalathanesi bulunuyor. Son yıllarda kemercilik de Gerede'de önemli bir geçim kaynağı haline gelmiş.
Esentepe'den Gerede Manzarası

Ankara'dan E-5 kara yolundan Gerede'ye doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık 120 km yolu ağır ağır 2 saatte kat ediyoruz. Gerede- Bolu arası yaklaşık 60 km , Gerede- Karabük Arası 90 km , Gerede Zonguldak arası 140 km'ymiş. Vaktiniz varsa birbirine bu kadar yakın diğer il ve ilçeleri de görmenizi tavsiye ederim.


Yüksek dağların ve yeşil ağaçların ilçesine kurulu küçük ama şirin bir ilçe Gerede. İlçede akla gelen ilk geçim kaynağı dericilikmiş. Gerede, uluslararası kayak koşu, bisiklet ve kros yarışmaları için çok uygun orman içi spor alanlarına sahip olduğu için çeşitli branşlardan sporcular kamp yapmak için burayı tercih ediyormuş.


Gerede Cumhuriyet Meydanı Çarşı
GEREDE'NİN TARİHİ 
Gerede'nin antik zamanlara kadar giden bir geçmişi olduğu araştırmacılar tarafından tespit edilmiş.
Gerede, antik çağlara uzanan oldukça eski bir geçmişe sahiptir. İlçe, antik Bitinya (Bithynia) ile Paflagonya (Pahplagonia) bölgeleri arasında bir sınır kentidir. Bölgede, Selçuklu ve Osmanlı hakimiyetlerinden önce sırasıyla Paflagon MÖ 300, Bitinya MÖ 260-228, Pontus MÖ 89, Roma MÖ 70-71 ve Roma’nın M.S. 395’de ikiye ayrılmasıyla da Doğu Roma, yani Bizans hakimiyetleri görülmüştür.
Kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte, Bitinyalılar tarafından diğer kentlerle aynı zamanda kolonize edilmiş eski bir Paflagonya kasabası olduğu anlaşılan Gerede’nin MÖ 3. yüzyıla kadar uzanan çok eski bir tarihe sahip olduğu düşünülmektedir. Gerede ilçesinin ismi de bu antik dönemlerden kalmadır. Bölgenin ilk ismi Paflagonyalılara ait eski bir yerleşim alanı olan Cressa’dır. Bitinyalılar tarafından işgal edilip bölgenin bir Bitinya kolonisi haline gelmesinden sonra ismi Kratia olmuştur. Kratia ismi zamanla -özellikle bölgenin Müslüman Türkler tarafından kontrol edilmesiyle kuvvetle muhtemel söylenişi daha kolay olduğu için- Gerede’ye dönüşmüş olmalıdır."
(Kaynak: Halil Aydınalp, Din Kurumu Üzerine Sosyolojik Bir Araştırma: Gerede'de Dini Hayat, Gerede Belediyesi Yayınları, s.25)

Gerede'de Kültür ve Turizm
Gerede'de tarihi ve turistik mekanları yeterince mevcut. Asar Kalesi, Keçi Kalesi kalıntıları, Kiliseli Han diye bilinen tarihi Tüccar Hanı,Yukarı Tekke Camii, Aşağı Tekke Camii ve Türbesi, Yıldırım Beyazıt Camii, Hacı Emin Efendi Camii, Esentepe'deki Ramazan Dede Türbesi gezilip görülebilecek yerlerden bazıları.
Gerede ilçesini kuş bakışı seyretmek isterseniz ilçenin kuzeyinde ki Esentepe'ye çıkmanızı tavsiye ederim. Esentepe'de yeşilin ve doğanın içerisinde unutulmaz bir piknikte yapabilirsiniz. Piknik yapacak vaktiniz yoksa tesis içerisinde ki restoranları değerlendirebilirsiniz. Her yıl Temmuz ayı içinde bu alanda geleneksel "Esentepe Yağlı Güreşleri" yapılıyormuş. Vaktiniz varsa turizme çok uygun olan Gerede yaylalarını ve Arkut dağı kayak tesisini de görmelisiniz.

Dericiliğin Merkezi Gerede
Gerede'nin önemli geçim kaynaklarından birisi dericilik. İlçede iç ve dış piyasaya deri ürünleri üreten birçok tabakhanesi ve kemer imalathanesi bulunuyor. Son yıllarda kemercilik de Gerede'de önemli bir geçim kaynağı haline gelmiş.

Samimi, Güler yüzlü ve Alçak gönüllü Başkan Mustafa ALLAR

Esentepe'de manzara ve doğa fotoğrafları çekiminin ardından ilçe merkezine gidiyoruz. Gerede Belediyesi'nin hemen yanında tarihi belediye hamamıyla karşılaşıyoruz. Hamamın ilerisinde güzel bir saat kulesi yapılmış. Saat kulesinden yeni belediye binasına doğru yürürken Gerede Belediye Başkanı Sayın Mustafa ALLAR ile karşılaşıyoruz.


Bizleri güler yüzlü ve alçak gönüllü bir şekilde ilçenin çay bahçesinde çay içmeye davet ediyor. Başkanlıktaki ilk dönemi olduğunu ve ilçe ile ilgili planlarından bahsediyor. Nevşehir'den geldiğimizi söylediğimde Nevşehirlilere selamlarını iletmemizi istiyor.

"Gerede Temettuat Defterleri" 

Sohbetimize Ramazan Kaşmer Hoca'da katılıyor, kendisiyle tanışıyoruz. Kaşmer'in "Gerede Temettuat Defterleri" isimli tarihi araştırma kitabının ikinci baskısının yapılacağını öğreniyoruz. Eserde ilçe ile ilgili yüzlerce yıl öncesine ait tarihi bilimsel kaynaklar derlenmiş, çok güzel bir eser ortaya çıkmış, Kaşmer hocayı ve Belediyeyi böyle güzel bir eseri topluma kazandırdıkları için tebrik ediyorum.
Tarihi Kiliseli Tüccar Hanı
Yeni Belediye binası yolunun sağ tarafında Kitirler mahallesinde bulunan Kiliseli Tüccar Hanı Bizanslılardan kalma tarihi bir han. Tarihi han, 2 katlı ve bazı bölümleri ahşap. Restore edilmediği için bazı kısımlar yıkılma tehlikesi geçirecek gibi duruyor ve insana güven vermiyor. 1800 yılında yapılmış hanın güneyinde oldukça büyük bir kapıdan giriliyor,

Hanın ortasında üstü açık, büyükçe bir avluya masalar konulmuş ve bir kahvehane gibi işletiliyor. Binanın alt katında: hayvan barınağı ve dinlenme odaları, iki ahşap merdivenlerle çıkılan üst katında, konaklama odaları varmış. Eskiden köylerden ilçeye gelenler kalacak yeri olmadığı için burada konaklarmış..

Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan bu handa bir odanın pencerelerden birinin kilit taşında bulunan haç buranın bir zamanlar, kilise olarak kullanıldığı fikrini oluşturmuş ve hanın ismindeki kilise ibaresi de buradan gelmiş. Hanın restore edilip biran önce turizme kazandırılması gerektiğini düşünüyorum.

Gerede gezimizi burada sonlandırırken yörenin kendine özgü samimi şivesi, alışkın olmadığımız çok küçük bardaklarda gelen çayları ve yer sofrasında yemeklerin ayrı ayrı tabaklarda değilde tüm misafirlere tek tabakta servis edilmesi hafızamda yer ediyor. Bu güzel hatıralarla ilçeden ayrılıyor, Çamlıdere'ye doğru hareket ediyoruz...

Gerede Butik Otel
Gerede Butik Otel
gerede esentepe
Gerede Esentepe Ormanlıkları
Gerede Hacı Emin Efendi Camii
Gerede Hacı Emin Efendi Camii

Gerede Belediye Hamamı
Gerede Belediye Hamamı
Gerede Kiliseli Tüccar Hanı
Gerede Tarihi Kiliseli Tüccar Hanı
Gerede Kiliseli Tüccar Hanı
Gerede Kiliseli Tüccar Hanı
Gerede Kiliseli Tüccar Hanı
Gerede Kiliseli Tüccar Hanı
Gerede Ramazan Dede Hazretleri
Gerede Ramazan Dede Hazretleri Kabri
Gerede Ramazan Dede Hazretleri
Gerede Ramazan Dede Hazretleri Camii, Esentepe
Gerede Saat Kulesi
Gerede Saat Kulesi
Gerede Belediye Binası
Gerede Belediye Binası
gerede foto
gerede otel
Gerede Esentepe'de bir otel

1 yorum:

  1. Kileseli tüccar hanı şimdi restore ediliyor. Geredemizi bu kadar güzel anlattığınız içinde ayrıyetten teşekkürler.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×