GÜNCEL YAZI
recent

KAPADOKYA'DAN SÜRGÜN EDİLEN 40 ASKER

Kapadokya'da, Roma İmparatoru Dokios'un uyguladığı baskılar nedeniyle göçe zorlanan kırk hristiyan asker, Sivas'ın soğuğunda bir buz göletinin içine atılırlar... 
 Kırklar Kilisesi (Mor Behnam) mardin
 Kırklar Kilisesi (Mor Behnam) Mardin
Gezidokya Gezgini İsrafil BARAN'ın Mardin gezisi sırasında karşılaştığı Kırklar Kilisesi (Mor Behnam) 'ın hikayesini sizlerle paylaşıyoruz. 


 Kırklar Kilisesi (Mor Behnam) mardinKırklar Kilisesi (Mor Behnam) 569 yılında Süryaniler tarafından Mor Behnam ve kızkardeşi Saro adına inşa edilmiş. On ikinci yüzyılda Mardin'deki asıl Kırklar Kilisesi Cami'ye(Şehidiye Camii) dönüştürülünce Mor Behnam Kilisesi Kırklar Kilisesi olarak isim değişikliğine uğramış ve halen bu isimle anılmaya başlanmış. Kilise’de üç giriş kapılı ince taş işçiliği ile işlenmiş mihrapları, dörtyüz yıllık ahşap mihrap kapıları, 1500 yıllık kök boya ile baskı perdeleri, geniş avlusu içinde çan kulesi evi ve adeta dantel gibi işlenmiş taş oymacılığı örneklerinin yer aldığı divan bulunuyor. 1170 yılında kırk şehitlere ait kemikler bu kiliseye getirilmiş. 

ROMA İMPARATORUNA İSYAN EDEN KAPADOKYALI ASKERLER

Üçüncü yüzyılda Roma İmparatoru Dokios tarafından Hıristiyanlara büyük baskı uygulanıyordu. Kapadokya'da Hıristiyanlığı benimsemiş Yunan kökenli kırk asker İmparatora baskılar yüzünden isyan edince tutuklanırlar ve Sivas'a sürgün edilirler. Sivas'ın soğuğunda bir buz göletinin içine atılırlar. Gece yarısında gölün üzerinde parlak bir ışık belirir ve kırk asker birer taçla ödüllendirilirler. Sabaha karşı donarak yaşamlarını yitiren bu askerler Hıristiyanlık dünyasında evrensel olarak şehit kabul edilirler. 

Kırk asker adına değişik yerlerde kiliseler ve manastırlar inşa edilmeye başlanır. Mardin'de ki kırklar Kilisesi'de bunlardan birisi. Kırklar Kilisesi aynı zamanda Mardin'de hem ziyarete hem ibadete açık olan birkaç kiliseden birisi. Mardin Müzesi gezimizde Kapadokya'yı bizlere hatırlatan bu hikayeyi sizlerle paylaşmak istedik. Sizlerde bu sayfayı paylaşarak daha fazla kişinin bunu öğrenmesini sağlayabilirsiniz.
Kırklar Kilisesi Mor Behnam
Kırklar Kilisesi (Mor Behnam) Mardin


Kırklar Kilisesi (Mor Behnam)
 Kırklar Kilisesi (Mor Behnam)

 Kırklar Kilisesi (Mor Behnam) mardin
Mardin Kırklar Kilisesi (Mor Behnam)

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×