GÜNCEL YAZI
recent

PUNO, PERU GEZİLECEK YERLER

Peru, Puno yolcuğu sırasında da oksijen azlığı nedeniyle oldukça zorlanacaksınız. Zaman zaman oksijen tüpünden destek almak zorunda kalabilirsiniz. Gezidokya Gezgini Malik Yavaş bizlere bu yazısında zorlu yollardan geçerek vardığı Puno'yu anlatıyor.
Peru Puno otel

Cusco'dan, Puno'ya otobüsle yolculuk yaptık. 385 km. olan bu yolda yine İnka'lar döneminden kalan harabeleri gördük. Bu yolculuk sırasında da oksijen azlığı nedeniyle oldukça zorlandık. Zaman zaman otobüsteki oksijen tüpünden destek almak zorunda kaldık.


Cusco Puno 385 km
Cusco'dan, Puno'ya otobüsle 385 km'lik bir yolculuk yaptık.
Bu yerleşimlerde hatıra eşyası satan yerliler çok sempatiktiler. Fotoğraf çekilirken keyifle poz veriyorlardı. En önemlisi bir şey satmak için yapışmıyorlar, sakince satmak istediklerini gösteriyorlardı.


Puno hatıra eşya
Puno'da hatıra eşyası satan yerliler çok sempatiktikler.
Resimde görüleceği gibi biz turistler kısa kollu giysiler içerisindeyken, yerliler üst üste kalın giysiler giyiyorlardı. Güneş ve sıcaktan işte böyle üst üste giyinerek korunuyorlar.


peru puno yerli kıyafet
Puno'da yerliler üst üste kalın giysiler giyiyorlardı. Güneş ve sıcaktan işte böyle üst üste giyinerek korunuyorlar.
Bu arada dokuma tezgahında paşmina ören kadın sakin sakin işine devam ediyordu. Ben de onu ilgiyle izledim, beni de bir erkek yerli ilgi ile izledi.))


peru puno peşmina
Puno'da dokuma tezgahında paşmina ören kadın.

Yolda yine İnka Harabeleri gördük, bunlar daha önce  gördüklerimize göre daha bakımlıydılar.


inka harabeleri, peru puno
İnka Harabeleri, Peru, Puno
Yolda ilerlerken aynı zamanda yükseklik de sürekli artıyordu. Dolayısıyla nefes almakta oldukça zorlanıyorduk. Yandaki tabelada da görüleceği gibi 4335 m. yükseğe kadar çıktık. Arada otobüste bulunan oksijen tüpüyle takviye yapmaya devam ettik.


Peru Puno 4335 m yükseklik
Peru Puno'da  4335 m. yükseğe kadar çıktık.
Yol üzerinde yine hediyelik eşya satan satıcılar bulunuyordu. Bunlar genellikle Lama ve Alpaka derilerinden imal edilmiş eşyalardı. Alpaka deriler ve tüyler oldukça yumuşak.

Peru Puno Lama ve Alpaka
Peru Puno'da hediyelik eşyalar genellikle Lama ve Alpakadan imal edilmiş.
Puno'daki otelimize vardığımızda ciddi olarak yorulmuştuk. Orada da oksijen takviyesine devam ettik. Tabii ki tansiyonumuz da yükselmeye başladı. Benim gibi yaşamı deniz seviyesinde geçmiş birisi için o yükseklikler ciddi bir risk içeriyor.


Peru Puno otel

Aslında Puno özel bir yerleşim değil ama Bolivya'ya geçmek için bu yoldan gelinmesi gerekiyor. Tabii ki özellikle Titicaca Gölü bu şehir ile Bolivya arasında. Daha sonraki yazımızda bu gölden bahsedeceğim.

DİKKAT;

1- Bu güzergah kalp, tansiyon gibi şikayetleri olanlar için uygun bir güzergah değil. Daha sonraki yazılarımızda Bolivya, La Paz'dan söz edeceğiz. Hele orasını bu sıkıntıları olanlara kesinlikte tavsiye etmiyorum.

BOLİVYA - TİTİCACA GÖLÜ seyahat yazımı okumak için tıklayınız..

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×