GÜNCEL YAZI
recent

ARJANTİN BUENOS AİRES GEZİLECEK YERLER

Anlamı "Güzel Havalar" olmasına rağmen Buenos Aires'te nemli va yağışlı bir havayla karşılaşabilirsiniz. Gezidokya Gezgini Malik Yavaş bizleri bu yazısında Güney Amerika'nın ikinci büyük şehri, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'e götürüyor.
Buenos Aires, arjantin
Buenos Aires, Arjantin
Santiago'dan sonra sıradaki etabımız Buenos Aires oldu. Kentin çoğunluğunu İspanyol'lar ve İtalyan'lar oluşturmakla birlikte, birçok farklı ülkeden gelen insanlar bir arada yaşıyorlar. Kent Atlantik Okyanusu kıyısında ve iki nehir ağzının oluşturduğu bir yerde kurulmuş. Koloni döneminden kalan eski binaların yanında da modern binaları da görmek mümkün. Tabi birçok ülkede olduğu gibi eski binaların mimarileri bir harika. Bunları gördükçe, mimari yıllar geçtikçe acaba geriliyor mu diye düşünürüm hep.


Buenos Aires, Arjantin
Buenos Aires, Arjantin
Arjantin denilince akla hemen gelenlerden biri elbette Evita (Küçük Eva) Isabel Peron. Evita, kocası Juan Domingo Peron'un diktatörlüğü döneminde aktif siyasette yer almamasına karşın, hep halkla iç içe olmuş, işçi sendikalarının örgütlenmesi, kadınlara oy hakkı, fakirlere yiyecek, para ve ilaç yardımında bulunmuştu. Bu nedenle halkın sevgilisi olmuştu ve bunu Buenos Aires'te hissetmek hala mümkün. Yıllar sonra hayatını anlatan Evita Müzikali ve onun için yazılıp bestelenmiş ünlü " Don't cry for me Argentina " şarkısını da hemen hemen duymayanımız yok gibidir.
Başkanlık Sarayı, Buenos Aires, Arjantin
Evita resimdeki başkanlık sarayı Casa Rosada'nın balkonundan halka ateşli konuşmalar yapmış o dönemde.

Buenos Aires, Arjantin

1976 yılındaki darbeden sonra on binlerce insan ortadan kaybolmuş. Darbeden sonra ortadan kaybolanların anneleri, Plazo de Mayo meydanındaki başkanlık sarayı Casa Rosada önünde toplanıp protestolarını sürdürmüşler. Bu nedenle meydanda yerler annelerin anısına başörtüleri resmedilmiş.


Buenos Aires, Arjantin

Meydanın bir bölümünde ise cuntayı protestoda kullanılan afiş ve pankartlar hala anı olarak sergileniyor. Hala bir protesto yapılacağı zaman bu meydan kullanılıyormuş O nedenle meydanın bir tarafında, bizdeki Taksim meydanında olduğu gibi, panzerler ve polis güçleri hazır vaziyette bekliyorlardı.

Buenos Aires,Güzel Havalar
Buenos Aires'in anlamı "Güzel Havalar " olmasına karşın nemli va yağışlı bir havayla karşılaştık
Buenos Aires'in anlamı "Güzel Havalar " olmasına karşın nemli va yağışlı bir havayla karşılaştık. Aniden bastıran sağnak yağış nedeniyle kaçacak yer aradık. Bir günde 3 kez üzerimizdekileri değiştirmek için otele dönmek zorunda kaldık.

Obelisk'i (dikilitaş), Buenos Aires, Arjantin
Buenos Aires'in simgelerinden birisi de Obelisk'i (dikilitaş). Kentin en büyük bulvar üzerinde bulunuyor.
Buenos Aires, Arjantin
Buenos Aires, Arjantin
Koloni döneminden kalma binalar özenle korunmuş. İşte onlardan bazı görüntüler.
Buenos Aires, Arjantin
Buenos Aires, Arjantin

Buenos Aires, Arjantin
Buenos Aires, Arjantin


Buenos Aires, Arjantin
Buenos Aires, Arjantin
Buenos Aires'in bir de modern yüzü var. Koloni döneminden kalma binaların yanı sıra, Modern mimarinin örneklerini de görebiliyorsunuz burada.
Che Guevara, Buenos Aires, Arjantin
Arjantin denilince elbette aklımız yine gençlerin idolü Che Guevara geliyor. Bildiğiniz gibi Che Arjantin'li olmasına karşın Bolivya'da sosyalist devrim yapmak için yola çıkmış fakat hükümet güçlerince bir köyde kıstırılarak katledilmişti. La Boca'da Arjantin'in ünlü simaları duvarlara resmedilmiş.
arjantin hediyelik
Hediyelik eşya dükkanı, Buenos Aires, Arjantin
Hediyelik eşya satan dükkanlarda Hem Che, hem de Arjantin'in ünlüleri ile ilgili çeşitli hediyelik eşyalar bulmak ve onların heykelleri ile de resim çektirmek mümkün.

La Boca, Buenos Aires, Arjantin
La Boca aynı rengarenk evleri ile de ünlü. Sokakta yürürken tam bir renk cümbüşü hakim ve insanın içini ferahlatıyor bu görüntüler.
Boca Juniors stadyum
Boca Juniors stadyumu
Futbol, Güney Amerika'nın en ilgi çeken sporu, Arjantin de futboluyla anılan bir ülke. Maradona, Messi gibi futbol dünyasındaki yıldızlar bu ülkeden çıkmış. Gezimizde renkli binaları ve dünyaca ünlü takımın stadının da bulunduğu La Boca semtine de gittik. Burada Boca Juniors stadyumunu ve müzesini gezdik.
Boca Juniors müzesi
Boca Juniors müzesiKentin koloni döneminde kullanılan liman depo ve antrepoları şimdi turizme hizmet eder hale getirilmiş. Burada bulunan restoranlarında dünyaca ünlü Arjantin bifteğinin tadına, nefis şarapları eşliğinde, bakma fırsatı bulabiliyorsunuz. Biz de bulunduğumuz süre içerisinde bunu değerlendirdik. Dayımın içtiği gazlı su yanlış anlaşılmasın...)))Kenti gezerken rehberimiz çiçek açmış ağaçları göstererek "Bu çiçekler daha sonra pamuklaşıyor ve tekstilde kullanılıyor" dedi . İlk defa böyle bir şey duydum ağaçtan pamuk elde edildiğini ve çok ilginç geldi bana. İşte o ağaçlar.

Evita Park,Buenos Aires, Arjantin
Evita Park,Buenos Aires, Arjantin

Evita adına büyük bir park ta var Buenos Aires'te. İçinde onun bir heykeli bulunuyor. Bunu görebilmek için bir hayli yol yürümek zorunda da kaldık.
Tango, Arjantin
Tango, Arjantin


Tango, Arjantin
Tango, Arjantin


Vee Tango. Tabii ki Arjantin'e gelip te tango izlememek olur mu? Aşkın ve Tutkunun Dansı, böyle adlandırılıyor tango. Son gecemizi de bir salonda bu gösteriyi izlemeye ayırdık. Onlar dans ederken biz de harika Arjantin şaraplarını yudumladık.

DİKKAT;
1 - Buenos Aires'te her keseye uygun fiyatta yiyecekler bulmak mümkün, iyi bir yerde yemek yemek bile pahalı değil.

2 - Arjantin de Türklere vize uygulamıyor.

3 - Burada da kapkaççılara dikkat etmek gerekiyor.

Şimdi yolumuz Arjantin'in ünlü şelaleleri İGUAZU....

ARJANTİN - İGAUZU ŞELALELERİ seyahat yazımı okumak için tıklayınız....
ŞUBAT 2014

İYİ SEYAHATLER

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×