GÜNCEL YAZI
recent

IGUAZU ŞELALELERİ ARJANTİN GEZİSİ

Yerli Guarani dilinde "Büyük su" anlamına gelen Iguazu, irili ufaklı 275 şelaleden oluşuyor. Gezidokya Gezgini Malik Yavaş, bizleri bu yazısından Arjantin, Brezilya ve Uruguay sınırlarını birleştiren, Amazon Nehri'nden sonra Güney Amerika'nın ikinci büyük nehri olan Rio Parana üzerindeki Iguazu Şelalelerine götürüyor.
PUERTO IGUAZU, Arjantin
PUERTO IGUAZU, Arjantin
Güney Amerika seyahatimizin bu etabı, Arjantin, Brezilya ve Uruguay sınırlarının kesiştiği noktadaki, dünyanın en büyük şelalelerinden biri olan, Arjantin dili İspanyolca'da IGUAZU, Brezilya dili Portekizce'de IGUAÇU şelaleleri idi. Bu şelaleler Unesco tarafından dünyanın kültür mirasları geçici listesinde yer alıyor.


Puerto Iguazu Havalimanı, Arjantin
Puerto Iguazu Havalimanı, Arjantin

Buenos Aires'ten yaklaşık 2 saatlik bir uçuşla şelalelerin Arjantin tarafındaki, Puerto Iguazu hava limanına indik. Puerto Igauzu küçük bir yerleşim ve havalimanı da buna uygun bir görüntüde, küçük ve ahşaptan yapılmış bir terminali olan, sevimli bir havalimanı.
Parana nehri,arjantin
Parana nehri, Güney Amerika'nın Amazon'dan sonraki ikinci büyük nehri
Şelalelerin üzerinde bulunduğu Parana nehri, Güney Amerika'nın Amazon'dan sonraki ikinci büyük nehri. Uçaktan o bölgeye yaklaştığımızda çok büyük balta girmemiş ormanların harika görüntüsünü havadan izleme olanağı da bulduk.
Arjantin ormanları
Arjantin ormanları


Arjantin sürüngen
Arjantin ormanları, sürüngen 


Bu ormanlarda binlerce çeşit bitki ve ağaç var. Bu bitkilerden bazı ilaçlar elde ediliyor. Bu ilaçlar özellikle Uruguay'da özel pazarlara satılıyor. Çok yararlı ilaçlar olduğu söyleniyor.

Bu vahşi balta girmemiş ormanlarda binlerce çeşit kuş, sürüngen, kelebek ve birçok hayvan da yaşamını sürdürüyor. Aynı şekilde nehirde de balıkları, kaplumbağaları da söylemek mümkün. Gezimiz sırasında bunların bir kısmını yakından görme şansımız oldu.

Bu bölge hem Arjantin hem de Brezilya'nın milli parkları ve hem parklara giriş, hem de park içindeki tren ulaşımı da ücrete tabii. Ama kendinize güveniyorsanız,yürüyerek de ulaşılabilirsiniz. Mesafeler oldukça uzak, yollar eğimli, hava oldukça sıcak ve nem oranı da yüksek. Biz tur ile gittiğimiz için her şey planlıydı ve bize sadece rehbere tabii olmak kalmıştı. Bu milli parkların iki tarafındaki girişlerinde de bölgenin haritaları var ve burada, şelalelere ulaşım yolları, tren güzergahı, kafeler ve ihtiyaç yerleri gösterilmiş. Ayrıca broşür olarak ta temin edebiliyorsunuz bunu.Parkın Puerto Iguazu tarafından giriş yaptık. Mini bir trenle yaklaşık 3,5 km. yol aldıktan sonra yürüyerek şelalelere doğru yol aldık.Nehir üzerindeki köprülerde ilerlerken karşıdan gelenler sırılsıklamdı. Şelalelere vardığımızda bu gerçekten görülesi harika bir manzaraydı. Hani derler ya anlatılmaz sadece yaşanır böylesine bir durum.O koskoca nehirdeki büyük miktardaki sularının yukarıdan aşağıya doğru düşüşü ne müthiş bir manzara. Hem de neredeyse elinizi uzatsanız değebileceğiniz gibi bir mesafede. Bir de bu düşüş sırasında havaya karışan damlacıkların yarattığı ortamda kalmak. Sırılsıklam oluyorsunuz ama yaşadığınız heyecana gerçekten değer bir durum.

İguaza Şelaleleri, Arjantin
İguaza Şelaleleri, Arjantin

Bu bölgeye gittiğinizde mutlaka yanınızda yedek kıyafetler bulundurun. Yağmurluk bir ölçüde korunmanınızı sağlayacaktır. Yerel halkın birçoğu buraya mayolarıyla geliyorlar, bu da bir seçenek. Hatta botlarla şelalelerin dibine kadar gitmek istiyorsanız mutlaka yedek iç çamaşırı bile bulundurmalısınız.
İguaza Şelaleleri, Arjantin
İguaza Şelaleleri, Arjantin

Oradan ayrılıp diğer şelaleleri görmek için yolumuza devam ediyoruz. Onlara çok fazla yaklaşamamakla birlikte, uzaktan da olsa o müthiş görüntüleri keyifle izliyor ve fotoğraflıyoruz.

İguaza Şelaleleri, Arjantin
İguaza Şelaleleri, Arjantin

Nehir üzerinde şelalelere yaklaşmak isteyenler için de botlar var, bazı insanlar bu botlarla şelalelerin döküldüğü noktalara iyice yaklaşıyorlar. Yaşanan heyecanı ve adrenali siz düşünün.

İguaza Şelaleleri, Arjantin

Milli parkta yürürken değişik hayvan türleriyle karşılaşmanız mümkün. Bunlar da sanki evcil hayvanlarmış gibi insanlara alışkın görünüyorlar, insanlardan ürküp kaçmıyorlar. Bu hayvanlara yiyecek vermek de yasak. Ama Rakun'lar insanların çok yakınına kadar gelip elinizdeki yiyecekleri bile kapabiliyorlar. Bazen de saldırgan olup insanlara zarar da verebiliyorlar, bunu da ikaz yazılarında görebiliyorsunuz. Milli parktaki çöpler hızla temizleniyor görevlilerce, yoksa hayvanlar bunları yiyor ve bazı hastalıklara yol açıyor bu durum. Ekolojik durumun korunması konusunda burada çok hassasiyet var.

Rakunlar, Arjantin
Milli parktaki Rakunlar, Arjantin


İguaza Şelaleleri, Arjantin
İguaza Şelaleleri, Arjantin

İguaza Şelaleleri, Arjantin
İguaza Şelaleleri, Arjantin

Yarın yolumuz şelalelerin Brezilya tarafındaki IGUAÇU'ya


BREZİLYA - İGAUÇU ŞELALELERİ seyahat yazımı okumak için tıklayınız..

İYİ SEYAHATLER.


ŞUBAT - 2014

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×