GÜNCEL YAZI
recent

DÜNYANIN İLK YERALTI SERAMİK MÜZESİ

Güray Müze, Hititlerden beri sürmekte olan çömlekçilik geleneğine ev sahipliği yapan aynı zamanda ülkemizin en büyük kültür, tarih ve doğal miraslarını barındıran Kapadokya Bölgesi’nde yer alıyor.
kapadokya yeraltı seramik müzesi
Dünyanın İlk ve Tek Yeraltı Seramik Müzesi, Güray Müze Girişi
Binlerce yıldır bölgede biriken tarih ve Avanos’ta babadan oğula geçen bu geleneksel el sanatı ilçenin genel görüntüsüne damga vurmaktadır. Ancak dünyanın birçok yerinden gelen ziyaretçi tarafından bu geleneksel el sanatının tarihi süreçteki gelişimini sergileyecek bir müzenin eksikliği vurgulanmaktaydı.Sosyal ve kültürel sorumluluk olarak, bu eksikliğin tamamlanması ve gelecek nesillere güzel bir hediye bırakılması amacıyla bir müzenin kurulmasına karar verilmiştir. Bu doğrultuda, koleksiyonumuzda bulunan mevcut eserlere, dünyaca ünlü Türk seramik sanatçılarının modern ve geleneksel tarzdaki eserleri de ilave edilerek, seramik sanatının tarihi süreçteki gelişimini tanıtma imkânı doğmuştur.Bu amaçlar doğrultusunda Güray Müze, Avanos ilçesi sınırları içinde çağdaş müzecilik anlayışı ile kurulmuştur.Teşhir salonları, sosyal etkinlik alanları ve diğer hizmet birimlerinin bulunduğu yapı kayalara oyularak, yerin 20 m altında 1600 m2 lik bir alana inşa edilmiştir. Mimari yapısı ve konseptimüzeye dünyanın ilk ve tek yer altı seramik müzesi olma özelliğini kazandırmıştır.

Gerek pişmiş toprak seramik eserleri gerekse de küçük buluntuları ile zengin bir koleksiyona sahip olan müze; üç bölümden oluşmaktadır.

yeraltı seramik müzesi, kapadokya
Antik Eserler Salonu, Güray Müze
Birinci bölüm, Antik Eserler Salonudur. Kronolojik bir sergilenmenin yapıldığı bu salonda, Geç Kalkolitik Dönem, Tunç ve Demir Çağları ile Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait seramik ve çömlek eserler sergilenmektedir. Bilimsel araştırmalar ışığında oluşturulan bu sergi, Anadolu’da Antik Çağ’dan günümüze seramiğin gelişim aşamaları ile ilgili bir kesit sunmaktadır. 

yeraltı seramik müzesi, kapadokya
Antik Eserler Salonu, Güray Müze
Ayrıca Anadolu’nun farklı coğrafi bölgelerine ait yerel seramikleri bünyesinde bulundurması ile de Anadolu’da seramiğin gelişimine toplu bir bakış açısı sağlamaktadır.

yeraltı seramik müzesi, kapadokya
Modern Eserler Salonu, Güray Müze
Müzenin, ikinci bölümü Modern Eserler Salonudur. Bu salonda; ülkemizde yetişmiş dünyaca ünlü çağdaş ve geleneksel seramik sanatçıları ile onlara ait eserler tanıtılmaktadır.

Müzenin üçüncü bölümü ise resim, heykel, seramik, fotoğraf gibi güzel sanatların her alanında, sanatçıların eserlerini tanıtabilecekleri bir sanat galerisidir. Bu bölüm; Sergi Salonu, Kütüphane, Kafeterya ve içinde şöminesi olan bir Fuayeden oluşmaktadır.

yeraltı seramik müzesi, kapadokya
Hitit Konseri, Güray Müze
Ulusal ve uluslararası birçok organizasyon ile sergi ve gösteriye ev sahipliği yapan müze, yıl boyunca açık olup, gündüz saatlerinde müze ziyaretçilerine hizmet vermekte, akşamları ise mistik ortamında, yemekli toplantı, seminer, sempozyum, kokteyl, dans, sema gösterisi ve konser gibi nezih organizasyonlar için özel salon olarak kullanılmaktadır.

yeraltı seramik müzesi, kapadokya
Kafeterya ve Sergi Salonu, Güray Müze
Müze, ayrıca Göreme Milli Parkı ve Kapadokya’nın UNESCO Dünya Mirası Listesine Kaydedilişinin 30. Yıl Kutlamalarına, Koreli ve Türk fotoğraf sanatçılarının fotoğraflarından oluşan Karma Fotoğraf Sergisine ve 32. Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu Kongresi tarafından düzenlenen 300’ü aşkın fotoğrafçının katıldığı Fotoğraf Olimpiyatları Kapsamında gerçekleştirilen SEMA gösterisine ev sahipliği yapmıştır.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×