GÜNCEL YAZI
recent

MEXİCO CİTY MEKSİKA GEZİLECEK YERLER

Azteklerden önceki dönemlere ait olan Meksika Teotihuacan piramitleri Mexico City'e yaklaşık 40 km mesafede bulunuyor. Burası Güneş Piramidi, Ay Piramidi, Ölüler Yolu ve Tüylü Yılan Tapınağı'ndan oluşuyor. 
Meksika Teotihuacan piramitleri
Meksika Teotihuacan piramitleri
Gezidokya Gezgini Malik Yavaş bizleri bu yazısında Meksika'nın 25 milyon nüfusa sahip renkli başkenti Mexico City'e götürüyor.Mexico City, Meksika
Mexico City, Meksika
New York'taki bir haftalık tatilimizin ardından, Mexico City'e, eşimle beraber New York üzerinden, hem kuzenimin Meksika'lı eşi ve çocuğunu ziyaret etmek hem de bu kenti yaşamak amacıyla geldik.
Mexico City, Meksika
Mexico City, Meksika
Mexico City oldukça kalabalık ve pis bir şehir ve binaların büyük çoğunluğunun gecekondulardan oluştuğunu düşünürseniz ve nüfusun 25 milyon üzerinde kentin ne kadar büyük bir alana yayıldığını tahmin edebilirsiniz. Şehrin merkezinde ise çok sayıda tarihi yapı, katedral görmek mümkün. Kentin bazı bölgeleri de oldukça modern. Adını Türk savaşçılarından aldığı söylenen Çapultepek modern bir bölge.

Mexico City, Meksika
Mexico City, Meksika
Mexico City, Meksika
Mexico City, Meksika

Mexico City, Meksika
Mexico City, Meksika

Koloniyal dönemden kalma binalar da oldukça gösterişli.

Ulusal Antropoloji Müzesi, Mexico City
Ulusal Antropoloji Müzesi, Mexico City

Mexico City'de, Meksika'nın tarihsel gelişimi anlatan Ulusal Antropoloji Müzesi var. Bu müze oldukça güzel bir şekilde hazırlanmış, Meksika uygarlığını anlatıyor. Önce Olmec'ler ,sonra Aztek'ler daha sonra da İnka'lar burada hüküm sürmüş bunları da görsel olarak sunmuşlar.

meksika şapkaları
Meksika şapkaları satan, satıcı kız çocuğu ve şapkamla ben.

Meksika'ya gidip te ünlü şapkasından almamazlık edilir mi? Pazarda ünlü Meksika şapkaları satan, satıcı kız çocuğu ve şapkamla ben.
meksika şapkaları
Mexico City tur otobüsüyle şehir turundaMexico City sokak satıcıları
meksika sihirbaz
Yerli sihirbaz tarafından üzerinizdeki kötü ruhlardan tütsülenerek temizlenmek istiyor

Resimdeki yerli sihirbaz tarafından üzerimdeki kötü ruhlardan tütsülenerek temizlenmek istemiştim. Ama aksine ben yabancı olduğum için, galiba Meksika'lıların kötü ruhlarını benim üzerime gönderdi ve güzel bir gezi yaşamadık.))

Mexico City, Meksika


PİRAMİTLER

Meksika Teotihuacan piramitleri; Bu piramitler Aztek'lerden önceki dönemlere ait olmasına karşın, tam olarak hangi döneme ait olduğu bilinmemektedir. Mexico City'e yaklaşık 40 km. mesafededir. Burası Güneş Piramidi, Ay Piramidi, Ölüler Yolu ve Tüylü Yılan Tapınağı'ndan oluşmakta.


Meksika Teotihuacan piramitleri
Meksika Teotihuacan piramitleri

Meksika Teotihuacan piramitleri
Meksika Teotihuacan piramitleri

Meksika Teotihuacan piramitleri
Meksika Teotihuacan piramitleri

Meksika Teotihuacan piramitleri
Meksika Teotihuacan piramitleri

Burada Coco böceğinden resim yapan bir satıcı ile de karşılaştık. Buradaki tapınaklardaki gördüğümüz duvarlardaki kırmızı yazıların, bu böceğin ezilmesiyle elde edildiğini ve aradan geçen binlerce yıla rağmen yazıların herhangi bir zarara uğramamış olduğunu anlattı. Cola'nın rengini veren böcek te Coco, cola severlere hatırlatmak istedim. Bu böceğin yaşam alanı Aleo Vera bitkisi.

NE YENİR NE İÇİLİR?

meksika yemekleri
Meksika'nın mutfağına gelirsek, tabii ki başta Taco gelir. Mexico City'de nereye giderseniz gidin Taco'nun kokusundan kaçamazsınız. Havaalanından çıktığımız andan itibaren, yine havaalanına dönünceye kadar Taco kokusundan kurtulamadık. Sokak başlarında mutlaka bir seyyar Taco'cu görmeniz mümkün zaten etrafa kokuyu da yayanlar bunlar.

Ama görüntüsü ne yazık ki pek hoş değil Taco'cuların, elleri dirseklerine kadar yağ içinde. Taco çok ucuz bir yiyecek. Bir kere Taco yemeyi denemeye kalktık bir restaurantta ama yiyemedik. Çünkü kokusu çok ağır ve rahatsız ediciydi bizim için, bu koku eti içine koydukları baharat ve mısır gevreğinden geliyor. Bu mısır gevreğini de adı Tortilla.

meksika yemekleri

Meksika yemeği Fajita
Meksika yemeği Fajita

Gerek tavuk gerek et Fajitas'larıda oldukça lezzetli yanında da tekila ile oldukça güzel gidiyor. Meksika mutfağının olmazsa olmazı, zehir gibi acı biberleri ve baharatları.

Genelde Mexico City yiyecek ve içecek anlamında ucuz bir şehir. Damak tadımıza uygun bir yemek konusunda hayli zorlandık burada. Bir gün yolda yürürken bir restoranın önünden geçiyorduk, ne görelim nefis biftekler yiyordu insanlar. Hemen kendimizi içeriye attık. Burası bir Arjantin restoranıydı, İngilizce bilen insan pek fazla yok buralarda o yüzden işaretle tabaklardaki etleri gösterip sipariş ettik. Bir de içinde elma ve buz parçacıkları bulunan hafif bir şarap eşliğinde yemeğimizi mideye indirdik ve buraya geldiğimizden beri ilk kez karnımız bu denli iyi doyurabildik.

meksika yemekleri
Meksika yemekleri

Alin, Monica, Nurşen ve ben. Ben Tekila eşliğinde Fajita'yı mideye indirirken


Şehirde gezerken çok büyük bir pastane gördük ve içeriye girdik. Bin bir çeşit, tatlı, tuzlu kurabiyeler, börekler, çörekler, pastalar, tatlılar vardı. Burası adeta bir fabrika gibi çalışıyordu, çok sayıda çalışan ve müşteriyle adeta kaynıyordu. Üst katında sadece yüzlerce çeşit düğün pastası vardı. Eşim önce inanmadı bunların gerçek olduğuna ve parmağıyla bir parça aldı bunlardan birinden ve gerçek bir yaş pastaydı . Bu kadar çok düğün pastasını bir arada görmek bizi şaşırtmıştı. Demek ki talep var.


Meksika denilince akla zaten hemen Tekila gelir. Bizdeki rakı gibi, tekila da buranın milli içkisi niteliğinde. Şeffaf ve sarı renkte olanları var, hatta içinde kurtlu olanı da.
Genellikle shut (şat) olarak tuz ve lime eşliğinde içiliyor.Pina Colada yine buranın ünlü içkilerinden. Rum, ananas ve hindistan cevizi yağından yapılan ve soğuk içilen bir içki.

Acapulco ve Cancun güzel tatil beldeleri olmasına karşın, biz buralara gitme fırsat bulamadık.

DİKKAT
1- Meksika Türk vatandaşlarına vize uyguluyor ama ABD üzerinden giderseniz o zaman vize istemiyor.
2- Burada kullanılan para birimi Meksika pezosu.
3- Türkiye'ye göre oldukça ucuz bir ülke.
4- Toplu taşım araçları oldukça kötü, taksiler ucuz.

İYİ SEYAHATLER


TEMMUZ - 2010

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×