GÜNCEL YAZI
recent

MOSKOVA RUSYA GEZİLECEK YERLER

Moskova'ya giderseniz Novodevichy Mezarlığında ki NAZIM HİKMET'in mezarını ziyaret etmeyi unutmayın. Gezidokya Gezgini Malik Yavaş bizleri bu yazısında Rusya'nın başkenti Moskova'ya götürüyor.
Kremlin Sarayı, Moskova
Kremlin Sarayı, Moskova, Rusya

Moskova önemli, tarihi ve büyük bir kent. Bu kentte ilk kez 1996 yılında ve ikinci kez 2013 yılında bulundum. 2013 yılındaki gezimizi eşimle beraber yaptım. Şimdi Moskova'yı birlikte gezelim.Moskova, Rusya
Kızıl Meydan, Moskova, Rusya
Moskova, Rusya

Kızıl meydan Moskova
Kızıl Meydan, Moskova, Rusya
Kızıl Meydan, Moskova, Rusya

Kızıl meydanın, en azından resimlerini görmeyenimiz yoktur. Bu meydanı hep, Sovyetler Birliği döneminde, askerin güç ve disiplin gösterileri alanı olarak hatırlarım. Meydan oldukça büyük, bir tarafında Kremlin Sarayı, meydanın saray tarafında Lenin mozolesi, karşısında büyük alışveriş mağazası Galeria (Thusm), diğer tarafta kırmızı renkli Tarih Müzesi ve onun da karşısında, güzel görünümüyle St. Basile Katedrali ve katedralin arka bölümünde kalan Moskova nehri. Bu meydan Moskova'nın merkezinde bulunuyor. Meydan her zaman Moskova'yı ziyarete gelmiş turistlerle kaynıyor.KREMLİN KALESİ

Kremlin Sarayı, Moskova
Kremlin Sarayı, Moskova, Rusya


Kremlin sarayı yüksek, kırmızı duvarlarla çevrilmiş muhteşem görünüşlü bir kale içerisinde yer almaktadır. Yapımına 15. yüzyılında Korkunç ( Büyük) İvan tarafından başlanmış, daha sonraki yıllarda da kalenin içine yeni binalar inşa edilmiştir. (Bu arada şunu da hatırlatayım, yabancıların DELİ , KORKUNÇ gibi sıfatlar yakıştırdıkları çarlara, Ruslar BÜYÜK sıfatını kullanmış hep).


Kale içinde bulunan Korkunç (Büyük) İvan çan kulesi yapımına 1505 yılında başlanmış, 1508 yılında tamamlanmıştır. 1701'deki yangında düşerek kırılan Çar Kolokol (Çarların Çanı) un ağırlığı 218 ton dur. Bu çan kırılan parçasıyla birlikte sergileniyor.Kremlin Sarayı, Moskova
Kremlin Sarayının bahçesindeki topun namlu ağırlığı 15 ve gülle ağırlıkları 1 ton.Saray bahçesinde bulunan topun sadece namlu ağırlığı 15 ve gülle ağırlıkları ise 1 tondur. 1586 yılında imal edilmiş olan bu top, Napolyon Savaşı için yapılmış olup, zamanında yetiştirilememiş olduğu için hiç kullanılamamış.


Kremlin Sarayı, Moskova
Kremlin Sarayı Bahçesi, Moskova

Kale içinde ayrıca, giriş ve köşelerde yüksek kuleler, 9 adet kilise, Meryem Ana'nın Göğe Çıkış Katedrali ve bu çok büyük bir bahçe içerisinde askeri ve devlet yönetimi için kullanılan binalar bulunuyor. Başkanlık binası da bunlar arasında.Bu arada şunu söylemeliyim ki, Moskova'yı tamamen gezmek belki bir ayını alır insanın, belki daha da fazla. Bizim böyle bir durumumuz söz konusu olmadığı için, Mosvova müzelerini gezemedik. 1996 yılındaki gelişimde, bir inşaat profesörü resim müzesine gidip gitmediğimi sormuştu ve demişti ki "Eğer resim müzesine gitmediysen, Moskova'ya gelmemişsin demektir" Ama ben iki gelişimde de bu müzeye gidemedim, demek ki Moskova'ya gitmemişim.


Moskova, Rusya
Moskova, Rusya
Moskova, Rusya
Moskova, Rusya

Kızıl meydan arkasında Küçük Tiyatro ve hemen yanında da biraz ünlü (Büyük) Bolşoy Tiyatrosu bulunmakta. Aslında çok istememe rağmen iki gelişimde de buraya gitme şansım olmadı. Bu arada Marx'ın heykelini de Bolşoy tiyatrosu karşısında yer alıyor.MOSKOVA METROSU

Moskova Metro Hattı
Moskova Metro Hattı
Moskova metrosu 1931 yılında Stalin tarafından, hem metro hem de sığınak olarak kullanılmak üzere inşaatına başlatılmıştır. Metronun inşası devrin komünist işçileri ve Komsomol adındaki Komünist Partisi gençlik örgütünün çalışmalarıyla yapılmış. 2. dünya savaşında Moskova muharebesi sırasında sığınak olarak kullanılmış, Stalin bu süreçte kentten ayrılmamış, sığınakta kalarak halkına moral vermiş.

Moskova Metrosu
Moskova Metrosu
Büyüklüğü, New York ve Paris metrolarıyla karşılaştırılsa bile iç mimari bakımından dünyanın en güzel metrosu olduğu kuşkusuz bir gerçektir. Özellikle ring üzerinde bulunan duraklar, gerçek birer sanat eseridir. Burada kendinizi bir metro istasyonunda değil de, bir sanat galerisi, bir müzede bulunuyor gibi hissediyorsunuz.
Moskova Metrosu
Moskova Metrosu
Moskova Metrosu
Moskova Metrosu
Moskova Metrosu
Moskova Metrosu

Moskova Metrosu
Moskova Metrosu
Metro ile ulaşım çok kolay olmasına karşın, yazıların Kirilce olması nedeniyle, eğer bu alfabeyi bilmiyorsanız, kullanmanız o denli zor. Ben Rusça kursuna gittiğim ve işlerim nedeniyle Kazakistan'da da bulunduğum için, orta ölçüde Rusça biliyorum ve bu nedenle benim için zor olmadı, istediğimiz yere kolayca ulaşmak için metroyu tercih ettik hep.NOVODEVİCHY MEZARLIĞI
NOVODEVİCHY MEZARLIĞI, Moskova
NOVODEVİCHY MEZARLIĞI, Moskova
NOVODEVİCHY MEZARLIĞI, Moskova

Bir mezarlık ziyareti bir gezide önemlimidir? Evet, o mezarda özellikle büyük şairimiz NAZIM HİKMET ve Rusya'nın önemli devlet adamları, Rus tarihine adını yazdırmış önemli kişiler yatıyorsa tabii ki önemlidir. Nazım ustaya ilk ziyaretimi 1996 yılında yapmıştım. Novodevichy Mezarlık girişindeki çiçekçiden aldığım kırmızı gülleri ve Türkiye'den getirmiş olduğum vatan toprağını mezarına bırakıp ve serpip, bir de rahmetli babamın selamını götürmüştüm ona. Gerçekten çok heyecanlı bir andı benim için. Gözyaşlarımı tutamamıştım ve hala hatırladığımda, şimdi yazarken bile gözlerim yaşarıyor. Bu sefer o heyecanı fazlasıyla eşim de yaşadı. Bu kez kırmızı karafillerle gittik ziyaretine. Gezi direnişinin yaşandığı günlerde olmuştu bu ziyaretimiz ve bu direnişe izafeten mezarına, "SEVGİLİ NAZIM MEMLEKETİNDE İNSANLAR DİRENİYOR" pankartı bırakılmıştı.
ARBAT SOKAĞI


Arbat Sokağı, Moskova


Arbat Sokağı, Moskova
Arbat Sokağı, Moskova

Arbat sokağı, Moskova'nın en önemli simgelerinde biri. Yaklaşık 3 km olan bu yol üzerinde hediyelik eşya dükkanları, kafeler, restoranlar, tiyatrolar, dansçı ve müzisyenler ve de sokakla simgeleşmiş sokak ressamları bulunuyor. Ben 1996 yılındaki ilk gelişimde portremi çizdirmiştim ama pek bana benzediği söylenemezdi. Ayrıca bir karikatürist tarafından, karikatürüm yapılmıştı doğrusu bu bana daha çok benziyordu.

Moskova, Rusya
Moskova, Rusya
Sokak zamanın ünlülerinin yaşadığı bir mekanmış. Puşkin, Çaykovski, Mayakovski ve Meyerhold gibi ünlü edebiyatçılar burada yaşamış. Moskova'nın ünlü Prag Lokantası da bu sokakta yerini almıştır. Arbat'ın girişinde yer alan Rusya Dışişleri Bakanlığı binası, Stalin'in 7 kız kardeşi diye anılan Gotik tarzda yapılan 7 binadan biri Triumph. Aynı binayı Kazakistan'ın Astana şehrine de bulunuyor.
Moskova Cosmos otel
Cosmos Otel, Moskova
Moskova'nın en büyük oteli olan Cosmos otelde kaldık. Burası Moskova olimpiyatlarında katılan sporcuların kalması için yapılmış daha sonra otel haline getirilmiş. Ama önünde bulunan Charles De Gaulle heykelinin neden oraya konduğuna bir mana veremedik. Tabii ki mutlaka bir nedeni vardır.
Uzay Müzesi, Moskova
Uzay Müzesi, Moskova ( Bu müzeden esinlenerek Nevşehir Derinkuyu'da Camii inşaa edilmiştir)
Otelin tam karşısında, büyük bir park ve bu parkın içinde Uzay Müzesi var ama hiçbir müzeye gidemediğimiz gibi buna da gidemedik.


Moskova, Rusya
Moskova, RusyaYine bu parkın içinde gençlik merkezi bulunuyor.


Moskova Gece Kulübü
Moskova Gece KulübüMoskovadaki son gecemizde, Otelin altında bulunan gece kulübüne gittik. Epeydir merak ettiğimiz borulara tırmanan dansçı kızları izlemeye. Bizim dışımızda pek müşteri olmadığı için, sanki bize hazırlanmış özel bir gösteri gibi oldu. Danslarını bitiren kızlar para takmam için bana geldiler. Eşim önce kızları " Hadi gidin buradan " diye kovmasına karşın, dansını bitiren kız para taktırmaya geliyordu.))))))). Gece oradan ayrıldıktan sonra, oradaki halimize günlerce güldük.

İYİ SEYAHATLER

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Gezidokya Gezi Rehberimizde Yazar Olmak İster misin ?

Gezi yazılarını, görsellerini info@gezidokya.com mail adresine gönder, Misafir Gezgin Ol !

×